«Опіка» Данії, перейменування, 1000 днів великої війни, обміни: яким був 2024 рік на Миколаївщині | Хроніка

За інформацією: Суспільне.

Удари по громадах Миколаївщини, руйнації, відібранні життя — попри це регіон відновлювався, укладав угоди з партнерами, в родини поверталися захисники, яких утримували в полоні та діти, яких Росія насильно вивезла з ТОТ. Спортсмени регіону гідно представили країну на Олімпійських іграх, а тим часом у громадах набувало нового розвитку культурне життя.

Пригадуємо, яким був 2024 рік — хроніка від Суспільне Миколаїв.

2024 рік почався з обстрілів

У Миколаївському районі у ніч проти першого січня внаслідок влучання російського безпілотника сталася пожежа на інфраструктурному об'єкті. Також протягом 31-го грудня та вранці першого січня прибережні громади зазнали артилерійських ударів.

Миколаївщина "під опікою" Данії

На Миколаївщину 26 січня з робочим візитом прибули тодішній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Королівства Данія Ларс Льокке Расмуссен. В обласному центрі біля Канцелярії посольства Данії підняли прапори двох країн.

Новостворений Офіс посольства Данії у Миколаєві відіграватиме ключову роль у відновленні міста та області.

Росія б'є по Миколаєву

Сьомого лютого у місті приблизно о 06:00 пролунали вибухи. Російські війська атакували місто "шахедами" та ракетами Х-22. Внаслідок ранкової атаки загинув працівник регіональної філії "Газмережі". Іншим людям, які отримали легкі поранення, надали медичну допомогу на місці. Ще 60 мешканців отримали психологічну допомогу.

Місце влучання під час ранкової атаки Миколаєва, 7 лютого 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич повідомив, що через удар пошкоджено понад 100 будинків, три — зруйновані вщент.

Наступного дня вже близько першої години ночі російська армія знову вдарила по місту. Ушкоджень зазнали понад 20 житлових будинків, промисловий об'єкт та спорткомплекс. Загиблих та поранених немає.

Пошкоджена будівля внаслідок атаки на Миколаїв, 8 лютого 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Майже щодня від початку повномасштабної війни армія РФ атакує Очаківську й Куцурубську громади.

Пам'ятки археології

На Миколаївщині налічують понад три тисячі поховальних комплексів. У лютому 2024 року з приватної власності вилучили сім курганів, які є пам’ятками археології місцевого значення. Кургани як один з типів археологічних пам’яток у регіоні будували близько чотирьох тисяч років тому.

Олександр на фоні одного з курганів на Миколаївщині. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Кожен курган є окремою пам’яткою, яка при дослідженнях відкриває історію краю, якої немає в письмових джерелах.

Велика війна — два роки потому

24 лютого 2024 року — друга річниця вторгнення Росії в Україну. На Миколаївщині з 52 територіальних громад 21 перебувала у зоні бойових дій, 108 населених пунктів були окуповані. Відновлювати пошкоджену внаслідок бойових дій та обстрілів інфраструктуру в області почали наприкінці листопада 2022 року. У громадах ремонтують будинки, навчальні заклади, амбулаторії та комунікації. Відремонтували понад 30 відсотків пошкоджених об'єктів.

У ніч проти 27 квітня 2023 року у місті пролунали вибухи. Російська ракета влучила у миколаївське адміралтейство. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

"Найкращий юний спортсмен лютого 2024 року"

Експертна комісія з визначення найкращих спортсменів та тренерів визнала "Найкращим юним спортсменом лютого 2024 року" миколаївця Олексія Середу. Фахівці розглядали досягнення атлетів на міжнародних змаганнях в олімпійських видах спорту.

Олексій Середа у кваліфікації стрибків у воду на Олімпіаді-2024, 9 серпня 2024. AP/Lee Jin-man

Глиноземний завод передано у власність держави

На сайті Фонду державного майна України 20 березня 2024 року поінформували, що процес націоналізації Миколаївського глиноземного заводу завершено. Підприємство з початку 2000-х років контролював російський олігарх Олег Дерипаска.

Миколаївський глиноземний завод. УНІАН

Глиноземний завод — найбільше в Україні та одне з найбільших в Європі підприємств кольорової металургії. Для потреб заводу планують побудувати біля Миколаєва ще одне сховище для відходів від обробки бокситів і виробництва глинозему — червоного шламу.

