Незалежність 33: Миколаївщина. Референдум, подорож на яхті до Нью-Йорку, недобудований крейсер «Варяг» — як це було

За інформацією: Суспільне.

У 1991 році Миколаївщина підтримала Акт проголошення незалежності України, а вже через рік миколаївська яхта "Ікар" вперше під українським прапором здійснила похід до Нью-Йорку (США) і назад. Перші роки незалежності стали часом великих випробувань: соціально-економічних змін, відродження культури, історії, національної свідомості. Область крок за кроком вибудовувала своє місце в новій реальності.

У рамках проєкту "Незалежність 33: Миколаївщина" у першій частині Суспільне підготувало хроніку подій 1991-2001 років, які стали ключовими на шляху до сучасності.

1991 | Референдум

Україна отримала незалежність ухваливши ряд документів, що проголошували державний суверенітет. Легітимність цих дій Верховної Ради була підтверджена Всеукраїнським референдумом, на якому було винесене лише одне питання. Першого грудня 89,45 відсотків миколаївців підтримали Акт проголошення незалежності України.

Бюлетень для голосування на Всеукраїнському референдумі. Український інститут національної пам’яті

Того ж дня відбулися й вибори Президента України. У бюлетені були прізвища шести кандидатів. За підрахунками, 72,3 відсотка населення області віддали голоси за Леоніда Кравчука, 15 відсотків виборців — за В'ячеслава Чорновола.

Після референдуму країни світу почали визнавати Україну як незалежну державу. Другого грудня — Канада й Польща, третього — Угорщина тощо. П'ятого грудня Верховна Рада проголосила в "Посланні до парламентів і народів усіх країн": "Договір 1922 року про утворення Союзу РСР Україна вважає відносно себе недійсним і недіючим", згадують в Українському інституті національної пам'яті.

Другого грудня 1991 року після оприлюднення результатів голосування члени Миколаївської крайової організації Народний Рух України Борис Мороз, Олег Матіюк, Станіслав Богданович та Віктор Спиця організували акцію: до початку робочого дня на щоглі центральної 10-поверхової адмінбудівлі суднобудівного заводу "Океан" вивісили синьо-жовтий прапор. Це був перший піднятий прапор над офіційною державною спорудою у місті.

Прапор України на будівлі заводоуправління «Океану». Миколаївщина, зима 2018 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Розкопки на стародавній території — городищі "Дикий Сад"

Цього ж року розпочалися археологічні розкопки городища "Дикий Сад", єдиної в Україні памʼятки, що зберегла залишки чорноморського міста-порту часів Трої. Тут у 13-10 столітті до нашої ери жили кіммерійці — один з найдавніших народів, що мешкали на території сучасної України. З понад 200 подібних об'єктів на півдні України, тільки в "Дикому Саду" збереглася система оборонних споруд.

Місце, де розташовувалося городище «Дикий Сад». Фото: Facebook-cторінка/Кирило Горбенко

Протягом багатьох років розкопок було знайдено безліч предметів побуту та знарядь праці. Наприклад, бронзові шила і рибальські снасті свідчать про те, що жителі "Дикого Саду" активно займалися рибальством і ткацтвом. У 2008 році був знайдений бронзовий скарб, що складається з 12 сокир, які збереглися у відмінному стані.

Археологічні матеріали свідчать, що "Дикий Сад" був не просто поселенням, а важливим стратегічним пунктом на шляху торгових караванів, які рухалися з Півдня до Центральної Європи.

1992 | З синьо-жовтим стягом до Нью-Йорка, пам'яті видатного діяча Миколи Аркаса

Подорож на яхті "Ікар"

Уперше під прапором України миколаївська яхта "Ікар" здійснила похід до Нью-Йорка і назад, подолавши відстань і стихію за 182 дні. Екіпаж посів третє місце і увійшов в історію вітрильного спорту Миколаївщини.

Будівництво яхти почалося у 1979 році, а на воду її спустили у 1984-му. Цей вітрильник був розроблений для навколосвітньої подорожі, а його технічні характеристики були спроєктовані відповідно до великого запасу міцності. Яхта мала довжину 16 метрів, площу вітрил — 150 квадратних метрів і осадку 2,55 метра.

Під час навколосвітньої подорожі, яка тривала від 9 вересня 1987 до 30 липня 1988 року, екіпаж пройшов 31 000 миль, подолавши три океани й десятки морів. Вони мали невеликий двигун і обмежений запас пального.

