За інформацією: Суспільне.
Станом на восьме лютого 2025 року в колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею зберігається понад 600 видів холодної й вогнепальної зброї та військового спорядження, а також оборони та засобів зв’язку. Всі вони були знайдені на півдні України, зокрема на Миколаївщині. Їх передали місцеві жителі та археологи працівникам закладу.
Про колекцію зброї та військового спорядження кореспондентам Суспільного розповіли працівники музею.
Серед колекції — наконечники стріл часів Київської Русі XII–XIII століть. Їх музею передали археологи, каже зберігач музейної фондової групи "Метал-дерево" обласного краєзнавчого музею Максим Гранченко.
"Є тут і стріли русичів, є і стріли кочових народів. Бо, як ми знаємо, у нас на півдні України були різні культури".
Наконечники стріл часів Київської Русі XII–XIII століть. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Інша пам’ятка — "дорожній", "дамський" або "жилетний" пістолет, що датується кінцем ХІХ — початком XX століття, розповідає головна зберігачка фондів музею Лілія Редька.
"Чому "дорожній"? Тому що його часто брали в дорогу, яка була тривка тоді. Його брали для самооборони. Чому "жилетний"? Тому що він легко поміщався в бокову кишеню жилета", — пояснює вона.
За словами фахівчині, його називали "дамським", адже він поміщався у жіночу сумку.
Також у музеї зберігаються шаблі, армійський тесак, палашРублячо-колюча холодна зброя з довгим прямим лезом з півторабічним загострюванням, розширеним до кінця, зі складним руків'ям., морські кортики різних періодів, ручна алебардаАлебарда — древкова холодна зброя з комбінованим наконечником, що складається з голчастого (круглого або гранованого) копійного вістря та клинка бойової сокири з гострим обухом., спис та кавказька рушниця.
"Німецький морський кортик датується періодом Другої світової війни. Цей предмет у 70-х роках нам передав житель Миколаєва Золотарьов. На рукоятці зірка зображена, вона значно пізніше викарбувана вручну кимось", — розповідає Лілія Редька.
«Дамський» пістолет Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Морський кортик Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Працівниця додає, що кортик використовували зокрема в радянській армії. У закладі також є каски періоду двох світових воєн.
"(Каска — ред.) Першої світової виділяється рогами. Бо в Першу світову ще активно використовували холодну зброю, і вони слугували захистом від шабельних ударів. У касках Другої світової ці роги прибрали, бо холодну зброю майже перестали використовувати", — говорить жінка.
Каски Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Бінокль Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Зброя Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Фляги для води Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Фахівець Максим Гранченко каже, у ті часи пілоти бомбардувальників використовували авіаційний секстант, що допомагав визначати місцеперебування по зірках. Під час дальніх перельотів через кілька країн літаки могли збитися з курсу, пояснює він. Цей прилад використовують і зараз.
Тоді ж, додає чоловік, окрім зброї та захисту була важлива комунікація. В експозиції музею є польовий телефон, рація та зразок телеграфу 20-30 років ХХ століття. По ньому передавали повідомлення азбукою Морзе за допомогою ключа, каже Гранченко.
Зберігач музейної фондової групи «Метал-дерево» обласного краєзнавчого музею Максим Гранченко тримає секстант Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Телеграф Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Польовий телефон Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Наразі в колекцію музею почали приймати сучасну зброю від військових, повідомляє головна зберігачка фондів Лілія Редька.
Читати ще
Читати ще У Миколаївському краєзнавчому музеї зберігається жіночий корсет кінця XIX століття
Читати ще Медична допомога без бар’єрів: громадам Миколаївщини передали мобільні клініки
Читати ще На пожежах у Миколаївській області травмувалися двоє чоловіків