Підписання угоди між В’єтнамом і Росією про розширення співпраці в галузі ядерної енергетики має декілька потенційних ризиків для України та світу.
Зокрема, це посилює залежність В’єтнаму від російських технологій, дозволяє Росії закріпити свій вплив у Південно-Східній Азії та створює умови для обходу західних санкцій. Таку думку висловив у коментарі Укрінформу директор Програми російських і білоруських студій Ради зовнішньої політики «Українська призма» кандидат історичних наук Ярослав Чорногор.
«Те, що (російський прем’єр — ред.) Мішустін поїхав до В’єтнаму і підписав цю угоду, означає, що минулорічний візит Путіна був недаремним для Росії і має продовження. Безпосередньо Україні це загрожує тим, що Росія, по-перше, посилить вплив у регіоні Південно-Східної Азії, по-друге, отримає додаткове джерело надходження коштів від продажу ядерного палива. А якщо росіяни ще й будуватимуть атомні станції, то таким чином узалежнюватимуть від себе партнерів, зокрема й у В’єтнамі», — зазначив Чорногор.
Він додав, що російські ядерні технології, на жаль, досить потужні. За словами експерта, звісно, у разі накладення санкцій вони поступово відставатимуть, але станом на сьогодні Росія є сильним гравцем у сфері ядерної енергетики.
Чорногор також констатував, що санкції проти «Росатома» вже давно очікуються, але їх не накладають, бо ядерна енергетика є критично важливою сферою. У цьому контексті він нагадав, що торік країни Західної Європи закупили досить значні обсяги російського ядерного палива «не в останню чергу через очікування санкцій».
Коментуючи зацікавленість В’єтнаму у такій співпраці з Росією, експерт припустив, що Кремль запропонував дуже вигідні умови.
Читайте також: Атомна енергетика є найперспективнішим напрямком співпраці Києва і Варшави — експерт
«Насправді всіх деталей ми не знаємо, але оскільки В’єтнам уже не вперше виявляє інтерес до будівництва атомних електростанцій, однак відкладав його, бо це зовсім недешево, я думаю, Росія, щоб посилити свій політичний вплив і позбутися міжнародної ізоляції, готова демпінгувати, аби привернути увагу до своїх проєктів», — зазначив він.
Стосовно економічної можливості Росії наразі демпінгувати Чорногор зауважив, що «у світі ціни утворюються конкурентним шляхом, а в Росії вони можуть встановлюватися директивно».
Як повідомляв Укрінформ, В'єтнам і Росія підписали 14 січня угоду про розширення співпраці в галузі ядерної енергетики під час дводенного візиту російського прем'єр-міністра Михайла Мішустіна до Ханоя. Генеральний директор «Росатома» Олексій Ліхачов заявив, що компанія готова допомогти В'єтнаму в будівництві атомних електростанцій і центрів, а також поділитися і локалізувати російські ядерні технології.