Повернення з евакуації: як родина з Миколаєва намагалася адаптуватися у Німеччині

За інформацією: Суспільне.

Сашко робить уроки, 13 грудня 2023 року. Фото: Валентина Гурова/ Суспільне Миколаїв

Будь-яка дитина відчуває стрес при зміні місця проживання, тим паче в умовах війни, говорить психологиня Галина Номировська.

"Порушення відбуваються і когнітивні, і емоційні, і фізіологічні. Нове місце, новий світ, нові звичаї, якщо закордоном, то нова мова, розклад, нові традиції. Дитина може реагувати будь-як", — розповідає психологиня.

Якщо дитину не супроводжувати її батькам, тобто не говорити про те, що буде і буде таке і таке, тобто, якщо ми не маємо чіткого плану дій і не говоримо дитині, що буде надалі, то дитина впадає в стресову ситуацію, стресує дуже сильно.

Психологиня Галина Номировська, 13 грудня 2023 року. Фото: Юлія Філімон/Суспільне Миколаїв

Семирічний Сашко виїхав до Німеччини разом із мамою та старшим братом навесні 2022 року, коли російські війська обстрілювали Миколаїв майже щоночі. Почав навчатись у німецькій школі, розповідає хлопець.

"Там (у німецькій школі — ред.) було дуже складно, але у мене зʼявились друзі також україномовні. Ми почали спілкуватись, дуже мені допомогли із німецькою. Мій друг навіть перекладав мені, що казала вчителька, я пробував відповідати", — говорить Сашко.

Хлопець розповідає, навчатись було не дуже цікаво, тому знаходив інші заняття для себе.

"Букви я знав всі, тому що англійську я у брата "підхопив". Вони розповідали, мені було нецікаво, тому що це я знаю. Я малював", — каже Олександр.

Сашко показує свої поробки, 13 грудня 2023 року. Фото: Валентина Гурова/ Суспільне Миколаїв

Потоваришував із дітьми Сашко вже незадовго до повернення в Україну. До того хлопець поводився не як зазвичай, говорить його матір Юлія.

"Стався якийсь такий незрозумілий збій — він почав битись. При чому почав битись з нашими, з українськими дітьми, тими, які поїхали також від війни. Я не можу пояснити причину, чому так відбулось. Наприклад, навіть проста лопатка в пісочниці — він міг побитись за неї. Йому було неймовірно важко", — пригадує Юлія.

Сашко з котом, 13 грудня 2023 року. Фото: Валентина Гурова/ Суспільне Миколаїв

Жінка вважає, що адаптуватись у Німеччині Сашкові не вдалось.

"Щоранку я будила Сашка і вела його до школи (в Україні — ред.). Дитина дуже жива була, він був дуже веселий, компанійський, любив спілкуватись. А кожен ранок (у Німеччині — ред.) починався з фрази: "Я ненавиджу цю школу, я не хочу туди йти, я хочу додому", — розказує мати Сашка.

Хлопець розповідає, коли повернувся додому, у Миколаїв, виявилось, що друзі подорослішали.

"Катя — моя подруга. Ми із нею дружимо. Вона приїхала з Херсона. Вона ніби "тягла за собою" великий вантаж. Спочатку вона ні з ким не спілкувалась, потім ми з нею почали спілкуватись, почали дружити", — говорить Сашко.

Хлопець показує свої малюнки, 13 грудня 2023 року. Фото: Валентина Гурова/ Суспільне Миколаїв

Психологиня Галина Номировська розповідає, стан дітей залежить і від стану батьків.

"Як в літаку — маску спочатку надягли на себе, а потім вже турбувались про те, що відбувається далі. І чіткий план дій, розуміння дитини, що буде далі. З ким вона залишиться, якщо щось трапиться, куди вона може звернутись, до кого вона може звернутись, хто може допомогти — це і є той шлях до того, щоб дитина відновилась як можна краще", — каже Галина Номировська.

Довідковий Миколаїв