Понад 30 років родина лелек повертається до Миколаєва

За інформацією: Суспільне.

Щорічно протягом трьох десятиліть до мікрорайону Тернівка, що у Миколаєві, повертається пара лелек. Птахи полюють на живність, що водиться у ставку поблизу їхнього місця гніздування, виховують пташенят та радують око місцевих жителів.

Про гніздування лелек та їхній спосіб життя дізнавалися журналісти Суспільного.

Місцева жителька Христина розповідає, лелеки щороку прилітають до мікрорайону й виводять пернате потомство.

У нас дуже гарні сусіди, а допомагає нам в цьому дружба. І ми помітили, що у нас тут гніздяться лелеки й воно нас з’єднує.

"Кожен рік вони нас відвідують і дуже багато діток виводять. І сюди приходять з різних вулиць, подивитися на наших лелек. Для нас це велика радість і воно несе нам дуже багато позитивних емоцій. Це веде нас до перемоги", — говорить Христина.

Жителька Тернівки Христина. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

За словами жительки мікрорайону, місцеві постійно спостерігають за прильотом птахів. Христина додає, торік лелеки не повернулися.

"Ми постійно спостерігаємо, коли вони вже до нас прилетять. Минулого року вони запізнилися і не прилетіли зовсім. Й ми всі запереживали "чого їх немає", шукали своєї провини "чого, що ми не доробили, що вони до нас не прилетіли", — каже жінка.

Цьогоріч лелеки прибули в перших числах квітня.

"Дуже рано прилетіли, на початку квітня, бо було тепло. У нас сусідка є, яка постійно спостерігає і потім нам вже повідомляє, коли вони прилетіли й так ми одне одному передаємо", — говорить жінка.

Ми дуже раді, що вони нас не залишають.

Лелека летить. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Христина розповідає, жителі вулиці, на якій селяться птахи, зробили для пернатих гніздо.

"Гніздечко зробили самі мешканці цієї вулиці. Птахи хотіли гніздитись по всіх стовпах, шукали собі місце, намагались будувати із гіллячок. Люди побачили, що воно постійно розсипається і зробили їм металевий каркас. Лелеки постійно оновлюють гніздечко, він прилітає перший і потім вже очікує свою дружину, приготував вже все для сімейства", — ділиться жителька.

Вони збирають і мотузочки. і якісь рештки тканини, і гіллячки й очеретинки. Тобто вони багато чого носять, затикають оці всі дірочки, проріхи свої торішні. Там під низом ще живуть й горобці поруч по сусідству з ними, так що там вони дружньою сім'єю живуть всі разом.

Христина розповідає, в цьому році в родини лелек народилось одне пташеня. Дорослі птахи полюють на риб та жаб у плавнях поблизу своєї домівки для того, щоб прогодувати потомство, згодом вчать пташенят літати.

"В цьому році одне пташенятко, той рік було чотири, але ми раді, що й одне є. У нас тут місцевість, в основному плавні, для них тут все є: і жабенятка маленькі, вужики, є ставок, де вирощують мальок. Добувають їжу для пташенят, а коли вигодують, тоді вже вчать їх літати. Вони тут пасуться й усе в гніздечко носять, постійно про них піклуються", — говорить жінка.

Плавні мікрорайону Тернівка. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Зі слів місцевої жительки, лелеки у мікрорайоні Тернівка гніздяться вже понад 30 років. Христина додає, місцеві й птахи добре ладнають між собою.

"Дуже багато років, так що ми постійно з ними разом. Ніхто їх не ображає абсолютно, навпаки, приходять, фотографуються дітки з батьками. І скільки в нас завжди діток на майданчику ввечері багато й вони спокійно переносять оцей шум й дитячий, гомін", — зазначає жінка.

У теплі краї лелеки відлітають з початком холодів.

"Оце тільки перші холоди, приморозки починаються й вони відразу відлітають. Ми по них теж вже орієнтуємося, прилетіли — значить тепленько вже буде, улетіли — все, значить чекати морозів", — каже жінка.

Жителька розповідає, клекіт лелек, коли родина птахів спілкується між собою, чути на великі відстані.