Члени екіпажу яхти «Ікар». Фото з архіву команди.

Яхта Миколаївського кораблебудівного інституту «Ікар» Фото з архіву команди.

У Миколаївському музеї суднобудування та флоту (єдиному в Україні) яхті "Ікар" присвячена частина експозиції. Тут зберегли її штурвал, капітанський бінокль, прилади навігації тощо. На ці речі та на макет яхти завжди звертають увагу іноземні туристи, каже завідувачка сектору науково-просвітницької роботи музею Галина Третяк у коментарі для "Радіо Свобода".

Цього ж року на Чорноморському суднобудівному заводі збудували перший корабель управління Військово-морських сил України "Славутич", який у листопаді 1992-го увійшов до Севастополя і дав старт формуванню Першої бригади надводних кораблів ВМС. На його борту було розміщено власну електростанцію, хлібопекарню та гуртожиток для змінних вахт.

Корабель ВМС ЗС України «Славутич», у гавані Севастополя 20 березня 2014 року. Getty Images

Протягом року кількість фермерських господарств на Миколаївщині стрімко зросла зі 194 до 2351. Вони обробляли значні 37,9 тисячі гектарів родючих угідь півдня України. У регіоні діяли дві торговельні біржі, 25 асоціацій та концернів, майже 40 брокерських контор, вісім комерційних банків та 1780 малих підприємств, які робили внесок в економічний розвиток області.

Регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса"

На специфічному піщаному субстраті Кінбурнської коси розвивається своєрідна фауна і флора, велика кількість ендемічних видів, поширених лише в цій місцевості, та рідкісних видів, занесених до Червоної книги України, Європейського та Світового Червоних списків.

Краєвид з висоти пташиного польоту, озера на Кінбурнській косі, Миколаївська область. 2017 рік. Олексій Білецький/vokrugsveta.ua

Відповідно до рішення Миколаївської облради №16 від 15 жовтня 1992 року був створений найперший в Україні регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса" у західній частині однойменного півострова, що омивається водами Чорного моря й лиману в межах Очаківського району.

Кінбурнська коса є домівкою для 415 видів тваринного світу та щонайменше 47 рідкісних видів рослин, грибів та лишайників. Третина з 277 видів пернатих, які перебувають на території України, виводять пташенят саме на Кінбурні: чоботарі, рожеві пелікани, пухівки тощо.

Птахи на Кінбурнській косі. Регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса»/discovermykolaiv.com.ua

Пам'ятний знак видатному діячеві

Микола Аркас народився 7 січня 1853 року в Миколаєві. За своє життя діяч встиг реалізуватися як письменник, композитор, історик та меценат. Він відкривав школи у регіоні, підтримував розвиток міського яхт-клубу та став засновником миколаївської "Просвіти", яка мала власну книгарню, книгозбірню, читальню, аматорську вокальну трупу, хор і драматичний гурток.

Микола Аркас. Фото: Олег Требух

Представники товариства популяризували українську мову й культуру. Головною працею Аркаса як історика є "Історія України-Русі". Він написав її українською й видав у 1908 році у Петербурзі за свої гроші, як і першу українську оперу "Катерина" за мотивами поеми Тараса Шевченка.

27 жовтня 1992 року на місці, де стояв будинок діяча у Миколаєві, відкрили пам’ятний знак — мідну стелу з барельєфом Миколи Аркаса, нотами й написом.

Пам’ятний знак Миколи Аркаса у Миколаєві. Вікіпедія

1993 | Відродження культури краю

У 1993 році в Миколаєві відродили Кашперівську церкву, що стала першим військово-козацьким храмом в незалежній Україні. Це символічне відродження відображало зв’язок між вірою та історією народу. У роки радянської влади, коли церква була перетворена на клуб заводу імені 61-го комунара, святиня зазнала руйнувань: дзвони відправили на переплавлення, куполи зняли, а на місці вівтаря з’явилася сцена.

Собор Касперівської ікони Божої матері, 26 липня 2023 року. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Зоопарк з-понад сторічною історією

Історія Миколаївського зоопарку починається від 1901 року, коли був відкритий для огляду всіх бажаючих приватний Акваріум Миколи Леонтовича, тодішнього міського голови Миколаєва. Леонтович публікував статті з акваріумістики, був членом товариства любителів природи Миколаєва. Подібних колекцій у Європі було тільки сім, розповідають в Асоціації Зоопарків України.