"Лишайся онлайн"

Кінострічка "Лишайся онлайн" — це фільм, що розповідає про вміння українців гуртуватися попри страх і невідомість. У форматі скрінлайфу автори розповідають про російсько-українську війну, де є місце людським переживанням та емоціям. У фільмі актор з Миколаєва Олександр Рудинський зіграв роль Віті — легковажного, веселого, рудого хлопця, який хотів бути корисним, втім не розумів до чого можуть призвести його дії.

Миколаївський актор Олександр Рудинський у ролі Віті. Кадр з фільму, надане FILM.UA Distribution

Фільм показували у кінотеатрах з 28 березня 2024 року, на роковини звільнення Київщини.

Здетонувала вибухівка: п'ятеро поранених

У Миколаєві 24 квітня пролунав вибух, не пов'язаний із бойовими діями. Аби загасити палаюче авто на стоянці та ліквідувати наслідки події, на виклик прибули рятувальники. Приблизно через 20 хвилин сталася повторна детонація, від чого постраждали п'ятеро з них. Домедичну допомогу травмованим на місці інциденту надали волонтери обласного Загону швидкого реагування Товариства Червоного Хреста України.

Рятувальникам надають допомогу, вони дістали травм внаслідок детонації вибухівки у Миколаєві, 24 квітня 2024 року. ГУ ДСНС у Миколаївській області

П'ятьох дітей-сиріт повернули з Росії

В Україну 31 травня 2024 року повернули п’ятьох вихованців Новопетрівського інтернату Миколаївської області.

Діти, яких повернули з Росії. Миколаївська ОВА

У 2022 році росіяни вивезли дітей спочатку на окуповану територію. Дітей утримували в Херсонському центрі соціально-психологічної реабілітації. Щодня до них приходили окупанти та перевіряли, чи раптом ніхто не втік, забороняли спілкуватися з рідними, погрожували. Згодом сиріт переправили в Анапу Краснодарського краю.

100-річний спортсмен

Житель Вознесенська Георгій Чижевський в 100 років встановив три світових рекорди з плавання брасом у своїй категорії. Чоловік став переможцем літніх всеукраїнських змагань серед членів клубу "Мастерс".

Георгій Чижевський під час всеукраїнських змаганнях з плавання. Telegram/Міська влада Вознесенська

Георгій щодня робить зарядку — це дозволяє йому тримати себе в тонусі та, попри відсутність тренувань в басейні, бути готовим до нових змагань з плавання.

За словами спортсмена, в Броварах, що на Київщині, виступав на всеукраїнських змаганнях з плавання. Незадовго до цього травмував ногу. Та це не завадило йому встановити три світові рекорди у своїй категорії: на дистанціях 50, 100 та 200 метрів брасом. На подолання всієї дистанції йому знадобилося 8 хвилин 47 секунд.

Удар по Вознесенську

Російські війська вдень 10 липня вдарили по цивільному об'єкту у місті Вознесенськ на Миколаївщині. Одна людина загинула, ще вісім отримали травми середньої важкості, серед них — міський голова.

Міський голова Вознесенська Євгеній Величко дістав травм внаслідок російського обстрілу 10 липня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Зруйновано цивільне підприємство та пошкоджені будівлі поруч. Зі слів міського голови, поряд з підприємством розташований зал, у якому діти мали за пів години розпочати заняття.

Спека б'є рекорди

Літо 2024 року виявилось доволі спекотним, синоптики двічі фіксували побиття абсолютного рекорду температури повітря, зафіксованого у Миколаєві. 16 липня температура в місті сягнула +41,6 градуса.

За даними фахівців, попереднє значення в Миколаєві було +40,5 градуса за 10 і 15 липня 2024 року. Попередній рекорд по області спостерігався у Вознесенську 20 і 21 липня 2007 року та становив +41,3 градуса.

Олімпійські ігри

На літніх Олімпійських іграх, що тривали з 26 липня по 11 серпня у Парижі, українські спортсмени вибороли 12 медалей.Три нагороди у вихованців миколаївського спорту: бронза і золото у фехтувальниці Ольги Харлан, срібло у борця Парвіза Насібова. Україна посіла 22-ге місце в медальному заліку Олімпіади-2024.

Парвіз Насібов на подіумі Олімпіади-2024. AP/Eugene Hoshiko

Перейменування топонімів

Першою від початку великої війни у Миколаєві перейменували вулицю Московську в центрі міста. Рішенням депутатів міськради від 28 липня 2022 року вона стала Маріупольською.

