«Освіта — це вміння бути у суспільстві»: як у Миколаєві розвивають освіту для дорослих

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві діє Центр навчання і освіти дорослих "Південь", який пропонує людям безкоштовно навчитися нової справи. Зокрема у просторі організовують курси з таврійського розпису, гончарства, швейної справи, кондитерської майстерності тощо, надають юридичну і бізнес-підтримку.

Про досвід співробітників та учениць миколаївського Центру навчання і освіти дорослих "Південь" журналістам Суспільного розповіла комунікаційна експертка Представництва DVV International в Україні Вікторія Сорокун.

"Освіта дорослих нині — це запит на розраду"

Ірина Баєва працює у ЦНОД "Південь" керівницею проєкту. За спеціальністю вона педагог. Тому вирішила займатися темою освіти для дорослих.

З її слів, останніми роками тема навчання дорослих у місті та регіоні "отримала друге дихання та розвивається". Одним із найпопулярніших курсів є навчання з таврійського розпису, що вважається культурним надбанням півдня України, розповіла викладачка.

"Таврійський розпис — це мистецтво, яке передає красу і дух півдня України. В цих візерунках можна побачити море, степові квіти, птахів, і навіть відчути, як жінки з надією чекали своїх чоловіків з моря. Це не просто малюнки, а обереги, що зберігають традиції, теплоту та любов до рідної землі", — розповідає Ірина.

Керівниця проєкту Ірина Баєва. ЦНОД «Південь»

Ірина каже, що великий запит на освіту дорослих був і до повномасштабного вторгнення Росії, а нині він ще й став запитом на розраду.

"Освіта — це вміння бути у суспільстві. Це психологічна стійкість у часи турбулентності, коли люди дезорієнтовані. Отримання нових знань — спосіб заземлитися у такій невагомості", — говорить Ірина Баєва.

Процес з таврійського розпису. ЦНОД «Південь»

Освіта дорослих як спосіб віднайти шлях до себе

Ірина Склярова — одна з тих, хто пройшов курс з таврійського розпису в ЦНОД "Південь". З юності жінка займалася творчістю — організовувала майстеркласи та брала участь у благодійних ярмарках.

"Закохалася в нього ще до повномасштабного наступу. Коли дізналася, що розпис є перлиною півдня України, що він є нашою спадщиною, мені це дуже відгукнулося. Мала відчуття ніби через таврійський розпис до мене промовляє мій рід", — каже Ірина Склярова.

Ірина Склярова, яка прослухала курси з таврійського розпису ЦНОД «Південь» "Це дуже актуально — особливо нині. Адже ми всі психологічно загубилися — хтось сильніше, хтось слабше. А через творчість люди пробуджуються".

Кількість елементів таврійського розпису невелика й всі вони відображають те, чим жили люди: степом, морем, риболовлею, зазначає Ірина.

"Це дуже просторий, повітряний розпис", — говорить мисткиня.

Таврійський розпис ЦНОД «Південь»

Таврійський розпис ЦНОД «Південь»

Таврійський розпис ЦНОД «Південь»

Нині Ірина Склярова організовує майстеркласи з таврійського розпису для родичів військових та загиблих.

"Я проводжу ці майстер-класи, щоб допомогти їм відволіктися і вийти з важкого стану. Це своєрідна арттерапія: ми спілкуємося на теми самоідентичності, етносу півдня України, самовизначення й про те, як через творчість формувати своє сьогодення і майбутнє", — розповідає жінка.

Хобі, що приносить заробіток

Анастасія Білоусова працює в Центрі тренеркою з виготовлення виробів з епоксидної смоли.

"Епоксидну смолу найчастіше використовують для створення картин, прикрас чи декору. Цю прозору рідку масу можна наносити на всі види поверхонь й у поєднанні з живописом створювати океанічні хвилі, покривати вироби задля надання їм об’єму чи ж створювати біжутерію з, до прикладу, сушеними квітами".

Кулони з епоксидної смоли ЦНОД «Південь»

Годиник з епоксидної смоли ЦНОД «Південь»

Сережки з епоксидної смоли ЦНОД «Південь»

Анастасія Білоусова — мама двох дітей. З її слів, до вагітності працювала перукаркою, але перестала бачити для себе перспективи у цій ролі. Каже, що поєднання епоксидної смоли та живопису стало для неї тим хобі, яке приносить не тільки задоволення, але й заробіток.

Робота з епоксидною смолою. ЦНОД «Південь»

Крім того, Анастасія працює проєктною менеджеркою в Центрі та асистенткою ветерана в проєкті "Реінтеграція ветеранів та ветеранок війни через створення освітніх можливостей".

"Освіта дорослих — це спосіб отримати нові знайомства та розширити свої перспективи. Вона дозволяє не тільки отримати нові знання, але й реалізувати та монетизувати їх, що дуже важливо в наш час. А ще, це шлях до пошуку власного таланту, впевненості та самореалізації", — зазначає Анастасія Білоусова.

Читати ще

Читати ще

Освіта дорослих. Що пропонують на Миколаївщині

Довідковий Миколаїв