Розмінування Миколаївщини: як очищують заміновані сільськогосподарські землі

Знак: «Небезпечно міни», сапери обстежують землю. Миколаївщина, 28 березня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Єлизавета Кротик

У Миколаївській області від початку 2024 року підрозділи ДСНС разом з волонтерами розмінували майже 60 гектарів сільгоспугідь. Торік обстежили понад 55 тисяч гектарів, на майже двох тисячах з них виявили та знешкодили боєприпаси. Загалом першочергового обстеження у регіоні потребують близько 288 тисяч гектарів земель.

Про це дев'ятого квітня в етері інформаційного міжрегіонального проєкту "Суспільне. Студія" розповів речник Головного управління ДСНС у Миколаївській області Артем Вагін.

За словами Артема Вагіна, допомагають у розмінуванні недержавні ліцензовані компанії, закордонні колеги.

"На жаль, Миколаївщина — одна з передових областей в Україні по замінуванню небезпечним, смертоносним залізяччям. Окрім піротехнічних підрозділів ГУ ДСНС України в Миколаївській області, також залучених сил з областей, вибухотехніків, суміжних і допоміжних служб, в області працюють клієнти з гуманітарного розмінування. Вони дуже сильно допомагають, адже територія захаращена вибухонебезпечними предметами і живої сили не вистачає", — каже Артем Вагін.

Фермер з Зеленого Гаю Миколаївської області Іван Кирикович говорить, поля, що обробляє господарство, вже розміновані.

"У сусідніх селах ще триває процес: працюють і військові розмінувальники, і гуманітарні групи. Хотілось, що це було набагато скоріше, але всі розуміють, що людей не вистачає на це все. Тому ми свої поля обстежували і проходили самі", — розповідає аграрій.

Обстежували землі самостійно, але у співпраці з фахівцями, зауважує фермер.

"Ми шукали вибухонебезпечні предмети. Їх було на наших територіях мало, більше поля забруднені залишками снарядів, касет. Що знаходили, звали саперів, військових. Ті вже потім знешкоджували предмети. У різних місцях все відбувається по-різному, є поля, що сильно заміновані", — розповідає Іван Кирикович.

Сапер обстежує поле. Суспільне Миколаїв/Єлизавета Кротик

Самостійне розмінування, говорить речник ГУ ДСНС у Миколаївській області Артем Вагін небезпечне.

"Нерозірвані снаряди і навіть розірвані залишки можуть мати інструмент самоліквідації, додаткове мінування тощо. Все, що повинні робити люди з ВНП, це абсолютно нічого, крім того, що повідомляти відповідні служби: в ДСНС, поліцію", — додав надзвичайник.

Чотири основні правила: якщо бачиш, не підходь, не чіпай, дзвони на 101, 102. У жодному разі не потрібно наражати себе на небезпеку.

У Мінреінтеграції сьомого квітня повідомили, що міжнародні партнери виділили Україні понад 700 мільйонів доларів на проєкти з гуманітарного розмінування на 2022-2027 роки. Серед основних донорів — США, Швейцарія, Норвегія, країни ЄС, Японія, Нідерланди, Німеччина тощо.

"Уряд поглиблюватиме взаємодію з міжнародною та фаховою спільнотою. Така координація здійснюватиметься через започатковану в 2023 році Секторальну робочу групу, яка об’єднує усіх донорів України в цій сфері. А також через відновлений у березні 2024 року кластер із протимінної діяльності, що став платформою для програмної координації відповідних суб’єктів", — йдеться у повідомленні.