Архівні фото. Асоціація Зоопарків України

У 1993 році Миколаївський зоопарк першим серед зоопарків України був прийнятий до Європейської Асоціації Зоопарків і Акваріумів (EAZA).

Письменник у рідному місті

У листопаді цього ж року Первомайськ відвідав письменник, режисер Микола Вінграновський і презентував у рідному місті кінофільми: "Батурин — столиця гетьмана Івана Мазепи" та "Щоденник Олександра Довженко".

1994 | Дострокові вибори, мобільний зв'язок в місті

26 червня відбулись перші вибори до органів місцевого самоуправління за мажоритарною системою. Головою облради — Анатолія Кінаха, який з 1992 року очолював облдержадміністрацію. 19 липня — головою Миколаївської міської ради обрали Олександра Берднікова.

У 1994 році було започатковано стільниковий (мобільний) радіозв’язок. Поява мобільного телефону призвела до зникнення з вулиць міста телефонних будок, поступово почала зменшуватись й кількість абонентів. А телефонні апарати стали предметом колекціонування.

У Миколаєві створений обласний центр ранньої медико-соціальної реабілітації дітей "Надія" за матеріальної підтримки фонду соціального захисту дітей-інвалідів України і інституту Елвіна (США). Це був перший досвід в Україні надання малюкам допомоги у медичній та соціальній реабілітації. З метою розширення реабілітаційної бази у 2004 році центр "Надія" отримав додатково спеціально перебудоване приміщення.

1995 | Мова, море і присяга

Цей рік став часом відродження української мови в освіті: у 77 відсотках шкіл регіону навчали і виховували українською мовою, в них навчалося 53,5 відсотка учнів області.

Приватний морський порт "Ніка-Тера"

У березні в Миколаєві на березі Бузького лиману був заснований "Морський спеціалізований порт Ніка-Тера". Перший в Україні приватний термінал, збудований без залучення державних грошей, описують історію на власному сайті.

На причалі порту «Ніка-Тера» завантажували танкер «NCC SHAMS». Миколаївщина, 28 листопада 2019 року. Порт «Ніка-Тера»/Facebook

Для створення термінала обрали заболочену територію поруч із залізничною станцією. На той час станція була недовантажена і у неї були вільні потужності.

Військово-морські сили і Миколаївщина

Перші спільні українсько-американські військові навчання за участю морської піхоти ВМС Збройних сил України "Миротворча місія морської піхоти — 95" організували у липні 1995 року на загальновійськовому полігоні "Широкий лан" у Миколаївській області, розповіли у виданні "АрміяІнформ".

Спільні навчання ВМС України та США на полігоні у Миколаївській області, архівне фото. АрміяІнформ

Під час пʼятого Дня Незалежності, 24 серпня 1995 року, орденом Богдана Хмельницького нагородили Сергія Настенка — першого героя ВМС України, уродженця Миколаєва та командира корабля "Гетьман Сагайдачний".

Український воєначальник, капітан 1-го рангу Сергій Настенко. bintel.com.ua

У липні 1992, коли на Чорноморському флоті почали звільняти офіцерів, які присягнули Україні, корабель під командуванням Настенка вирвався з Севастополя, підняв Державний прапор, та попри переслідування успішно досяг бухти Одеси.

1996 | Олімпійські успіхи

Фестиваль "Від Гіпаніса до Борисфена"

Понад двадцять років фестиваль щорічно об'єднує десятки театральних колективів у південному місті Очаків. Перший з низки фестивалів відбувся у червні 1996 року.

Вистава, показана у рамках фестивалю «Від Гіпаніса до Борисфена». 2022 рік, провели дситанційно. Миколаївський обласний центр народної творчості

Від 1998 року захід набув статусу Всеукраїнського. У 2024-му у фестивалі взяли участь 25 колективів з різних регіонів України, розповідають у Миколаївському обласному центрі народної творчості.

Також, у 1996 році Миколаївщина успішно заявила про себе на Олімпійських іграх. В Атланті, легкоатлетка (стрибки у висоту) Інга Бабакова стала бронзовою призеркою на змаганнях, що відбувались з 19 липня до 4 серпня.