Своїм розпорядженням голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім 26 липня 2024 року перейменував близько 150 топонімів обласного центру на вимогу деколонізаційного закону. Серед нових назв і ті, що вшановують українських поетів, прозаїків, драматургів, перекладачів.

Микола Аркас і Олександр Пушкін. Колаж Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

До цього у Миколаєві два місяці тривали громадські обговорення щодо зміни назв топонімів, що підпадають під дію Закону України про деколонізацію. Підсумки підбили першого липня 2024 року.

Прапор на Кінбурні

Дев'ятого серпня 2024 року українські розвідники атакували росіян на окупованій Кінбурнській косі. У результаті рейду захисники знищили шість бронемашин й близько 30 військових, тоді на півострові замайорів український прапор.

Згодом спецпризначенці ГУР 11 серпня 2024 року встановили ще один прапор на Кінбурнському півострові. Про це 12 серпня повідомив керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко.

Прапор на Кінбурні. Скриншот з відео

На кадрах жовто-блакитний прапор, візуально схожий на стяг української розвідки, майорить в одній з частин півострова неподалік від узбережжя.

Миколаївці зустріли олімпійську чемпіонку Ольгу Харлан

До Миколаєва 15 серпня 2024 року приїхала дворазова олімпійська чемпіонка Ольга Харлан. Спортсменка відвідала фехтувальну школу, де поспілкувалась із вихованцями та тренерами.

Ольга Харлан разом з фанатами. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Зустріли спортсменку оплесками вихованці та тренери. Після привітань була автографсесія. Потому Харлан зустрілась із миколаївськими спортсменами, містянами та представниками влади на Соборній площі.

Незалежність — 33

24 серпня 2024 року Миколаївщина відзначила 33-тю річницю незалежності України. У місті та області відбувся марш вишиванок — майже 50 людей зібралися в центрі міста, щоб заспівати патріотичні пісні та підняти національні прапори.

Учасник маршу Артем. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Також у Миколаєві до Дня Незалежності організували ходу. Захід розпочався біля пам’ятника Тарасу Шевченку, куди прийшли 26 учасників з квітами та прапорами. Тут учасники ходи збираються з 1992-го щороку 24 серпня.

Президент України з нагоди Дня Незалежності надав двом миколаївцям звання "Заслужений" — завідувачці відділення КНП "Обласна офтальмологічна лікарня" Галині Діденко ("Заслужений лікар") та актору Олександру Магльованному ("Заслужений артист України"). Документ про відзначення Володимир Зеленський підписав 23 серпня 2024 року.

235 річниця Миколаєва

Миколаївці та гості міста 14 вересня відзначили 235-й День народження міста низкою заходів. Серед них виставка робіт членів родин загиблих воїнів, велопробіг, демонстрація техніки патрульної поліції та святковий концерт.

"Єдисан: від А до Я"

На Миколаївщині завершили проєкт "Центр культурної спадщини "Єдисан", що протягом чотирьох місяців — з травня до серпня 2024 року — реалізовувала команда ГО "ЕКО Березань". До програми були залучені десять громад області.

Підсумком проєкту став альманах "Єдисан: від А до Я", до якого увійшли карти, праці п'яти істориків і краєзнавців. Книга допоможе більше дізнатись про державне утворення Єдисан або Ханська Україна, що понад три століття існувало на території Миколаївської та Одеської областей.

Самовільно залишили військову частину на Донбасі

У Вознесенську третього жовтня близько сотні військових 187 батальйону 123-ї бригади ТрО вийшли на мітинг. Бійці протестують, аби привернути увагу до недостатньої підготовки та нестачі озброєння для участі в бойових діях на Донецькому напрямку. Всі вони відмовились виконувати бойову задачу та самовільно залишили військову частину на Донбасі.

Військовослужбовці 123 бригади на мітингу у Вознесенську Миколаївської області, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Начальник управління психологічної підтримки персоналу командування сил ТрО Олександр Пухальський розповів, зброєю та військовою технікою підрозділ повністю укомплектований. А вчинок бійців передбачає кримінальну відповідальність.

Представник Військової служби Правопорядку України, який був на зустрічі з військовослужбовцями, відмовився коментувати ситуацію.

Згодом пресофіцер 123 бригади Руслан Голосний повідомив, що частина бійців повернулись на службу. Він також додав, що за самовільне залишення частини передбачена кримінальна відповідальність.

