За інформацією: Суспільне.
На Миколаївщині в Південноукраїнську розпочали процес перейменування міськради, її департаментів та підприємств у звʼязку зі зміною назви міста. Рішення про перейменування Верховна Рада ухвалила 9 жовтня 2024 року.
Як довго триватиме процес перейменування, що думають про зміну назви міста його жителі кореспондентам Суспільного розповів секретар міськради Денис Кравченко.
Перейменування Южноукраїнської міської ради на Південноукраїнську, а також її підрозділів, комунальних підприємств, окремих відділів та управлінь планується зробити до 2025 року, зазначає Кравченко.
"Це процес недовгий. Але все буде залежати від ЦНАПу і Державного реєстру", — говорить секретар міськради.
Процес перейменування розпочали у звʼязку з вимогами статті 85 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Міський голова Валерій Онуфрієнко зазначає, місцеві жителі тоді могли обрати з поміж трьох варіантів.
"Було (часу — ред.) більше ніж місяць, щоб прийти й віддати голос за ту назву, яка сподобалась. За "Південноукраїнськ" у нас було понад три тисячі голосів. За "Гард" — 666, і за "Бугогард" — 56", — говорить Валерій Онуфрієнко.
Міський голова Валерій Онуфрієнко. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца
Місто перейменували 9 жовтня 2024 року. За рік до цього міська влада провела опитування населення — яку назву краще дати місту. Місцева жителька Олена каже, голосувала за варіант "Південноукраїнськ".
"Дякуємо, що Південноукраїнськ, а не Гард. Було б нерозумно назвати Гардом, адже АЕС Південноукраїнська", — говорить Олена.
Підтримує таку назву і Василь.
"Південноукраїнськ — нормальна назва. Це не якийсь Гард, який десь там стояв колись. А він в 70-х будувався "з нуля", — розповідає Василь.
Місцева жителька Наталія каже, не брала участь в голосуванні.
"Мені здається, що майбутнє нашого міста за молодими людьми. Яким вони хочуть його побудувати — нехай воно таким і буде. Нам уже все одно".
Південноукраїнськ, Миколаївська область. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян
Комітет Верховної Ради України з питань організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування під час засідання 21 лютого 2024 року підтримав перейменування Южноукраїнська на Гард. В жовтні 2024 ця назва не отримала достатньої кількості голосів, повідомив у своєму Telegram-каналі народний депутат Ярослав Железняк.
Було призначено повторне голосування вже за назву "Південноукраїнськ", за неї проголосували більшість депутатів — 275. Після чого вийшла відповідна постанова про перейменування.
Історик Ігор Ніколаєв зазначає, що на місці Південноукраїнська в часи козацтва 40 років існувала паланка "Гард", чим пояснює, чому це слово закріпилося у двох запропонованих назвах.
"Гардівська Паланка – це територіально-адміністративна одиниця війська Запорізького низового, яке існувало у 18 столітті та охоплювало велику територію. В той час територія великого війська Запорізького відносилась до Російської імперії. І знову ж таки козаки захищали ті кордони".
Історик Ігор Ніколаєв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Сам населений пункт, каже історик, був заснований в 1975 році.
АЕС перейменували з Южноукраїнської на Південноукраїнську восени 2022 року. Тому, Ніколаєв говорить, що вважає логічним і це перейменування міста на Південноукраїнськ.