Легкоатлетка з Миколаєва Інга Бабакова. Getty Images

Крім того, у 1996 році Миколаївська обласна державна адміністрація та міська рада уклали договір з екіпажами прикордонного корабля "Миколаїв" і великим десантним кораблем "Костянтин Ольшанський". Того ж року до ВМС на службу направлено близько 300, а у Прикордонні війська — 120 призовників.

1997 | Миколаївщина промислова

Вперше за роки незалежності регіон перевищив попередній рік за показниками обсягів виробництва: у першу чергу завдяки енергетиці. У наступні роки свої потужності додали підприємства металургії, легкої та харчової промисловості, машинобудування.

Водночас Чорноморський суднобудівний завод відзначив 100 років з дати свого заснування. Тоді ж на воду спустили танкер-харчовоз "Pearl", четвертий з шести танкерів, що були виготовлені на замовлення грецької компанії Avin International.

Танкер-харчовоз «Pearl». Іспанія, 2018 рік. marinetraffic.com

У квітні на 12 сесії Миколаївської міської ради були ліквідовані райради. Натомість було створено один представницький орган громади — міську раду.

1998 | Важкий крейсер "Варяг", ліквідація пускових шахт для балістичних ракет

Мав би стати флагманом ВМС СРСР

Недобудований важкий авіаносний крейсер "Варяг" з Чорноморського суднобудівного заводу за ціною металобрухту — 20 мільйонів доларів — продали китайській компанії "Макао" під плавуче казино. Важкий крейсер "Варяг" мав би бути флагманом радянських військово-морських сил. За своїми розмірами й потужністю він поступався лише найбільшим у світі американським авіаносцям класу "Німітц".

Перший китайський авіаносець, колишній крейсер «Варяг», який Китай купив в України у 1998 році, проходить модернізацію в порту Далянь. Китай, 4 липня 2011 року. Getty Images

Згодом його все ж добудували, і плавуче казино стало справжнім авіаносцем, а "Варяг" змінив свою назву на "Ляонін" з бортовим номером 16. 25 вересня 2012 року його включили до бойового складу ВМС Народно-визвольної армії Китаю як навчальний авіаносець.

Майбутнє залежить від кожного

29 березня відбулись парламентські й місцеві вибори. До Верховної Ради балотувались претенденти від 30 політичних партій та блоків. Ось так виглядали результати голосування у Миколаївській області:

  • Комуністична партія України — 38,87%;
  • Народно-демократична партія — 10,50%;
  • Народний Рух України — 6,38%;
  • Партія Зелених України — 5,73%;
  • Виборчий блок Соціалістичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!" — 5,59%;
  • Прогресивна соціалістична партія України — 4,06%.

Архівні кадри з голосування на парламентських виборах 1998 року на Миколаївщині. Cуспільне

З вересня 1998 року на Первомайщині ліквідували шахтно-пускові установки міжконтинентальних балістичних ракет. Це відбувалося у рамках українсько-американської програми спільного зменшення загрози, відомої також як програма "Нанна-Лугара". Остання установка була знищена восени 2001 року. Подія ознаменувала собою повне виконання Україною зобов’язань перед світовою спільнотою у зв’язку з підписанням Лісабонського протоколу до Договору.

1999 | Індустріалізація регіону

На початку року компанія "Ніеско" відкрила перший в Україні приватний порт у місті Очаків. Цього ж року на території порту був відкритий пункт пропуску через державний кордон України для морського, пасажирського, вантажного та поромного сполучення.

На машинобудівних підприємствах змінилось співвідношення обсягу продукції між державною та колективною формами власності. Державна становила 45,2 відсотка, колективна — до 54 відсотків. На кінець року у власності держави залишилось 24 відсотки підприємств області.

27 квітня введено в промислову експлуатацію Олександрівський гідровузол, що входить до складу гідроелектростанції Южно-Українського енергокомплексу. Будівництво електростанції почалося 1984 року і тривало 15 років.

Олександрівська гідроелектростанція, Миколаївщина. Южноукраїнська міська рада

Крім того, 31 жовтня (перший тур) і 14 листопада (другий тур) — відбулись вибори Президента України. Тоді вдруге обрали Леоніда Кучму. Миколаївці віддали за нього 45,9 відсотка голосів, а його конкуренту Петру Симоненку — 49,16.

