За інформацією: Суспільне.
Вулиця на честь військового та політичного діяча Павла Скоропадського, колишня Адмірала Макарова, розташована в центрі Миколаєва. У 2024 році її перейменували на вимогу деколонізаційного закону. А всього за свою історію вона мала чотири назви, перша з яких — Католицька.
Історію Павла Скоропадського та вулиці, названої на його честь — дивіться у нашому проєкті "Вулиці Миколаєва" на YouTube-каналі.
Історик Ігор Ніколаєв каже, вулиця одна з найдавніших у місті. Першу свою назву вона отримала у 1835 році на честь церкви, що була розташована поруч. У 1920-х роках її назвали на честь революціонера-соціаліста Юліана Мархлевського.
У 1984-му тодішня влада перейменувала вулицю, і до 2024 року вона мала назву російського адмірала та науковця Степана Макарова.
"Макаров народився на цій вулиці, жив там. Будинок розташований на початку цієї вулиці".
Церква, що розташована по вулиці Павла Скоропадського. Миколаїв, лютий 2025 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Степан Макаров і Павло Скоропадський жили в один час. Останній походив з козацького роду, розповідає історик Владислав Мирун. Скоропадський був військовим — брав участь у російсько-японській війні, Першій світовій, а також командував армією Української Народної Республіки в боях з більшовиками. А у квітні 1918 року очолив Гетьманат.
"Це був такий автократичний режим. Прийшов він на зміну Українській демократичній республіці. Цей період тривав недовго: сім з половиною місяців", — розповів Мирун.
Однак, зі слів історика, для української культури та науки це був плідний час. Тоді, у листопаді 1918 року, заснували Українську академію наук. У часи гетьманства відкрили 150 українських гімназій й два університети: один в Камʼянець-Подільському, інший — в Києві. Створили Національний архів, бібліотеку, галерею мистецтв. Крім того, відбувалась українізація армії.
Історик Владислав Мирун. Миколаїв, лютий 2025 року. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Продовжив свою роботу Скоропадський і після зречення влади. У 1926 році за його сприяння у Берліні створили Український науковий інститут, де збиралися українські науковці в еміграції, додав Владислав Мирун.
Попри всю суперечність особистості Скоропадського: його домовленості то з німцями, то з білогвардійцями, він багато зробив для незалежної України, відзначає історик.
Читати ще
Читати ще Письменник, драматург та актор, котрий розвивав культуру | «Вулиці Миколаєва»: Марко Кропивницький
Читати ще Військовослужбовець та поет, котрий писав патріотичні вірші в окопах | «Вулиці Миколаєва»: Гліб Бабіч
Читати ще Грек за походженням, який розвивав українську культуру в часи Російської імперії | «Вулиці Миколаєва»: Аркасівська