Самобуд чи фальсифікація документів: у Миколаєві забудовники скаржаться на Управління ДАБК

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві забудовники та проєктанти скаржаться на результати перевірки Управління державного архітектурно-будівельного контролю. За їхніми словами, акти не можуть бути дійсними, адже перевіряючі не потрапили до квартири забудовника, яка теж є обʼєктом перевірки. Також звинувачують місцеву владу у підробці документів.

Про це кореспондентам Суспільного розповіли сторони конфлікту.

Світлана Панкова показує будинок, де її чоловік розпочав облаштування кафе в своїй квартирі на першому поверсі та реконструкцію ще однієї на другому.

Будинок на вул. Вадима Благовісного, де відбувалося будівництво. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Каже, відкрити заклад — їхня мрія, але на них написала скаргу сусідка, після чого з перевірками прийшли комісії з Державного архітектурно-будівельного контролю.

"На цьому місці була деревʼяна прибудова, вона була повністю розвалена. Вона була аварійною. Зараз ми зробили з піноблоку шикарну стіну. Все нове. Я не знаю, чого вони там хочуть. Робили реконструкцію до тих пір, поки чоловіка не забрали на війну", — розповіла Світлана Панкова.

Світлана Панкова. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Чоловік не встиг зробити на неї довіреність, тому і квартиру для перевірки ДАБК не надала, каже Світлана. Водночас мешканка будинку Тетяна розповіла, що ні усно, ні письмово не погоджувалась на будівельні роботи сусідів.

"Панков самовільно захопив підʼїзд загального користування, звузивши його на 1 метр 30 сантиметрів. У звʼязку, що підʼїзд був ширшим — у нас там була комора і там були речі. Панков повикидав всі мої речі, бо йому було потрібно так", — стверджує Тетяна.

Мешканка будинку Тетяна. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Жінка показала поверховий план 1979 року, виданий Бюро технічної інвентаризації від 2021 року, де ширина місця загального користування — 2 метри 50 сантиметрів.

План БТІ, наданий Тетяною

План БТІ, наданий Тетяною

Поверховий план після початку будівництва із зазначенням місць загального користування

Проєктантка Світлана Антонів говорить, сходи були аварійні і не підлягали реконструкції, тому їх демонтували і замінили. Звинувачення в захопленні території підʼїзду задля розширення кімнати — відкидає. Каже, стіну в поверховому плані домалювали.

"1 метр 20 сантиметрів було в нас в обмірах і так воно по факту. Це підробка документів. Ми будемо звертатися в ДБР, бо це посадова особа зробила. На основі цього малюнку вони оштрафували моє підприємство на 540 тисяч", — розповіла проєктантка.

Замінені сходи у під’їзді. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Крім того, каже, у комісії були запитання щодо плану евакуації.

"Цей розрахунок розробляється згідно з державними будівельними нормами ДСТУДержавний стандарт України. Розробляється тільки для середнього і вищого класу СС-2 і СС-3. І моє підприємство все одно замовило розрахунок часу евакуації і з квартири на другому поверсі, і з першого поверху з кафетерію. І все ми "проходимо". Все це підтвердила експертиза", — розповіла Світлана Антонова.

Приміщення, де велися будівельні роботи. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Комісія ж встановила порушення пожежних норм та захоплення території, говорить начальниця Управління державного архітектурно-будівельного контролю Олена Туова.

"Міністерство погодило перевірку з першого разу. Для прикладу, у 2025 році ми зверталися до міністерства щодо погодження позапланових перевірок вісім разів, але погодили перевірки нам лише в двох випадках", — каже начальниця управління.

"На комісію ніхто: ні представники АБМ — це проєктанти, ні представники будівельника не прийшли, хоча про комісію було повідомлено".

Олена Туова. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Каже, про те, що забудовник Олексій Панков — у ЗСУ, його дружина повідомила за день до перевірки.

"Але, на жаль, закон не встановлює випадки зупинення проведення перевірки. А в мене в наказі, підписаному міністром, чітко зазначено, що я зобовʼязана розпочати перевірку протягом 10 днів з моменту отримання наказу. Коли ми зверталися за погодженням припису: це були два приписи — зупинити будівельні роботи та відкоригувати відповідно до державно-будівельних норм", — розповіла Олена Туова.

Світлана Антонів. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Світлана Антонів каже, комісія не могла встановити ширину стіни, якщо не мала доступу до квартири забудовника. Начальниця управління Держбудконтролю це пояснює так:

"Паспорт має масштаб. В інструкції про створення технічного паспорта зазначено, який саме масштаб. Тобто якщо ми беремо лінійку, то бачимо, що відстань зменшилась між стінами, як було "до" і "після". Тобто можемо казати, що стіна збільшилась", — пояснила Туова.

Також кореспонденти Суспільного отримали відео від 2023 року, де Світлана Панкова аргументує реконструкцію наступним чином:

"Сходи ми зробили бетонні. Те, що ми "забрали" шматочок загального користування — це було в проєкті. Там не можна було інакше побудувати другий поверх. Тому що він руйнувався".

Однак, за словами юристки Ірини Козуненко, якщо комісія не має допуску до квартири — вона не може складати акт про перевірку.

"Ці всі порушення мають бути прописані в акті, а акт мають складати лише за присутності субʼєкта — власника або уповноважених представників", — каже юристка.

"Тобто будь-яке порушення потім перевірки може йти до того, що субʼєкт — власник будівлі, може подати до суду і вже оскаржити цей акт. Адже була порушена вся процедура".

Рішення суду

Рішення суду

Так проєктантка і зробила. Після чого Миколаївський окружний адміністративний суд задовільнив позов, встановивши, що ширина кімнати Панкова — 3 метри 41 сантиметр як до проєкту, так і після його виготовлення. Так звана "корисна площа" обʼєкта збільшилася за рахунок демонтажу внутрішніх перегородок, які не є несучими конструкціями. Представники ДАБК подали апеляційну заяву.

Але за недопуск до перевірки комісії забудовник може отримати штраф, каже юристка. Нині будівництво призупинено. Кореспонденти Суспільного продовжують стежити за ситуацією.

Читати ще

Читати ще

Як фермерське господарство на Миколаївщині відновлюється після обстрілів

Читати ще

Миколаївщина першою в Україні запустила обласного ШІ-консультанта «Хвилька»

Довідковий Миколаїв