2000 | Найдовше на посаді мера, іноземні інвестори

У 2000-х Миколаїв знову здобуває олімпійську медаль. На XXVII Олімпійських іграх в Сіднеї миколаївська батутистка Оксана Цигульова виборола "срібло". Тоді батут як олімпійський вид спорту дебютував на Олімпіаді.

Спортсменка Оксана Цигульова на Олімпіаді 2000 року. Getty Images

Сучасний суднобудівний завод

Приватизований завод "Океан" — перший успішний приклад приходу потужного зарубіжного інвестора — голландської компанії "Дамен". Завод був повноцінним, сучасним за мірками початку 2000-х суднобудівним підприємством. Як й інші верфі, зміг пережити злети й падіння.

На підприємстві розташований найбільший в Україні сухий док. Площа переддокового майданчика 35 тисяч квадратних метрів, довжина доку 355 метрів, ширина 60 метрів, а глибина понад 17. Такі габарити дозволяють будувати судна типів "Panamax", "Aframax", "Suez-Max" (дедвейтом до 300 000 тонн, довжиною до 320 метрів, шириною до 50 метрів), розповідають у компанії.

Один з доків на підпримстві, Миколаїв. Суднобудівний завод «Океан»

За п'ять років перебування на заводі голландців, "Океан" побудував кілька десятків повнокомплектних суден.

Античне городище Ольвія

Станом на 2000 рік на Миколаївщині налічувалося 40 пам’яток національного значення. За 40 кілометрів від обласного центру, у бік Очакова, розташоване село Парутине Куцурубської об’єднаної громади. Тут є пам’ятка античних часів — городище Ольвія, яке ЮНЕСКО визнала історико-культурною пам’яткою світового значення.

Краєвид місця розкопок на території городища, Миколаївщина. ukrainer.net

Площа Ольвії складає майже 300 гектарів. Це найбільша в області археологічна пам’ятка античних часів. У різний час, починаючи з 1901 року, археологи тут знаходили давньогрецькі монети, прикраси, керамічний посуд, знаряддя праці, зброю, залишки будівель.

Тим часом в обласному центрі 11 червня відбуваються дострокові вибори міського голови Миколаєва, за результатами яких обрали Володимира Чайку. Він обійматиме цю посаду ще чотири терміни, і буде головою міста до 2013 року.

2001 | Рік ювілеїв

Одному з найстаріших в Україні зоопарків — Миколаївському, виповнилось 100 років з дня заснування. 13 січня вперше підняли біло-зелений прапор із логотипом зоопарку — Мауглі і Багірою. У цьому ж році, до 100-річчя Миколаївського зоопарку, були побудовані літні вольєри для левів і тигрів. Великі кішки цієї події чекали 20 років.

До ювілею зоопарку були випущені збірник статей конференції, буклет, картоплан, значок, настільна медаль. Національним банком України викарбувана ювілейна монета номіналом 2 гривні "100 років Миколаївському зоопарку". Укрпошта випустила тираж ювілейних конвертів з маркою, розповідають на сайті зоопарку.

Прапор Миколаївського зоопарку. Миколаївський зоопарк

Першого березня почала діяти спеціальна економічна зона “Миколаїв”, до якої увійшли три суднобудівні заводи: Чорноморський суднобудівний завод, "Дамен Шип’ярдс Океан" та "Суднобудівний завод ім. 61 комунара". Економічна зона створювалася для залучення інвестицій, збереження існуючих та створення нових робочих місць.

Первомайськ відзначає 325-річчя

Місто Первомайськ відзначило свою 325 річницю від заснування військового укріплення Орлик. У 1676-му році тут було збудовано фортецю, яка увійшла до складу Бугогардівської Запорізької Січі.

На запрошення мерії, до міста приїхав земляк Микола Вінграновський. На центральній площі під оплески людей йому вручили посвідчення Почесного громадянина міста Первомайська, розповідають у виданні Гард.Сity.

Микола Вінграновський приїхав на День міста Первомайськ, 2001 рік, Миколаївщина. Видання Гард.City

У грудні 2001 року вперше за часів незалежності відбувся перепис населення. Тоді на Миколаївщині зареєстрували 1 мільйон 262 тисячі 900 людей, з них близько двох третин мешкали у містах. Майже 82 відсотки жителів регіону назвали себе українцями. Окрім того, в області співіснували представники понад 100 національностей, створюючи унікальний культурний калейдоскоп, що підкреслює багатство і різноманіття краю.

Довідковий Миколаїв