За інформацією: Суспільне.
За 2024 рік Україна отримала на реалізацію проєктів від Агенції Сполучених Штатів з міжнародного розвитку шість мільярдів доларів США. Припинення фінансування проєктів Агентством з 27 січня 2025 року вплинуло на понад 70 установ та організацій Миколаївщини.
Про це кореспондентам Суспільного розповів голова Миколаївського осередку Спілки економістів України Олексій Мірошниченко.
З його слів, діяльність агенції USAID Агентство США з міжнародного розвитку для України є дуже важливою.
"Дуже велика частина — левова частка допомоги йшла саме для України. Тобто Сполучені Штати, як партнер, нас підтримували, і вони намагалися компенсувати нам, у тому числі й бюджетні втрати від того, що неефективно працює економіка", — говорить Олексій Мірошниченко.
Голова Миколаївського осередку Спілки економістів України Олексій Мірошниченко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Економіст каже, що найближчим часом Україна може відчути брак фінансування: за 2024 рік USAID надало для реалізації проєктів у нашій державі шість мільярдів доларів.
"Зрозуміло, що після цього аудиту діяльність якимось чином відновиться — незалежно від того, що зараз лунають заклики взагалі припинити або переформатувати цю агенцію. Вона може бути трансформована в іншу структуру, але це все ж м’який політичний вплив США у всьому світі. Тому я не думаю, що країна, яка претендує на світове лідерство, відмовиться від цієї програми".
Читати ще
Читати ще Зупинка грантів: понад 70 установ та громадських організацій Миколаївщини залишилися без підтримки USAID
Первомайська селищна громада співпрацює з Агенцією Сполучених Штатів з міжнародного розвитку протягом двох років. За словами керівника громади Максима Коровая, вони отримали великий дизель-генератор. Крім того, USAID надало допомогу 25 фермерським господарствам — це чверть від усіх ФОПів громади, задіяних в аграрній сфері.
"Через USAID ми організовували різні проєкти з підтримки аграрного сектора. Наші фермери брали участь у грантових програмах, писали грантові пропозиції та отримували фінансування або в грошовому еквіваленті, або у вигляді матеріальної допомоги", — розповідає Максим Коровай.
Також завдяки програмі USAID люди зміцнювали матеріально-технічну базу: отримували сільськогосподарську техніку, насіння, добрива. Деякі аграрії громади відбудовували ангари для зберігання збіжжя та іншої продукції
Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
До того ж громада отримала обладнання для очищення води, але проєкт потребує постійного фінансування. Наразі, за словами керівника, шукають іншого донора для оплати роботи працівника, який опікується системою та її технічним обслуговуванням. USAID надавав близько половини всієї зарубіжної допомоги громаді, зазначає Максим Коровай
"Наразі в громаді реалізують свою програмну діяльність кілька міжнародних організацій. Норвезька рада у справах біженців займається гуманітарним забезпеченням, розмінуванням та супроводженням органів влади. Данська рада у справах біженців впроваджує програми з відновлення житлових об'єктів і критичної інфраструктури, а також водозабезпечення. Крім того, допомогу надають фонди та організації з Польщі, Тайваню та інших країн".
Люди набирають очищену воду . Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Директор Фонду розвитку міста Миколаєва Михайло Золотухін розповів, що на базі його організації вже 15 років діє "Ресурсний центр демократії участі", який допомагає налагоджувати діалог між громадами та владою. На початку 2025 року було укладено контракт з USAID.
"Ми майже отримали фінансування. Контракт був укладений 23 січня, спрямований на 18 громад Миколаївської та Одеської областей: вісім громад Миколаївської та десять громад Одеської. Ми сприяли б формуванню діалогових майданчиків у громадах, оскільки в кожній з них є свої актуальні потреби та проблеми", — говорить Золотухін.
З його слів, проєкт мав стартувати за угодою 27 січня і розрахований на 14 місяців.
"Вісім з хвостиком мільйонів гривень — там було передбачено і гранти, і допомогу для створення та обладнання цих майданчиків. Але ми дуже сподіваємось, що аудит пройде, і проєкт все ж таки стартує до травня", — каже Михайло Золотухін.
Наразі, крім USAID, "Фонд розвитку міста Миколаєва" співпрацює з фондом "Відродження", німецькою програмою GIZНімецьке товариство міжнародного співробітництва, а також з посольствами США та Великобританії.
Директор Фонду розвитку міста Миколаєва Михайло Золотухін . Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Програма USAID з децентралізації DOBRE Програма USAID "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність" (DOBRE) – це дев'ятирічна програма, що виконується Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)реалізує проєкти у 79 громадах десяти областей України, зокрема в Миколаївській, розповів регіональний менеджер Андрій Нагорний.
"Ми допомагаємо з місцевим економічним розвитком, стратегічним плануванням, покращенням якості муніципальних послуг, фінансовим менеджментом, активізацією громадськості та розвитком молоді".
За словами Нагорного, на Миколаївщині DOBRE співпрацює з десятьма громадами. З 25 січня 2025 року фінансування проєктів припинилося.