Перевірка «Лісів України» виявила корупційні ризики — НАЗК ініціює п’ять розслідувань

НАЗК завершило перевірку організації роботи із запобігання і виявлення корупції у державному спеціалізованому господарському підприємстві «Ліси України» та ініціювало п’ять кримінальних розслідувань.

Як передає Укрінформ, про це повідомило НАЗК.

«Корупційні ризики виникають через відсутність чітких механізмів відбору лісових ділянок для будівництва автомобільних доріг і вирубки дерев, що створює підстави для зловживань», — зазначають у відомстві.

Так, посадовці однієї із філій підприємства необґрунтовано запланували у 2023 році будівництво лісової автомобільної дороги, хоча частину цієї дороги вже збудували в попередні роки.

За матеріалами НАЗК нацполіція зареєструвала кримінальне провадження за ознаками корупційного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Для усунення цього корупційного ризику НАЗК ініціювало розробку нормативно-правового акту для врегулювання правил відбору лісових ділянок для будівництва доріг і проведення на них вирубування деревини. Ці механізми мають враховувати вимоги природоохоронного законодавства та встановлені ним обмеження.

Відповідний лист НАЗК скерувало до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Також корупційні ризики виникають через зволікання ДП "Ліси України" в оформленні правоустановчих документів на користування землями лісового фонду. Це призводить до зловживань із вилученням лісових ділянок з лісового фонду, нецільового їх використання та вирубування дерев. Підтверджують це близько 50 розпочатих кримінальних проваджень у цій сфері. Зокрема за ініціативи НАЗК розпочаті п’ять кримінальних проваджень.

Читайте також: Розкрадання лісу на Волині: встановили 15 причетних, організатор вчинив самогубство

Проводиться досудове розслідування за фактами зловживання службовим становищем посадовцями територіальних підрозділів ДП “Ліси України”. Ці особи використовували майже 40 гектарів лісових ділянок, зокрема в межах природно-заповідно об’єктів у Дніпропетровській, Одеській та Рівненській областях, не за цільовим призначенням. Зокрема землі були використані для посіву й вирощування зернових.

Крім того, на території Осмолодського лісового господарства Івано-Франківської області здійснили вирубку лісу на підставі отриманого спеціального дозволу від Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, приховавши той факт, що земельна ділянка знаходиться в заповідній зоні ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Грофа".

Як повідомляв Укрінформ, НАЗК планує посилити інструменти для пошуку незаконних доходів в межах функції моніторингу способу життя.

Фото: НАЗК

Джерело

Довідковий Миколаїв