«Сиділи в холоді, навіть не роззувалася». Як село на Миколаївщині повертається до життя після бойових дій

За інформацією: Суспільне.

Робітник АТ «Миколаївобленерго» лагодить лінію електропередач, 5 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

На Миколаївщині у селі, яке постраждало від російських обстрілів, станом на п'яте січня триває відновлення електромережі. Фахівці "Миколаївобленерго" замінюють старі опори та проводи на нові, ізольовані.

Місцеві жителі розповіли кореспондентам Суспільного, як вони пережили вісім місяців без світла та газу.

Роботи з відновлення електроенергії розпочалися у грудні 2023 року. Німецький благодійний фонд "ХЕЛП" надав матеріали на майже три мільйони гривень, розповідає заступниця сільського голови Оксана Петренко. 

"Це досить така значуща допомога, тому що, по-перше, кабель СІПКабель СІП — це стандартизована система кабелювання, що використовується для створення інфраструктури зв'язку в будівлях або приміщеннях. — це не наші проводи, які постійно рвуться. Постійно, при найменшому вітрі, у нас пройшли захльости — у людей напруга в самій мережі падає. А від того, що горить техніка, яку люди придбали, ну, і немає світла", — говорить Петренко.

Відновлення лінії електропередач, 5 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Місцева жителька Марія розповідає, попри обстріли, бажання виїхати у безпечніше місце не виникало. Внаслідок бойових дій у селі були пошкоджені газопровід та електромережі, через що навіть не могли використовувати обігрівачі. 

"Сиділи в холоді, одягнені, взуті навіть лягали спати. Я, наприклад, навіть не роззувалася, тому що боялася, раптом треба буде десь тікати, а не зможу ані взутися, нічого. Отак і жили", — каже жінка.

Марія показує свій будинок, пошкоджений внаслідок обстрілів, 5 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

"Які ковдри, які куртки, що на нас було, на голову надягали та так не могли ранку дочекатися. Бо рано вже як наставало, то вже легше було — що вже встав і виходиш, дивишся. Ну, а було дуже тяжко", — додає Марія.

Нині в селі виконують роботи із заміни опор, розповідає один з майстрів АТ Акціонерне товариство."Миколаївобленерго" Павло Олійний. 

"ПЛ04 — це повітряна лінія, значить ми зараз міняємо опори, залізобетонні опори для тієї цілі, щоб були більш надійні, і споживачі отримували якісну електроенергію. Якщо ми не усунемо дефекти, то споживачі можуть остатися без постачання електроенергії. З цією ціллю ми й виконуємо ці роботи.", — пояснює Павло.

Павло Олійний, 5 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

У селі 700 абонентів, які протягом восьми місяців були без світла, розповідає Оксана Петренко. Для повного відновлення електромереж необхідно 30 днів, говорить жінка.

"Вони міняють опори, тому що у нас ще велика кількість старих опор і прокладають той кабель, який ми маємо. Після того як вони протягнуть весь кабель вже по всьому селу, вони почнуть підключати вже абонентів до нового кабелю", — розповідає Оксана Петренко.

Головний інженер дільниці АТ "Миколаївобленерго" говорить, у селі вже на 30 відсотків виконали заплановані роботи. Для заміни електромережі необхідно 20 кілометрів дротів. Опори тут міняли 50 років тому, каже інженер.

Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв У цьому населеному пункті зараз проводяться роботи по ремонту лінії електропередач, скажімо, це буде капітальний ремонт, у зв’язку з тим, що даний населений пункт перебував у зоні активних бойових дій. Повітряні лінії зазнали значних пошкоджень. Олександр Волощукголовний інженер дільниці АТ «Миколаївобленерго».

"Наразі нашими бригадами виконуються роботи по заміні опор, по заміні проводу по заміні на ізольований провід. Також перепідключення абонентів для надійного електропостачання наших споживачів", — каже інженер.

Загалом у селі пошкоджені до двадцяти п’яти відсотків будинків, каже заступниця сільського голови Оксана Петренко.

Довідковий Миколаїв