Обшуки у керівниці Миколаївської МСЕК

Служба безпеки України підозрює керівницю обласного центру медико-соціальної експертизи Миколаївської облради у корупційних схемах для військовозобов’язаних, які уникають проходження служби. Про це стало відомо з публікації СБУ від 22 жовтня.

Під час обшуків виявили у жінки понад 450 тисяч доларів та колекцію ювелірних виробів, які вона переховувала за різними адресами. Також для переховування нелегальних доходів посадовиця оформила на свого сина три незадекларовані квартири.

Приміщення обласного центру медико-соціальної експертизи. Миколаїв, 22 жовтня 2024 року. Суспільне Миколаїв

Чемпіон з натурального бодибілдингу

У жовтні 2024 року миколаївець подолав всі етапи змагань та став "золотим" призером серед чоловіків у категорії "бодибілдинг до 74 кілограмів". Після порівняння з переможцями в інших вагових рамках отримав статус абсолютного чемпіона України у відкритій категорії "Чоловічий бодибілдинг".

Олександр Омельченко служить у Миколаївському зональному відділі військової служби правопорядку. Поза роботою, а іноді й під час неї, тренується — готується до змагань з бодибілдингу, качає м'язи, відточує спортивну майстерність і витривалість. Він з дитинства цікавився різними видами спорту, але професійно нічим не займався.

Абсолютний чемпіон України з натурального бодибілдингу Олександр робить вправу на тренажері. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян

Отримання хабаря

У жовтні ректора "Миколаївської політехніки" Сергія Ткаченка затримали за підозрою у хабарництві. Його підозрюють в отриманні хабаря в особливо великому розмірі, що підпадає під частину 3 статті 368 Кримінального кодексу України. Чоловіку повідомили про підозру.

1000 днів повномасштабної війни

19 листопада — 1000 днів повномасштабної війни. Миколаївщина пережила чимало подій: обстріли, екоцид, окупацію та звільнення. Попри все це жителі регіону демонструють стійкість і прагнення до кращого майбутнього.

Слід пам’ятати, що війна в Україні триває з 2014 року, коли Росія розпочала агресію, анексувавши Крим та розпочавши бойові дії на Донбасі. Події після 2022 року стали продовженням цієї боротьби за незалежність і мир.

Два дні без світла

Внаслідок ракетно-дронової атаки російської армії по Україні вранці 28 листопада Миколаївщина залишилася без світла. Більшість жителів регіону на дві доби зосталися без електроенергії.

Павербанк та телевони на зарядці. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Станом на 29 листопада через відсутність електроенергії спостерігалися перебої у роботі водогону, у школах були вихідні, а електрифіковані багатоповерхівки не опалювалися.

Пошуковці знайшли рештки загиблих

Пошукова група "Плацдарм" уперше працювала на території Миколаївської області, де у 2022 році була лінія фронту. В результаті обстеження місцевості було знайдено рештки трьох людей: одного ймовірного військовослужбовця Збройних сил України та двох солдатів російської армії. Останки передали до моргу.

Пошуковці. Суспільне Миколаїв

Баскетбол повертається до Миколаєва

13 грудня стартувало друге коло регулярного чемпіонату чоловічої Вищої ліги з баскетболу. На домашній арені у спорткомплексі "Надія" миколаївський клуб "Ніко-Баскет" здобув перемогу над суперниками з "БІПА-Одеса" — 73:70.

Спортсмени миколаївського баскетбольного клубу «Ніко-Баскет». Федерація баскетболу України

Раніше головний тренер миколаївської команди Валентин Берестнєв у коментарі Суспільному заявив, що чекали на дозвіл від ФБУ на організацію першого з часу повномасштабного російського вторгнення матчу на домашній арені, в Миколаєві.

Остання акція-нагадування у 2024 році

У Миколаєві 29 грудня організували ходу Соборною вулицею та перформанс на головній площі міста на підтримку полонених та зниклих безвісти військових.

Дитина на акції-нагадування про військовополонених, 29 грудня 2024 рік. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

До події долучилося 350 людей, які вчергове вийшли з плакатами та прапорами, аби нагадати про бійців.

Протягом 2024 року з полону в Росії звільнили 39 військовослужбовців із Миколаївської області. Родини полонених організовують акції-нагадування, спрямовані на підтримку рідних та привернення уваги суспільства до проблеми військовополонених.

Довідковий Миколаїв