За інформацією: Суспільне.
Вулиця у Миколаєві, яка протягом своєї історії змінювала назву п'ять разів, у липні 2024 року отримала ім'я письменника, драматурга та актора Марка Кропивницького. Чоловік зростав на Миколаївщині та зробив внесок у розвиток українського театру та культури загалом.
Історію Марка Кропивницького та вулиці, названої на його честь — дивіться у нашому проєкті "Вулиці Миколаєва" на YouTube-каналі.
Нині вулиця Марка Кропивницького протягом свого існування мала чотири попередні назви. Спочатку планувалося назвати її Біржевою.
"Однак цю пропозицію не підтримали, і вже в 1835 році замість неї затвердили назву Купецька", — розповів співробітник музею Ілля Хворостянюк.
Наприкінці XIX століття її перейменували на Потьомкінську — на честь князя Григорія Потьомкіна.
"Стараннями Потьомкіна були засновані такі міста як Миколаїв, Херсон, Дніпро сучасні. Але, зрозуміло, що на території цих міст вже були якісь інші поселення".
Співробітник музею Ілля Хворостянюк. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
У 1920-х роках вулиця отримала нову назву — Плеханівська, одного з революційних діячів. У 1989 році до 200-річчя Миколаєва їй повернули назву Потьомкінська.
"Ця назва зберігалася до 2024 року, потім її перейменували на честь Марка Кропивницького.", — пояснив Хворостянюк.
Вулиця Марка Кропивницького у Миколаєві. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Марко Кропивницький і Миколаїв
На цій вулиці розташована міська бібліотека, яка ще у 1990 році була названа на честь Марка Кропивницького. Він народився на території сучасної Миколаївщини, дитинство провів у Доманівці, Арбузинці та Новокрасному.
"Його дитячі роки минали на Доманівщині, в Арбузинці, Новокрасному. Бувши вже відомим актором, він неодноразово приїздив до нашого міста і виступав перед миколаївськими глядачами", — розповіла провідна бібліотекарка Олена Доскаленко.
Марко Кропивницький. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Протягом творчої діяльності Кропивницький написав близько 40 п’єс, які досі ставляться в театрах.
"Він зіграв у постановках 70 авторів, виконавши приблизно 500 ролей. Його називають "батьком українського театру", — говорить Доскаленко.
Театр Корифеїв
Марко Кропивницький став засновником Театру Корифеїв. Цей театр створював вистави, орієнтовані на широкого глядача.
"Театр переважно був розрахований на народ. Тому переважна більшість його постановок і п’єс складалася з народних мотивів: побутових драм, простих комедій, тобто це були речі близькі для глядача", — зазначив Хворостянюк.
Театр Корифеїв. Колаж: Суспільне Культура
Успіх театру поширювався по всій країні. У Миколаєві точно зафіксовано щонайменше 14 виступів трупи.
"Переважно він виступав у театрі Шефера. Це сучасний наш художній академічний драматичний театр на Адміральській".
Артефакти та культурна спадщина
У театрі збереглися артефакти, пов’язані з корифеями української сцени. Серед експонатів — копії старовинних фото, зокрема з вистави "Катерина" 1910 року, та афіші тих часів.
"Тут є кілька артефактів. Ось ця брошка, яка тримала ролі для наших учасників та акторів. Створили копії фото завдяки краєзнавчому музею. Це фото Марка Кропивницького пожиттєве, фото з вистави "Катерина", яке було зроблено 28 квітня 1910 року", — розповів директор театру Артем Свистун.
Артем Свистун розповідає про театр. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Марко Кропивницький також займався збиранням фольклору.
"Це невеличкий нотний із записом пісні. Можна побачити, що це все було написано рукою Марка Лукича. Ось його автограф і фіксація, що це був 1875 рік у місті Одеса", — зазначив Хворостянюк.
Зберігся нотний запис народної пісні, зроблений його рукою у 1875 році в Одесі.
"На листку записані рядки української народної пісні. Ми можемо навіть прочитати: "Удовицю я любив. Подарунки їй носив. Носив сало, носив свічки…"
Ноти, написані Марком Кропивницьким. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Театр Корифеїв відіграв важливу роль у розвитку української культури.
"Це є насправді важливий феномен для становлення української культури, тому що саме цей театр, попри Валуєвський циркуляр, Емський указ, зміг знаходити лазівки, обходити їх і пропагувати саме український театр", — підкреслив Хворостянюк.
З липня 2024 року вулиця в центрі Миколаєва має ім’я митця, який зробив внесок у розвиток українського театру та культури загалом.
Читати ще
Читати ще Грек за походженням, який розвивав українську культуру в часи Російської імперії | «Вулиці Миколаєва»: Аркасівська
Читати ще Військовослужбовець та поет, котрий писав патріотичні вірші в окопах | «Вулиці Миколаєва»: Гліб Бабіч