"Вони задирають голови, цокотять своїми дзьобиками, це дуже гарно. Висловлюють щось один для одної, якісь, мабуть, емоції й відчуття. Нам їх спілкування чути на дуже великі відстані. Якщо їм тісно втрьох, то один з них, в основному батько, може ночувати на сусідніх стовпах. На одній лапочці стоять дружненько", — розповідає жінка.

Зі слів Христини, лелеки для місцевих жителів символізують єдність.

"Ми спостерігаємо кожен рік за ними, для нас це символ великої єдності, ми вдячні, що вони й в цьому році прилетіли. Вони завжди до нас дружньо прилітають й дружньо відлітають всім своїм сімейством", — говорить жителька.

Подружжя лелек у гнізді. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Завідувач відділу орнітології Миколаївського зоопарку Сергій Доновий розповідає, лелека обирає місце гніздування, спираючись на висоту дерева або стовпа.

"Чим вище, тим безпечніше для пари, що гніздиться. Прилітають рік у рік, практично на те саме місце. Крайній варіант, це якщо було якесь стихійне лихо й падає гніздо, то вони або відбудовують по новій, або відбудовують залишки", — зазначає орнітолог.

Сергій каже, у південні регіони птахи повертаються ранньою весною.

"У південні регіони вони раніше прилітають, це березень й квітень, навіть вже сідають на кладку яєць. Відліт йде у вересні й жовтні місяцях, коли пташенята вже повністю на крилі, роблять обліт і на зиму відлітають до країн Африки. Там у них йде зимівля", — говорить чоловік.

Завідувач відділу орнітології Миколаївського зоопарку Сергій Доновий. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

За словами фахівця, лелеки тримаються однією парою до кінця життя. Навесні, щоб привернути увагу одне одного — виконують шлюбний танець.

"Пари віддані одне одному, вони практично не змінюють партнерів до кінця свого життя. Поведінка дуже гарна, коли вони танцюють унісон. Це весна, це шлюбний танець, біля гнізда, самець закидає голову, видає такий торохтливий звук дзьобом", — розповідає Сергій Доновий.

Орнітолог говорить, кількість пташенят, яка народжується у подружжя лелек варіюється від двох до п’яти осіб. Додає, дорослі птахи яро захищають своє потомство.

"Дуже сильно захищають гніздо, що самець, що самка кидаються, можуть травмувати, що пазуром, що дзьобом клюнути. Так практично всі тварини та птахи, не бояться людини", — каже фахівець.

Лелека летить до ставка полювати. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Сергій Доновий розповідає, лелеки будують гніздо заввишки пів метра.

"Відбираються гілки довжиною практично до метра і по колу дзьобом викладають гніздо. І з кожним роком, якщо воно на місці, його добудовують і воно вже може бути 70-80 сантиметрів заввишки. Йде процес залицяння і будівництва гнізда, це у них відкладено у голові", — говорить чоловік.

Зі слів орнітолога, лелеки харчуються земноводними плазунами та рибою. Зокрема цим птахам притаманно гніздитися коло людей.

"Це жаби, дрібні рибки, різні повзучі, можуть бути ящірки, якась дрібна змія, вужик водяний. Біля людей безпечно гніздитися, але як у нас тут люди, птахи викликають цікавість й інтерес. Але чомусь вони прагнуть у населених пунктах гніздитися", — зазначає фахівець.

Лелека сидить у гнізді. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Відвідувач зоопарку Сергій розповідає, спостерігає за лелеками у дикій природі, коли приїздить на рибалку до Південного Бугу. Чоловік вважає, що цей птах уособлює мир.

"Я інколи виїжджаю на рибалку на Південний Буг і там їх бачу. Це приємно звісно. Там вони у природі, вони вільно себе почувають. На природі краще, мені там більше подобається, це їхнє середовище", — говорить чоловік.

Відвідувач зоопарку Сергій. Суспільне Миколаїв/Поліна ГожбурЛелека це символ миру. Там, де лелека прилітає, все оживає.Читати ще

Читати ще У двох селах Миколаївщини відкрили Алею Слави полеглим захисникам України

Читати ще Урожайність від 20 до 35 центнерів з гектара: на Миколаївщині тривають жнива

Довідковий Миколаїв