За інформацією: Суспільне.
В деокупованій Первомайській селищній громаді, що на Миколаївщині, понад два роки немає банкоматів, через що місцеві обмежені в доступі до готівки. За нею місцевим доводиться виїжджати до обласного центру або до сусідніх громад.
Про це кореспондентам Суспільного розповів начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.
З його слів, банкомати були розбиті внаслідок російських обстрілів на території громади у 2022 році. Наразі хочуть відновити роботу як мінімум одного банкомата, додає Коровай.
"Я особисто спілкувався з представниками регіональних філій "ПриватБанк" та "Ощадбанк", щоби хтось із них відновив роботу банкоматної системи. Але треба виконати певну кількість умов: зарплатний проєкт — приблизно 50–70 осіб, і щоб усі пенсіонери та соціальні категорії, які користуються послугами "Ощадбанку", знімали гроші з цієї картки в цьому банкоматі", — говорить Максим Коровай.
Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Заступниця керівника регіонального відділення "Ощадбанк" Євгенія Протасюк каже, питання щодо встановлення банкомата в Первомайській селищній громаді відкрите.
"Для покриття витрат по даній одиниці техніки повинно бути навантаження клієнтської бази. На сьогодні клієнтська база Первомайської селищної громади, яка обслуговується в "Ощадбанку", за показниками не в тій кількості, щоб забезпечити економічну обґрунтованість встановлення банкомата на території даної громади", — розповідає Євгенія Протасюк.
Заступниця керівника регіонального відділення «Ощадбанк» Євгенія Протасюк. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Наразі через безпекові норми не є можливим і встановлення банкомата "ПриватБанку", повідомила фахівчиня з репутаційних проєктів банку Анжела Дзінзюра.
"До повномасштабного вторгнення банкомат у Первомайській селищній громаді було встановлено на території місцевого цукрового заводу, який забезпечував і охорону свого приміщення, і банківського обладнання", — говорить Анжела Дзінзюра.
Будівля на території місцевого цукрового заводу, де був банкомат . Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Станом на 26 листопада завод не працює. Тому Дзінзюра говорить, що є альтернатива для жителів громади.
"З урахуванням того, що на даний час у селищі Первомайське зруйновано половину будинків, працює лише один продовольчий магазин, аби забезпечити населення готівковими коштами, ми пропонуємо місцевим підприємцям встановити POS-термінал та оформити послугу "Готівка на касі".
Гроші. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Максим Коровай каже, таку опцію теж розглядають, але необхідна згода власників магазинів.
В деокупованій Первомайській селищній громаді до повномасштабної війни були два банкомати, каже місцева жителька Галина. Зараз, за її словами, в селищній громаді жодного. Тому місцеві не можуть отримати готівку в межах громади.
"Пенсію отримуємо і доводиться їхати в місто. А в місто поїхати, то треба платити 200 гривень. Не лише ми. Люди з найближчих сіл приїжджають. Це Квітневе, Киселівка, Новоселівка", — розповідає Галина.
Місцева жителька Галина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Ще одна місцева жителька Олена зазначає, що також чекає на встановлення банкомата в селищі.
"Нам, літнім людям, взагалі важко їздити. 200 гривень за що викидати? А мусиш їхати, бо треба отримати (готівку — ред.)", — говорить Олена.
Місцева жителька Олена. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Зі слів місцевого підприємця Анатолія Овчаренка, більшу частину товару продають завдяки терміналу.
"Відсотків 90 населення розраховується картками. Кому можемо — допомагаємо з готівкою", — каже Овчаренко.
Жінка оплачує терміналом в магазині підприємця Анатолія Овчаренка. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Фахівець з фінансових технологій Юрій Решетнік додає, людям потрібно підвищувати фінансову грамотність, аби відсутність готівки не була проблемою.
"Сьогодні багато фінансових операцій можна здійснювати безготівково за допомогою мобільного банкінгу. Наприклад, в окупованому у 2022 році Херсоні жителі користувалися перевагами мобільного банкінгу: переказами, оплатами за QR кодами та іншими безготівковими способами оплати", — розповідає Юрій Решетнік.
Термінали для оплати покупок. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
За словами начальника селищної військової адміністрації Коровая, наразі розпочали перемовини щодо встановлення банкомата з ще одним банком.
Первомайська селищна громада, що на Миколаївщині. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Станом на листопад 2024 року в Первомайському проживає 1200 людей, загалом в громаді приблизно 4100 жителів, до повномасштабної війни їх було 9390.