Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина заперечила слова представників партії «Європейська Солідарність» щодо наявності в документі Мін’юсту слів про превентивний характер санкцій, які було накладено на народного депутата Петра Порошенка.
Про це передає кореспондент Укрінформу.
У п’ятницю під час години запитань до уряду у Верховній Раді співголова парламентської фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко запитала членів РНБО (урядовців та Голову Верховної Ради) про те, на яких підставах були запроваджені «превентивні» санкції проти Порошенка.
За її словами, у документах від Міністерства юстиції для Верховного суду, які отримала сторона захисту Порошенка, було зазначено, що «санкції накладені безпідставно, як превентивний захід… ,тобто немає ніякого злочину, немає ніяких порушень, але, можливо, Порошенко колись щось погане зробить, і тому його позбавили всіх прав, навіть заборонили сплачувати податки».
На заяву народного депутата відреагувала віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.
«В цьому листі немає жодного слова з тих, які цитуються шановними колегами. Водночас інформація і цитати щодо превентивного характеру санкцій містяться у рішенні Великої палати Верховного Суду України, це пункт конкретного рішення», — сказала вона.
Урядовиця зазначила, що Міністерство юстиції і міністр юстиції не є жодною стороною у справі і не представляють інтереси будь-якої зі сторін.
«У Міністерстві юстиції є визначені функції, які воно виконує добросовісно. Всі матеріали, які запитуються представниками сторін у процесах, в яких відповідачем є уряд України або Міністерство юстиції, надаються в установлені строки в повному обсязі без відмов. Якщо є запит на додаткову інформацію і роз'яснення, ми їх надамо. Але, на жаль, Міністерство юстиції не надає роз'яснень щодо рішень Верховного Суду України», — підкреслила Стефанішина.
Геращенко, своєю чергою, наголосила, що відповідно до Конституції України у державі діє презумпція невинуватості, а рішення РНБО щодо накладання санкцій на Порошенка порушує відповідну норму.
Читайте також: Суд обмежив Порошенку терміни ознайомлення з «вугільною справою»
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що Конституція в Україні діє, а всі процеси відбуваються згідно з діючим законодавством, зокрема санкційний режим діє відповідно до Закону України «Про санкції», який був ухвалений попереднім скликанням парламенту та підписаний Президентом Порошенком.
Як повідомляв Укрінформ, 12 лютого Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування персональних санкцій проти ряду осіб. Відповідний указ №81/2025 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" оприлюднений на сайті глави держави. Серед підсанкційних осіб – Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Костянтин Жеваго, Петро Порошенко та Віктор Медведчук.
Санкції, зокрема, передбачають «позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення; блокування активів – тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними; обмеження торговельних операцій (повне припинення); обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України (повне припинення); запобігання виведенню капіталів за межі України».
Строк застосування санкцій – безстроковий.
17 квітня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду розглянув позов Петра Порошенка про накладення на нього санкцій РНБО.