Тимчасове припинення вогню в Чорному морі не є відновленням Чорноморської зернової ініціативи та стосується портів на річках регіону.
Про це заявив на брифінгу речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий, передає кореспондент Укрінформу.
“На зустрічі в Саудівській Аравії Україна і США погодили припинення вогню в Чорному морі. Воно стосується, ми переконані з наших розмов з американською стороною, і цивільного судноплавства, і портів. Ця домовленість не розповсюджується на російські військові кораблі, на нашу думку. Тобто переміщення військових кораблів за межі східної частини Чорного моря вважатиметься порушенням цих домовленостей і буде розцінюватися як порушення зобовʼязань забезпечення вільного судноплавства в Чорному морі і як загроза національній безпеці Україні”, – сказав дипломат.
Тихий підкреслив, що в разі порушення домовленостей Україна матиме повне право на самозахист.
Читайте також: США оцінять умови Росії щодо припинення вогню у Чорному морі — Рубіо
Речник МЗС України певен, що Росія маніпулювала і намагалася вводити в оману міжнародну спільноту та представити ініціативу припинення вогню в Чорному морі як відновлення Чорноморської зернової ініціативи.
“Це не відповідає дійсності, некоректно в такому ключі про це говорити”, – застеріг він та пояснив, що в нинішніх домовленостях не йдеться про інспекцію суден, адже Україна вже довгий час сама забезпечує морський транзит.
“Російські твердження про те, що нібито відновлена чорноморська зернова ініціатива, вони щось розблокували і натякають таким чином на інспекцію суден, є всі маніпуляцією і неправдою. Йдеться саме про припинення ударів по цивільних суднах і портах”, – наголосив речник.
Тихий також розʼяснив, що під портами Україна розуміє порти чорноморського регіону, в які входять не лише порти великої Одеси, а порти на річках, які впадають у Чорне море.
Як повідомлялося, у вівторок, 25 березня, у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді делегації України та США провели нову зустріч після українсько-американських переговорів 23 березня та американсько-російських – 24 березня.
Сполучені Штати й Україна під час переговорів 25 березня домовилися про безпечне судноплавство, унеможливлення застосування сили й запобігання використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.
У Білому домі також повідомили, що, за результатами переговорів американської та російської делегацій 24 березня, Сполучені Штати допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку сільськогосподарської продукції та добрив.