За інформацією: Суспільне.
Права людини — це фундаментальні принципи, що забезпечують гідне та безпечне життя кожної людини. Це моральні норми, стандарти поведінки, гарантовані міжнародним і муніципальним правом. А також невіддільні свободи і юридичні можливості, зумовлені існуванням людини в цивілізованому суспільстві. В умовах воєнного стану правова обізнаність громадян особливо набуває важливості.
Про це журналістам Суспільного, з нагоди Міжнародного дня захисту прав людини, що відзначається десятого грудня, розповіла регіональна менеджерка Миколаївської та Херсонської областей, благодійної організації "Благодійний фонд "Схід-SOS" Юлія Чокас.
Права людини є невіддільними та універсальними, вони закріплені у Загальній декларації прав людини, Європейській конвенції з прав людини та Конституції України.
До них належать права: на життя, на свободу, на безпеку, на працю, на освіту, на житло, на доступ до медичної допомоги, на свободу думки, на свободу совісті, на свободу віросповідання, на соціальне забезпечення тощо.
Як розпізнати порушення прав та подальший план дій
Юлія наголошує, передусім важливо підвищувати обізнаність людей про їхні права.
"Треба комплексно підходити для того, щоб вони могли одразу зрозуміти, що їхні права були порушені. Якщо виникла щонайменша підозра в тому, що ваші права порушенні, потрібно звернутися за консультацією до юриста, який вже роз'яснить вам ваші права і допоможе в складанні, наприклад, скарг до відповідного органу", — каже вона.
У разі порушення прав першочергово необхідно зафіксувати дату, час та обставини події, за можливості документи, а також звернутися за консультацією до юриста. Надалі це допоможе в реалізації захисту прав заявника, пояснює фахівчиня.
Людина звернулася до юриста. Getty Images
Юлія додає, людина може одразу звернутися до поліції та прокуратури для захисту своїх прав. Конституційний суд України розглядає питання порушення Конституції, а загалом судова система — адміністративні, кримінальні тощо. У випадку порушення прав з боку органів влади можна звернутися зі скаргою до Уповноваженого Верховної ради України з прав людини.
"Але першочергово все ж таки необхідно буде звернутися за консультацією до юриста. Для того, щоб зробити механізм реалізації захисту ваших прав максимально правильним і реалізувати це на національному механізмі", — говорить менеджерка.
Якщо на національному рівні немає можливості реалізувати захист своїх прав, людина може звернутися до міжнародних механізмів. Зокрема подати позов до Європейського суду з прав людини.
Поширені випадки порушення прав
Порушення прав людини проявляються в різних сферах життя. Юлія наводить наступні приклади таких випадків:
- відмова у доступі до публічних послуг без обґрунтування;
- дискримінація на роботі чи в навчальному закладі через стать, вік або інші ознаки;
- порушення закону правоохоронцями під час затримання;
- відмова у праві на приватне життя та розголошення персональних даних тощо.
Людина тримає українські гроші. Getty Images
На думку фахівчині, найпоширеніше порушення прав людини — це несвоєчасна виплата заробітної плати. Загалом порушення прав у трудових відносинах є однією з поширених проблем серед звернень громадян.
Права людини в умовах війни
Війна змінила пріоритети у сфері захисту прав людини. Наразі на перший план постали проблеми, пов’язані з правом на життя, доступом до освіти та медичних послуг, зазначає Юлія.
"Через обстріли, зруйновану інфраструктуру ми бачимо недоступність до водопостачання, теплопостачання, енергопостачання. Зараз пріоритети на забезпечення людей базовими потребами — це їжа, житло, якісь гігієнічні набори, а вже за тим люди більше задумаються про захист своїх прав", — розповідає менеджерка.
Людина миє руки водою. Getty Images
Фахівчиня додає, в умовах воєнного стану права людей порушуються щодня, особливо на тимчасово окупованих територіях.
"На окупованій території ми не маємо можливості допомогти з цим. Але якщо люди стикнулися з порушенням прав людини вже на підконтрольній Україні території, вони можуть (звернутися за допомогою — ред.)", — каже вона.
"Я б закликала не мовчати про це. Я, як ніхто, можу зрозуміти те, що це може бути складно. Я також перебувала в окупації в Херсоні, але ми маємо про це говорити, ми маємо це фіксувати".
Як підвищити правову обізнаність
Для покращення правової обізнаності серед громадян насамперед важливо почати з власної ініціативи, говорить Юлія.
