Сімейна лікарка з Миколаєва розповіла про сезонні вірусні захворювання: профілактика, лікування та міфи

За інформацією: Суспільне.

З настанням зими збільшується ризик захворювання, організм стає більш вразливим до сезонних вірусних інфекцій. Завдяки правильному підходу до профілактики та лікування, можна зменшити ризики та наслідки хвороб. Лікарі радять своєчасно звертатися до медзакладів, не займатися самолікуванням та вести здоровий спосіб життя.

Детальніше про сезонні хвороби журналістам Суспільного розповіла Руслана Омелянчук — сімейна лікарка і виконувачка обов'язків директора Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 у Миколаєві.

За словами лікарки, всі люди вразливі до вірусних захворювань: діти, пенсіонери, люди з інвалідністю та дорослі. У всіх є однаковий ризик захворіти.

Порівнювати кількість пацієнтів з минулими роками важко, захворюваність залишається стабільно великою. Аби визначити, на яку саме вірусну інфекцію захворіла людина, для початку роблять тест на COVID-19, говорить Руслана.

Вірусні захворювання зазвичай тривають три-п'ять днів. Проте, якщо до них приєднується бактеріальна інфекція, це може призвести до ускладнень, таких як: бронхіт, синусит, гайморит або пневмонія.

Профілактика вірусних захворювань

Лікарка виділила декілька аспектів профілактики під час періоду сезонних хвороб:

  • Гігієна. Мити руки і промивати ніс після повернення з вулиці або перебування в місцях скупчення людей.
  • Харчування. Вживати достатню кількість вітамінів, їсти фрукти і овочі, підтримувати імунітет.
  • Уникати контакту з людьми, які вже захворіли.
  • Вакцинація. Робити щеплення від COVID-19 (Pfizer) і грипу ("Джісі Флю" та "Ваксігрип"). Пацієнти можуть самостійно придбати вакцину, прийти до сімейного лікаря та зробити щеплення. Вони є в наявності в амбулаторіях, аптеках міста і області. За словами Руслани, це ефективний метод профілактики від хвороб.
  • Медпрацівник набирає вакцину у шприц. УНІАН

    Лікування вірусних захворювань

    Руслана Омелянчук зазначає, що не рекомендує пацієнтам вживати противірусні препарати.

    "Я ніколи не призначаю пацієнтам противірусні препарати. Коли в мене звертаються люди, які захворіли, я їм рекомендую: пити багато рідини, збивати температуру, промивати ніс, полоскати горло, якщо є кашель, приймати препарати від кашлю. Але противірусне я не рекомендую", — каже вона.

    Ефективність противірусних препаратів не доведена, говорить Омелянчук. Також необхідно звертатися до лікаря, а не самостійно намагатися лікуватися.

    Лікарка рекомендує вживати вітамін C, який покращує роботу імунітету. Також важливо здавати аналізи на вітаміни, щоб визначити їхній дефіцит і необхідність вживання.

    Призначати антибіотики має лише лікар, оскільки неправильне вживання може погіршити стан пацієнта. Антибіотики є широкого спектра дії, і тому до вибору препарату треба підходити обережно та з консультацією лікаря.

    "Так буває, що пацієнти самостійно приходять в аптеку, вони захворіли, їм там дали препарат, вони попили три дні, приходять до мене і кажуть: "Я вже пропив антибіотик, мені нічого не помогло, що робити?". А виявляється, що пацієнту взагалі той антибіотик не потрібно було пити", — наводить у приклад лікарка.

    Людина перед вживанням ліків. Getty Images

    Антибіотики є різних груп та поколінь, тому для пацієнта потрібний індивідуальний підхід при їх виборі та вживанні, зазначає вона.

    Народні засоби лікування: міфи і реальність

    За словами Руслани, народні засоби є не доказовими, лікарі не мають права їх рекомендувати.

    "Ми рекомендуємо те, що входить в протокол лікування, що є затверджено".

    Попри те, що лікарі проти народних методів лікування, деякі люди їх використовують. Наприклад, один з таких методів — інгаляція з "Боржомі". Лікарка каже, не рекомендує цей засіб, бо "Боржомі" не є розчином для інгаляції.

    "Це вода, яку можна вживати. Там є певний склад, який допомагає при різних станах. Для інгаляції існують інші спеціальні розчини. Я проти цих народних засобів, хоча, можливо, дійсно є якісь ефективні, але вони всі не доказові", — додала Руслана.

    Хлопчик випробовує сучасний інгалятор в пульмонологічному відділенні Закарпатської обласної дитячої лікарні, в Мукачеві. УНІАН

    Жінка наводить у приклад також використання оксолінової мазі.

    "Її не треба використовувати. Вона сама по своїй текстурі жирна і дуже добре до неї прилипають різні віруси, які є в повітрі скрізь", — пояснює лікарка.

    Про ще один народний засіб — часник, говорить, він також не може захистити від вірусів на 100 відсотків.

    "Нічого не маю проти часнику: якщо люди люблять їсти, то їм так подобається. Знаєте, ніхто не скасовував ефект плацебо — це такий ефект, коли людина вважає, що її препарат допомагає, і він дійсно допомагає. Людина їсть часник чи цибулю і знає, що там дійсно є велика кількість вітаміну С. Але сказати, що він захищає повністю від вірусів ми не можемо", — каже вона.

    Фраза "випий 50 грамів горілки — стане легше", за словами Руслани, також не відповідає дійсності та не рекомендується, бо лікарі не радять вживати алкоголь. Кожен організм індивідуальний, тому народні засоби лікування можуть комусь підійти, а комусь — ні.

    Респіраторні маски: чи варто їх носити зараз?

    Руслана Омелянчук рекомендує у деяких випадках носити маску, попри відсутність епідемії в країні.

    "Зараз у нас немає там такої пандемії, як була до великої війни: коли ми всі ходили в масках, нас у магазини не пускали. Ми всі діяли згідно з рекомендаціями, які нам давало Міністерство охорони здоров'я. Зараз таких рекомендацій немає. Але маску треба точно використовувати, коли ти знаходишся в лікарні, коли поряд є людина, яка захворіла", — каже жінка.

    Пасажири у респіраторних масках у транспорті. УНІАН

    Крім того, необхідно обов'язково вдягати маску, коли людина сама хвора для того, щоб не нести небезпеки для оточення.

    Для підтримки імунітету і загального здоров’я Руслана Омелянчук також рекомендує дотримуватися правильного харчування, провітрювати приміщення, регулярно займатися спортом та дбати про ментальне здоров'я. Важливо проходити медичні обстеження, оскільки рівень захворюваності таких хвороб, як туберкульоз — зростає.

    "Головне правило — звертайтесь до лікаря, не займайтесь самолікуванням і дбайте про своє здоров’я".

    Також сімейна лікарка наголошує на тому, щоб люди обов'язково перед вживанням ліків дивилися на інструкцію та зважали на алергічні/побічні реакції, які можуть негативно вплинути на організм.

    Читати ще

    Читати ще

    Миколаївському госпіталю передали обладнання на понад один мільйон гривень

    Читати ще

    Медиків Миколаївщини нагородили за порятунок людей від вибуху боєприпасу

    Читати ще

    У Миколаєві після комплексного ремонту відкрили реабілітаційне відділення клінічної лікарні

    Довідковий Миколаїв