За інформацією: Суспільне.
У Первомайську Миколаївської області місцеві жителі розфарбували стіни підземного переходу. На малюнках зображені патріотичні сюжети й персонажі, натхненні українською культурою. Розписувати почали ще у 2022 році, проте через повномасштабне вторгнення Росії завершити художній проєкт вдалося тільки зараз.
Про створення розпису журналістам Суспільного розповіла миколаївська художниця Яна Світлик.
Розписувати підземний перехід мисткиня розпочала сама за власної ініціативи ще у 2022 році. Каже, згодом до розпису приєдналась її двоюрідна сестра та пересічні жителі міста.
"Ми почали малювати одну частину переходу в кінці липня (2022 року — ред.) й на День Конституції України — 28 серпня, ми завершили, перша стіна була вже готова", — зазначає дівчина.
Млин у полі З особистого архіву Яни Світлик
Українки З особистого архіву Яни Світлик
За словами Яни, проєкт підтримала Первомайська міська рада, забезпечивши команду необхідними матеріалами. Дівчина додає, ескізи розпису узгоджували з міським головою. У липні 2024 року митці вирішили "довести справу до кінця" та домалювати другу стіну підземного переходу.
"Оскільки ми малювали одну стіну два роки тому, трошки призупинився весь цей процес. Але дуже багато людей особисто до мене писало і хотіли продовжити, щоб вже завершити цю стіну. Я за це сказала особисто нашому меру, він каже: "Якщо людям сподобалось, люди хочуть, то я тільки за. Я радий, що люди взагалі хочуть щось робити, долучитися, що вони так проявляють свою ініціативу", — розповідає Яна.
Птах на гілці З особистого архіву Яни Світлик
Качки З особистого архіву Яни Світлик
Від натхнення до реалізації
Первомайськ — рідне місто Яни Світлик. Дівчина каже, завжди хотіла зробити свій внесок у культуру міста.
"Я дуже часто проходила власне цим підземним переходом. І стіни здавалися якісь такі… не дуже приємно було знаходитися в переході. Оскільки я людина творча, в мене виникла ось така ідея, що можливо тут можна було б створити якийсь розпис, мурал", — говорить мисткиня.
Пейзаж у стилі постімпресіонізму З особистого архіву Яни Світлик
Пейзаж у стилі постімпресіонізму З особистого архіву Яни Світлик
З її слів, взятися за розпис її надихнули художні витвори в Миколаєві та Львові.
"Я бачила, що і в Миколаєві самому є мурали. Я навчалася у Львові, дуже багато створювали різних розписів. Я цим якось надихнулася: от люди створюють красу, а чому б в нашому місті не створити щось таке прекрасне, де люди могли собі проходити й надихатися цим, так само як я колись?", — розповідає дівчина.
Українка З особистого архіву Яни Світлик
Дівчина З особистого архіву Яни Світлик
Місто об'єднане мистецтвом
Яна Світлик розповідає, місцевим жителям такий творчий задум "припав до душі". Каже, пізніше, містяни почали долучатися до художнього процесу.
"Людям сподобалася ця ідея і дуже багато незнайомих людей різного віку, це і підлітки, і люди старшого віку, такі як жінки 50-60 років. Кожен хотів прикласти свою руку, створити якусь красу і також нести добро, зробити щось хороше для нашого міста", — розповідає художниця.
"Розпис підземного переходу об'єднав людей різного віку, різних статусів і статті".
Капля води З особистого архіву Яни Світлик
Орнамент З особистого архіву Яни Світлик
Художня концепція
Яна Світлик зазначає, розпис переходу припав на перший рік великої війни. Каже, це спонукало до створення більш патріотичних ескізів та ідей, пов'язаних з українською культурою. Крім того, творчий колектив надихався пейзажами Первомайщини.
"Виникали різні образи та ідеї. Ми використовували різні референси, можливо, десь бачили якесь зображення, ми його перероблювали, щось додавали, щось віднімали, щось взагалі створювали своє. Власне, так і створилися наші ескізи", — розповідає дівчина.
"Більшість наших робіт йдуть від потоку наших думок, відчуттів і почуттів. Тобто вони створюються на якомусь емоційному плані. Люди вкладають свою душу, переживання, можливо навіть радість. Тут люди працюють на своїх емоціях".
Метелики в квітах З особистого архіву Яни Світлик
Дівчина З особистого архіву Яни Світлик
Зі слів мисткині, складнощі втілення розпису виникли через фактуру "полотна". Яна додає, попри всі перешкоди художній процес відбувався гармонійно.
"Стіни мають різні ямочки, більше складно було з цим. А так досить легко та позитивно йшла робота, так як люди всі заряджені позитивом, У всіх є бажання щось робити, люди були дуже добре налаштовані. З нашою компанією мені працювати взагалі суперово", — говорить художниця.
Птах З особистого архіву Яни Світлик
Українка З особистого архіву Яни Світлик
Культурний відгомін
Дівчина каже, місцеві жителі на мистецький проєкт реагують по-різному, проте позитивних відгуків більше. Мисткиня додає, головною метою для неї було створити надихаючий артоб'єкт.
"Люди посміхаються, тішаться, вони в захваті. Говорять, що їм дуже підіймає настрій, що це мистецтво їх також надихає. Багато людей ходять саме переходом на роботу і кажуть: "Ми зранку йдемо, і в нас вже є натхнення і настрій працювати", — розповідає Яна Світлик.
"Я вважаю, що мені дуже пощастило, бо люди щирі, відкриті та добрі. Дуже багато людей приходило і запитувало: "Може якось підтримати потрібно?". Говорили дуже приємні, надихаючі слова, (які — ред.) навіть потрібні нам були".
Українські хати З особистого архіву Яни Світлик
Українські хати З особистого архіву Яни Світлик
Яна вважає художній розпис великим культурним внеском у Первомайськ. Дівчина вірить, що своїм прикладом може замотивувати інших на розвиток рідного міста.
"Не даремно є така фраза, що кожна справа починається з нас особисто. Я (вважаю — ред.), що своєю справою ми робимо добро, в першу чергу, як для себе, так і для інших людей. Я вірю в те, що добро повертається і воно, можливо, надихне інших людей", — говорить художниця.
"Особливо в такий час ми повинні пам'ятати про свою культуру, про своє коріння і її розвивати максимально".
Парубок спостерігає за дівчиною З особистого архіву Яни Світлик
Свято Івана Купала З особистого архіву Яни Світлик
Майбутні наміри
Яна Світлик каже, в майбутньому в місті планується створити великий мурал на багатоповерхівці.
"За словами мера, в нього в планах і в мріях, але це поки так — слова. Тобто там є багато різних нюансів, які потрібно проговорити. Я маю надію, що ми будемо працювати, будуть якісь такі проєкти", — говорить мисткиня.
Мурал на стіні підземного переходу. З особистого архіву Яни Світлик
8 серпня 2024 року розпис підземного переходу завершили. Зокрема, митці реставрували стіну, яку розписали ще у 2022 році. Художній проєкт налічує 22 малюнки.
"Від дії, наприклад, дощу, сонця, від різних таких факторів є момент, де фарба потрощилась і нам потрібно це відреставрувати", — розповідає Яна Світлик.