"У першу чергу, якщо ми хочемо покращити загальну обізнаність людей з цього питання, ми маємо починати з себе, цікавитися і захищати свої права, і продовжувати популяризувати це надалі", — каже менеджерка.
За словами фахівчині, можливі різні шляхи реалізації, наприклад:
- Популяризація через засоби масової інформації;
- Освітні програми, а також підтримка громадських організацій у впровадженні таких освітніх програм для школярів або для інших категорій населення;
- Інтерактивні заходи, тренінги, воркшопи.
"Зробити це питання максимально доступним для кожного".
Семінар. Getty Images
Крім того, нині молодь більш детально вивчає свої права і механізм їхнього захисту, додає Юлія.
"І це не може не радувати, ми маємо це продовжувати та підвищувати цю обізнаність. Робити, можливо, якісь інтерактивні освітні програми та розпочинати це вже в школах для того, щоб питання захисту своїх прав було розвинено ще з юного віку", — говорить вона.
У порівнянні з Європою — там високий рівень доступу до правової допомоги та правової обізнаності населення. Зокрема завдяки обов'язковості виконання рішень національних і міжнародних судів.
"Якщо ми кажемо про Україну, то наразі ситуація загалом покращується. Тому що ми, завдяки реформам і підтримці міжнародних партнерів, покращуємо і розвиваємо цю систему", — розповідає менеджерка.
Правова допомога в Миколаєві
У Миколаєві функціонують центри правової допомоги, серед них Центр безоплатної правничої допомоги, громадська організація "Десяте квітня", благодійний фонд "Право на захист". Тут можна отримати як первинну, так і вторинну правову допомогу. Для вразливих категорій населення ці послуги надаються безоплатно.
За словами фахівчині, кожна людина може отримати первинну та вторинну правову допомогу з будь-яких правових питань.
Первинна правова допомога — це індивідуальна юридична консультація, яка включає відповіді на питання, з якими звертається відвідувач.
Вторинна правова допомога — це все, що стосується процесуальних документів. Зокрема написання скарг, позовів та допомога у складанні процесуальних документів.
Юридичну консультацію можна отримати у просторі "Затишно space". Крім того, звернутися можна на гарячу лінію "Благодійного фонду "Схід-SOS", каже Юлія.
"Заявка фіксується, її переправляють до юриста й можна в онлайн-режимі отримати консультацію. Юристка зможе відповісти на всі питання, надати первинну правову допомогу, за необхідності допомогти в написанні скарг і надати вторинну правову допомогу без представництва в суді особи", — розповідає вона.
Юристка «Затишно space» Тетяна Кучерява консультує відвідувачок з правової допомоги. «Затишно space Миколаїв»/Telegram
Фахівчиня додає, у просторі є відділ документування воєнних злочинів, які можна передати надалі до Українського інституту національної пам'яті, а також правоохоронних органів.
"Інколи (люди — ред.) бояться, думають, що все одно нічого з цим не зроблять, все одно ніяк не можливо на це повпливати. Але свої права потрібно захищати й ми готові в цьому допомогти", — говорить Юлія.
Зокрема на територіях Миколаївської та Херсонської областей працює мобільна бригада психосоціальної та юридичної підтримки, яка надає індивідуальні консультації у громадах. А також є польові юристи, які виїжджають до громад і надають юридичні консультації, а також вторинну правову допомогу за потреби.
Що відомо про простір "Затишно space"
У Миколаєві функціонує безпечний простір "Затишно space" психосоціальної та юридичної підтримки від Благодійної організації "Благодійний фонд "Схід-SOS".
Графік роботи закладу: вівторок — неділя, з 10:00 до 19:00.
Тут можна отримати: безоплатну консультацію юристки, психологині, соціальної працівниці, кейс менеджерки. Також щодня організовують заходи, як для дітей, так і для дорослих, які спрямовані на освіту та психосоціальне розвантаження.
Всю інформацію щодо роботи простору та реєстрацію на заходи можна знайти в Telegram-каналі "Затишно space Миколаїв".
Адреса: вулиця Марка Кропивницького (колишня Потьомкінська), 79-А.
Читати ще
Читати ще
«Я мрію, аби я не працював, щоб всі були цілі»: історія медика з миколаївської 79 бригади на псевдо Віцик
Читати ще
Побиття, катування струмом та моріння голодом. Історія миколаївського воїна, який повернувся з полону