Пошкодження пам’ятників та об’єктів інфраструктури у Миколаєві: причини та відповідальність

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві за час повномасштабної війни працівники КП "Миколаївські парки" зафіксували 290 випадків вандалізму. Серед них — пошкодження памʼятників, лавок, урн та рослин. Такі випадки фіксують майже щотижня.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла начальниця дільниці КП "Миколаївські парки" Олена Недільська.

Начальниця дільниці з благоустрою парків і скверів Центрального району Миколаєва КП "Миколаївські парки" Олена Недільська каже, факти вандалізму фіксують майже щотижня.

"В останні часи почастішали випадки вандалізму. Особливо після вихідних. Ми спостерігаємо, що зламана лавка, зламана, погнута урна або її взагалі вкрали. В сквері "Манганарівський" невідомий скинув мармуровий шар. І це було зафіксовано на камеру відеоспостереження. І також були пошкоджені грати на фонтані. Навесні були вкрадені саджанці троянд в сквері Шевченка. 66 кущів", — розповіла Олена Недільська.

Олена Недільська показує зруйновану лавку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Протягом повномасштабної війни, каже Недільська, зафіксували 290 випадків вандалізму в Миколаєві.

"Після того, як ми зафіксували акт вандалізму, потужності нашого підприємства дозволяють ліквідувати цю проблему — тобто відремонтувати лавку, пофарбувати, відрихтувати урну, пофарбувати її. Заново посадити дерево — уже проблематично", — говорить начальниця дільниці.

Зараз, за словами Недільської, працюють над відновленням зламаного у вересні 2024 хвоста скульптури камʼяного лева на Садовій.

"Це складна маніпуляція — його відновити. Це потрібні фахівці, які працюють з каменем. Наше підприємство веде перемовини з профільним підприємством, яке може відновити це пошкодження".

Лев з відламаним хвостом

Лев з відламаним хвостом

Місцевий житель Андрій згадує, як вперше побачив меморіал "Скорботна матір" після підриву 3 листопада 2022, коли йшов на роботу.

"Я подумав: "Навіщо це зробили?". Не розумію, кому він заважав. Мабуть, можна було б по-іншому вирішити питання, якщо цей памʼятник комусь заважає. Люди могли постраждати. Ставлюсь до цього негативно, тому що це і праця якась, гроші. Я думаю, нам треба ставати цивілізованішими", — каже Андрій.

Зруйнований обеліск «Скорботна матір». Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Відповідальність за вандалізм

Такі пошкодження розцінюються як дрібне хуліганство, говорить юрист Андрій Саченко. За них передбачені штраф або виправні роботи. Пошкодження майна у великих розмірах — зі збитком від 378 500 гривень та особливо великих розмірах — від 908 400 гривень передбачають кримінальну відповідальність, говорить Саченко.

"Однак вони відносяться до нетяжких статей. Тому там відповідальність передбачена не більше 5 років позбавлення волі".

Юрист Андрій Саченко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Серед вчинених правопорушень, що передбачають кримінальну відповідальність – підриви невідомими двох памʼяток культури в Миколаєві.

"Це памʼятник міліціонерам та памʼятник Скорботної матері. Це така, можливо, недостатня культурна свідомість людей", — говорить начальник культури Миколаївської міської ради Юрій Любаров.

На місці зруйнованого памʼятника співробітникам міліції планують облаштувати новий памʼятник, каже Любаров.

"Там буде новий памʼятник працівникам поліції. І що стосується памʼятника Скорботній матері на кладовищі — там зʼявиться новий меморіал присвячений Героям війни Росії й України", — розповів начальник управління культури.

Зруйнований памʼятник співробітникам міліції. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

У відповіді на запит Суспільного в Головному управлінні Національної поліції в Миколаївській області повідомили, що на Миколаївщині протягом повномасштабної війни відкрито чотири кримінальних справи за фактом навмисного руйнування або пошкодження культурно-історичних памʼятників, інших матеріальних та культурних цінностей, передбачених статтею 298 Кримінального Кодексу. Ще 36 справ відкриті за статтею 297 "Наруга над могилою", 9 обвинувальних актів скеровано до суду, 10 людям оголошено про підозру, йдеться у відповіді на запит.

Думка психолога

Психологиня Ірина Литвиненко каже, псувати чуже майно людину спонукає бажання виплеснути негативну енергію та самоствердитись.

"Вона таким чином нам показує своє незадоволення своїм життям, оточенням. І ще вона таким чином може виявляти свою "помсту". Але зверніть увагу — часто ця "помста" є єдиним засобом людини, коли вона приводить у норму свій емоційний стан", — розповіла Ірина Литвиненко

Ірина Литвиненко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Психологиня каже, першооснова такої поведінки — погане виховання і оточення. Зазвичай, людині легше пошкодити майно з кимось разом.

"Коли міра відповідальності вже не така важка для людини, як тоді коли вона це робить одна. Тобто коли ми говоримо, що людина робить якісь дії — вона розпорошує цю відповідальність на інших людей", — каже психологиня.

Пошкоджена могила. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Читати ще

Читати ще «Стан повної апатії»: жителька Миколаєва майже рік ходить до психолога після того, як її чоловік зник на фронті

Довідковий Миколаїв