За інформацією: Суспільне.
На Миколаївщині спостерігаються зміни клімату, зокрема це простежується у температурних рекордах, зафіксованих у 2024 році. Тенденція до потепління зберігається і на початку 2025-го. Це впливає на водні ресурси регіону, створює посушливість. Аграрії Миколаївщини стикають з новими викликами, проте знаходять і нові можливості для фермерського господарства.
Про це кореспондентам Суспільного повідомили в обласному управлінні екології та природних ресурсів.
Клімат на території області має помірно-континентальні риси та характеризується посушливістю, говорить начальниця метеорологічної служби міста Миколаєва Людмила Андрущук. За її словами, 2024 рік став значно теплішим порівняно з попередніми.
"У Миколаєві середньорічна температура становила 13,3 градуса. Якщо окремі місяці перевищують норму на три-шість градусів, це вже значне відхилення. Лютий 2024-го був дуже теплим — середньомісячна температура 5,8 градуса при нормі -0,9", — пояснює Андрущук.
Начальниця метеорологічної служби Людмила Андрущук. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Тенденція до потепління зберігається і на початку 2025 року. Основними факторами змін синоптики називають розвиток промисловості та розширення міст. Зменшення кількості опадів та підвищення температури впливають на водні ресурси регіону, каже екологиня, кандидатка технічних наук Інна Тимченко.
"Водність Південного Бугу зменшується, а підпір солоної води з Чорного моря зростає. У районі Нової Одеси та Вознесенська змінюється сольовий склад річки. Це впливає на рибні запаси, їхню кількість і видовий склад", — розповідає екологиня.
Через аномально теплу зиму дерева не скидають листя та продовжують втрачати вологу. Початок вегетації в зимовий період небезпечний — у разі різкого похолодання рослини можуть загинути.
Екологиня Інна Тимченко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Аграрії регіону вже застосовують технології, що допомагають зберігати вологу. Серед них — "No-Till"Система нульового обробітку ґрунту (No-Till) — це система обробітку грунту, що передбачає збереження цілісної, недоторканою структури, залишення на полі стерні і мульчі з подрібнених рослинних залишків, прямий посів у прорізані сівалкою борозни. Мульча зменшує випаровування вологи, захищає ґрунт від ерозії, відновлює її родючість, запобігає опустелювання і деградацію грунту. та використання більш стійких сортів культур, каже завідувач кафедри ґрунтознавства та агрохімії Миколаївського національного аграрного університету Михайло Федорчук.
"На зміну абрикоса приходить хурма, можна отримати хороші врожаї мигдалю, який раніше вирощували лише в Криму. Також перспективним є вирощування фундука", — зазначає він.
Завідувач кафедри ґрунтознавства та агрохімії Михайло Федорчук. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Директорка насіннєвого господарства Надія Іванова додає, що аграрії області вже вирощують нішеві культури, пристосовані до посушливих умов.
"Питання вирощування бавовни та бананів — не за горами. Клімат суттєво змінюється, і це відкриває нові можливості", — говорить Іванова.
Керівниця насіннєвого господарства Надія Іванова. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Головна спеціалістка управління екології та природних ресурсів обласної військової адміністрації Євгенія Жарікова розповіла, що стратегія адаптації до зміни клімату передбачає оцінку змін клімату в регіоні та заходи для мінімізації їхнього впливу.
"Миколаївська область є маловодною та зоною ризикованого землеробства. Підірвання Каховської ГЕС погіршило ситуацію, оскільки зменшило кількість доступної води. Тому адаптаційні заходи є вкрай важливими", — пояснює Жарікова.
Головна спеціалістка управління екології та природних ресурсів ОВА Євгенія Жарікова. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Наразі документ опрацьовують у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.