Працевлаштування безробітних: яким був 2023 рік для фахівців Миколаївського обласного центру зайнятості

За інформацією: Суспільне.

Жінка подає документи, сидячи на місця для самостійної роботи клієнтів МОЦЗ, 28 грудня 2023 року. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

На Миколаївщині триває працевлаштування безробітних, внутрішньо переміщених осіб та учасників бойових дій. Від початку 2023 року у Миколаївській області статус безробітних отримали понад тисяча переселенців.

Про те, як минув 2023 рік для фахівців центру зайнятості та як поновлюється робота на деокупованих територіях кореспондентам Суспільного розповіла заступниця директора Миколаївського обласного центру зайнятості Людмила Алпєєва.

За словами Людмили Алпєєвої, у Миколаївському обласному центрі зайнятості пропонують спеціальні програми для безробітних.

"У нас, якщо брати суспільно-корисні роботи, то понад чотири тисячі людей залучено в цих роботах. В основному ці роботи відбуваються у Миколаївському й Баштанському районах. Там, де більше постраждали від російської агресії й були зруйновані приміщення соціальної сфери, лікарні, школи, бібліотеки, пошти", — говорить Людмила Алпєєва.

Інформація щодо вакансій у Миколаївському обласному центрі зайнятості, 28 грудня 2023 року. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Начальниця управління реалізації політики зайнятості Миколаївського обласного центру зайнятості Ірина Валах розповідає, майже 55 відсотків людей по всій Україні втратили роботу через війну, і лише два відсотки — знайшли нову роботу.

"Ситуація після деокупації говорить про те, що люди виїхали, але на сьогоднішні вони поступово повертаються до Снігурівщини. У нас за цей рік користувалися послугами служби зайнятості нашого Снігурівського управління майже 900 шукачів роботи — це майже у два рази менше, ніж у звичайний період", — розказує Ірина Валах.

Фахівчиня МОЦЗ, 28 грудня 2023 року. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Снігурівська громада завжди була сільськогосподарським регіоном, тому переважають вакансії, які належать до аграрного сектору, каже начальниця управління реалізації політики зайнятості МОЦЗМиколаївський обласний центр зайнятості.

"У цьому році роботодавці, які подали до нас вакансії — 58 роботодавців і майже 170 вакансій. Сьогодні потрібні трактористи, робітники сільськогосподарського напрямку, і, розуміємо ми, наскільки не вистачає чоловіків, тому ми вже працюємо з жінками", — говорить Ірина Валах.

Чоловік ознайомлюється з вакансіями, 28 грудня 2023 року. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Олена родом з Генічеська Херсонської області. Рік жила у Вінниці. Два місяці тому переїхала у Миколаїв. Розповідає, звернулася до центру зайнятості, аби допомогли працевлаштуватися.

"Звільнили (з минулого місця роботи — ред.), запропонували або їхати працювати у Херсон, або скорочення. Я з безпекової ситуації не можу туди поїхати. Взагалі хочеться роботу, тому що понад рік вдома це не варіант, і, я розумію, для мене це погано, тому що розвитку ніякого", — каже жінка.

Фахівці МОЦЗ працюють з клієнтами, 28 грудня 2023 року. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Заступниця директора МОЦЗ Людмила Алпєєва говорить, у центрі зайнятості також пропонують підвищення кваліфікації за ваучерною програмою.

"Ваучерна програма дає змогу підвищити свою кваліфікацію за 71 професією і спеціальністю. Це дійсно дієва програма, яка дає можливість людині бути конкурентоспроможною", — говорить заступниця.

Ваучерна програма стосується людей віком понад 45 років і, яка має 15 років страхового стажу. Але ВПО, учасники бойових дій можуть скористатися цією можливістю незалежно від стажу.

Брошури для ВПО, 28 грудня 2023 року. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Від початку повномасштабного вторгнення 54 населених пункти Миколаївської області були окуповані, з них — 13 у Баштанському районі та 41 — у Миколаївському.

"Якщо брати по цих територіях, аналізуючи цей рік, у нас скористалися послугами майже 900 осіб й отримали статус безробітного. З них — 317 осіб вже працевлаштовані", — розповідає Людмила Алпєєва.

Користуючись спеціальними програмами від центру зайнятості, безробітні отримують гранти на створення власного бізнесу. За словами Людмили Алпєєвої, найчастіше це малі підприємства з ремонту автомобілів та телефонів, аптеки та магазини.

Чоловік читає інформацію від МОЦЗ, 28 грудня 2023 року. Фото: Богдана Будулуца/Суспільне Миколаїв

Начальниця відділу кар‘єрного консультування філії МОЦЗ Ірина Лук’ян говорить, 2023 рік минув активніше у роботі, ніж 2022 рік.

"Це пов’язано з тим, що відновлюється робота підприємств, збільшується кількість вакансій, люди повертаються до міста за пошуком роботи, у тому числі й ВПО звертаються до центру зайнятості. Запрацювали активні програми, які допомагають безробітним покращити своє матеріальне становище на основний період пошуку роботи", — розказує Ірина Лук’ян.

Пріоритетною діяльністю на 2024 рік — працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та учасників бойових дій. На віддалених територіях, які перебували під обстрілами та зазнали пошкоджень, працює мобільний центр зайнятості: фахівці надають повний спектр послуг, розповідає Людмила Алпєєва.

Довідковий Миколаїв