За інформацією: Суспільне.
Селищний голова Березанки Миколаївської області Валерій Хоміцький був оштрафований судом на понад 300 тисяч гривень за вимагання грошей у фермера. Його затримали правоохоронці 3 жовтня 2024 року під час отримання хабаря. Втім чоловік повернувся на посаду, частина жителів селища вимагає його звільнення.
У ситуації розбиралися кореспонденти Суспільного.
За рішенням суду, 7 березня 2025 року голову Березанської селищної ради Валерія Хоміцького оштрафували на 300 тисяч 900 гривень за зловживання впливом. Його затримали 3 жовтня 2024 року під час отримання хабаря. Місцевий житель Валерій Поліщук каже, що чекав на звільнення посадовця, втім чоловік повернувся на посаду.
"Пізніше вже, 17 березня, я почув, що все ж суд направив вирок офіційно до селищної ради. Я прийшов 18-го й запитав: "Де рішення?". Він не повинен був його брати, бо це конфлікт інтересів, корупція. Повинна була взяти секретарка і звільнити його, але він забрав той вирок", — розповідає Валерій Поліщук.
Місцевий житель Валерій Поліщук. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Депутат селищної ради Сергій Токар подав депутатське звернення, аби отримати розʼяснення ситуації. За його словами, селищний голова Хоміцький мав скликати позачергову сесію, зібрати депутатів і заявити про конфлікт інтересів.
Секретарка селищної ради Ірина Гопайнич підтвердила, що станом на друге квітня Хоміцький продовжує працювати на посаді селищного голови. До цього протягом чотирьох місяців обов'язки виконувала вона, адже в цей період посадовець був відсторонений від роботи.
Депутат селищної ради Сергій Токар Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Секретарка селищної ради Ірина Гопайнич Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Зі слів юриста Андрія Саченка, були підстави для його звільнення.
"Стаття 79 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачає, що місцевий голова підлягає звільненню на підставі вироку, який вступив у законну силу. Таке рішення приймається відповідною радою незалежно від того, чи було голосування на відповідній сесії без підсумкової ради", — пояснює юрист.
Згідно з ухвалою суду, Валерій Хоміцький визнав свою провину і пішов на співпрацю зі слідством, уклавши угоду. Також його вперше притягнули до кримінальної відповідальності, що стало помʼякшувальними обставинами при прийнятті рішення. Зокрема чоловік перерахував один мільйон гривень на потреби ЗСУ.
Справу перекваліфікувалиЗ частини 3 статті 368 Кримінального Кодексу України. з "Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди", що передбачала позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років, у "Зловживання впливом"Частина 2 статті 369.. Про заборону займати певні посади в рішенні суду не йшлося.
"Якщо вироком йому було не заборонено ці посади займати, то він може їх і надалі займати. Хоча юридична підстава для звільнення є, але механізм реалізації, хоч він і є, може бути нереалізований. Тому що це вже не імперативнаІмперативна норма — виражає в категоричних розпорядженнях держави чітко позначені дії й не допускають ніяких відхилень від вичерпного переліку прав і обов'язків суб'єктів. Інакше: імперативні норми прямо наказують правила поведінки. норма, а диспозиційнаДиспозитивна норма — наказує варіант поведінки, але яка дозволяє сторонам регульованих відносин самим визначати права й обов'язки в окремих випадках, їх називають "заповнювальними", оскільки вони заповнюють відсутність угоди й діють лише тоді, коли сторони регульованих відносин не встановили для себе іншого правила, не домовилися з даного питання. ", — говорить Андрій Саченко.
Юрист Сергій Саченко. Суспільне Миколаїв
Політологиня Наталія Ніколаєнко каже, такі ситуації — показник проваленої антикорупційної роботи.
"Такі випадки вже неодноразово були, і, можливо, нашим депутатам Верховної Ради треба посилити статтю 369 Кримінального кодексу України, а, можливо, й ще якусь. Депутатський корпус в такому випадку має важелі впливу. Можна висловити недовіру, для цього потрібно зібрати певну кількість підписів", — розповідає жінка.
Політологиня Наталія Ніколаєнко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Місцеві жителі вважають, що повернення Хоміцького до виконання обовʼязків голови є неприпустимим. За словами місцевого жителя Сергія, посадовець повинен бути відсторонений.
"Я зіштовхнувся особисто з несправедливістю, яка тут відбувається, зокрема зі сторони місцевого підприємства. І реакція голови була незадовільною", — говорить чоловік.
Місцевий житель Сергій. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Жителька селища Наталя Іоненко також вважає, що Хоміцький не має обіймати посаду селищного голови.
"Така людина не тільки на посаді цій, а й взагалі при селищній раді не повинна працювати", — каже жінка.
Місцева жителька Наталя Іоненко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Знімальна група Суспільне Миколаїв двічі відвідувала Березанку, де намагалася поспілкуватися з Валерієм Хоміцьким. Втім, на робочому місці його не застали, чоловік не відповідає і на телефонні дзвінки. Також журналісти 27 березня надіслали інформаційний запит, на який досі не отримали відповідь.
Інформаційний запит кореспондентів Суспільного Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Єдиний державний реєстр осіб
Правоохоронці затримали Валерія Хоміцького третього жовтня 2024 року. Очільник громади вимагав у місцевого фермера спочатку 300 тисяч гривень за безперешкодне збирання врожаю льону, потім погодився на 200 тисяч. Станом на 2 квітня 2025 року посадовець не внесений в Єдиний державний реєстр осіб, що вчинили корупційні правопорушення.
Читати ще
Читати ще
Підлітка з Миколаєва підозрюють у неправдивому повідомленні про замінування
Читати ще
Вибухотехніки знищили касетний боєприпас на Миколаївщині