За інформацією: Суспільне.
Хлопчик-вихованець будинку сімейного типу на Миколаївщині, червень 2023 року. Фото: Миколаївська ОВА
Одним зі способів поступового подолання проблеми сирітства в Україні — є розвиток та удосконалення сімейних форм виховання. Ця місія фактично покладена на органи місцевого самоврядування. На Миколаївщині протягом 2023 року влаштували навчання шести груп кандидатів в опікуни, піклувальники, а також прийомні батьки та батьки-вихователі, які бажають усиновити дитину.
Які форми сімейного виховання на Миколаївщині потребують особливої уваги та як змінилися нормативно-правові акти щодо надання статусу дітям під час великої війни кореспонденти Суспільного запитали у начальниці Служби у справах дітей Миколаївської ОВА Ірини Пономарьової.
Результати 2023 року:
- відбулося навчання шести груп кандидатів в опікуни/піклувальники/прийомні батьки/батьки-вихователі;
- 38 кандидатів отримали рекомендації опікунів/піклувальників;
- десять родин стали прийомними;
- одна родина створила будинок сімейного типу;
- дев'ять родин завершили курси усиновлювачів та отримали відповідні рекомендації;
- 22 кандидати розглядають варіанти усиновлення однієї дитині віком до п'яти років.
Начальник ОВА з родиною, яка опікується дитиною, вересень 2023 року. Фото: Миколаївська ОВА
Підстави для отримання статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування внаслідок війни
У 2022 році Міністерство соціальної політики України внесло зміни до нормативно-правових актів: введено чотири нові підстави для отримання статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування внаслідок війни. Це перебування батьків у полоні, безвісти зниклі батьки, батьки перебувають на окупованій території та батьки, які загинули внаслідок бойових дій. Але відразу з’являється складність: багато тіл просто важко встановити за ДНК-аналізом. На це можуть піти роки.
Майже 40 відсотків дітей сиротіють через смертність батьків
Протягом 2023 року 26 дітей вже влаштовані та усиновлені через суди, ще десять справ — на розгляді в судах. За 2022 рік було 30 усиновлень.
"Треба створювати прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, адже багато соціальних сиріт, із великими родинними групами. Також посиротіли діти через військову агресію РФ. Наприклад, четверо дітей осиротіли під час окупації Снігурівської громади й дуже потребують влаштування до сімейних форм виховання", — розповіла Ірина Пономарьова.
Діти під час зустрічі з усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками та батьками-вихователями, вересень 2023 року. Фото: Миколаївська ОВА
Патронатні родини на Миколаївщині
"Патронатних родин, на жаль, не збільшилось через певні обставини. Сім патронатних вихователів працюють на території області. Є позитивні приклади, коли завдяки патронатним вихователям, злагодженій роботі соціальних служб діти повертались до біологічних родин", — говорить начальниця Служби у справах дітей Миколаївської ОВА.
Натомість є й випадки, коли діти набували статусу позбавлених батьківського піклування. Патронатні вихователі допомагали їм адаптуватися і дітей прилаштовувала до сімейних форм виховання.
"Розвиток такої форми як патронат нам дуже необхідний, оскільки бувають, наприклад, діти до трьох років, яких ми не можемо тимчасово влаштувати в заклади і, щоб не залишались в лікарнях тривалий час".
Програма "Дитина не сама"
Загальнонаціональна програма "Дитина не сама" була створена у 2022 році, започаткована Офісом Президента України, спільно з Дитячим фондом ООН UNICEF Ukraine та Міністерством соціальної політики України.
"Завдяки програмі "Дитина не сама" ми активно працюємо з родинами, які виявили бажання дати прихисток дітям. У нас є такі родини, здолали курс навчання при Миколаївському обласному Центрі соціальних служб, і надалі співпрацюють зі службами у справах дітей щодо надання такого прихистку. Здебільшого, потім родини стають опікунськими або прийомними", — розповіла Ірина Пономарьова.
Вихованці будинків сімейного типу Миколаївщини, червень 2023 року. Фото: Миколаївська ОВА
За умовами тимчасового влаштування, дитина у родині може залишатися до завершення воєнного стану або до моменту, коли знайдуться її родичі чи батьки. Якщо ж так сталося, що рідних у дитини немає — саме та сім’я, де дитина жила тимчасово, отримує першочергове право на усиновлення чи опіку.
За кожною дитиною, яку тимчасово влаштували у родину, буде закріплено соціального працівника.
"Під час воєнного стану держава не забороняє усиновлювати дітей, які позбавлені батьківського піклування. Ба більше, деякі процедури спростили. Держава надала можливість проживати дітям трохи довше у патронатних сім'ях. Жодних обмежень у будь-які закони не вносилось", — каже Ірина Пономарьова.
Вихованці Центру соціально-психологічної реабілітації дітей в Южноукраїнську, червень 2023 року. Фото: Миколаївська ОВА
Заклади системи освіти або центри соціально-психологічної реабілітації дітей наразі розташовані на території Миколаївської області
Станом на грудень 2023 року у Миколаєві немає Будинків дитини та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей. З цим причин у місті постала гостро проблема щодо пошуку патронатних родин, розповіла керівниця Служби у справах дітей Миколаєва Юлія Кравченко.
"Шість родин з тих чи інших причин ми не змогли оформити: частина відмовилась сама, решта — не відповідають житлові умови або родина вже доглядає за людиною з соціальним статусом. Або у патронатного вихователя діти меншого віку, ніж має бути за чинним законодавством (не менше чотирьох років)", — говорить Юлія Кравченко.