«Стійка родина — сильна країна»: миколаївці можуть долучитись до проєкту з психологічної підтримки

За інформацією: Суспільне.

Миколаївці можуть доєднатись до проєкту Центру реадаптації та реабілітації "Ярміз", що спрямований на психологічну підтримку людей, які чекають рідних з війни. Групи підтримки третій рік працюють за програмою "5 кроків резильєнтності Здатність людини впоратися зі складними життєвими подіями та відновлюватися після труднощів чи стресув парах". Взяти участь у програмі можна онлайн та отримати необхідну психологічну допомогу.

Про це йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

Мета проєкту

"Треба навчитися розуміти та приймати ті зміни, що відбуваються у ваших стосунках, підтримувати коханого, не руйнуючи при цьому себе".

Психотерапевтка, співавторка програми "5 кроків резильєнтності в парах" Марія Олійник говорить, проєкт "Стійка родина — сильна країна" реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду Відродження. Можливістю безоплатно отримати психологічну допомогу вже скористалося понад сто жінок з різних куточків України. 24 та 26 жовтня розпочали свою роботу дві нові групи.

"Наші групи підтримки спрямовані на збереження стосунків, на освітню функцію, аби допомогти парам виробити нову стратегію поведінки, коли є відстань, війна, нові виклики, які небезпеки можна очікувати, як це оминути. Групи переважно спрямовані на жінок, оскільки жінки чекають, так склалось", — зазначає Марія Олійник.

Зі слів психотерапевтки, важливо, що це середовище людей, які долають майже спільний шлях.

"Дуже добре розуміють один одного. І цікаво, що багато психологів цих груп підтримки, також є партнерками, які чекають, або з їхніх рідних також хтось очікує. Тобто це екосистема розуміння і вирішення спільних задач", — говорить Олійник.

"Багато питань є особистими, вразливими"

Марія говорить, не всім жінкам комфортно говорити про свої відчуття під час спільних зустрічей, тому врахували індивідуальну роботу.

"Значну частину роботи жінка може виконувати сама. У нас є для цього робочі зошити з задачами, рефлексією, а частину обговорювати у групі. Але ми помітили, що добра динаміка групи і хороша атмосфера при супроводі психолога дозволяє і розкрити тему, і поглибитись, і поділитись своїми переживаннями. Багато питань є особистими, вразливими і ми з уважністю підходимо до цієї вразливості", — додає співавторка програми

Програма розрахована на вісім зустрічей, каже фахівчиня. Зазвичай група, у якій від шести до 12 людей, працює раз на два тижні.

"Наша задача — зберегти стосунок, враховуючи всі непрості обставини, у яких ми є, виклики війни, як можна підсилювати одне одного".

Результати програми

За словами Марії Олійник, за два роки впровадження програми запит учасників програми зазнав змін.

"На першому році багато було про чоловіка: що з ним відбувається, як його підтримати, то зараз про самотурботу, як можна себе підсилити, додати опори й впевненості. Стало дуже багато конкретних запитань. Багато хто додає своє бачення, діляться своїм досвідом, що не я сама у цьому, а багато таких, як я, і ми разом можемо знайти хороші рішення на труднощі, що виникають", — зазначила психотерапевтка.

Учасниця проєкту Вікторія розповіла, що відвідувала групу підтримки два місяці. У лютому 2023 року її чоловік став до лав ЗСУ і, каже, відчула, що не може самостійно впоратись зі своїми емоціями.

"Здається, що тільки у тебе така ситуація, а виходить, що ти не один і відчуваєш єдність. Дуже морально підтримує, допомагає, як кажуть, розставити все по полицях".

"Ще дуже складно пояснити людині, у якої брат чи чоловік не воює. У всіх така думка: "Тримайся, все буде добре". Але це не допомагає. У тебе такий спектр і калейдоскоп емоцій, хочеш поділитись, а тобі: "Дуже сприймаєш близько до серця". А ти хочеш виговоритись, поплакатись чи викричатися", — зауважує дружина військового.

"Збереження родини — ще одна перемога над ворогами"

Співавторка програми "5 кроків резильєнтності в парах" Марія Олійник говорить, є певні правила взаємодії подружжя чи коханих на відстані.

"Намагатись не з'ясовувати стосунки на відстані, особливо, коли є бойові задачі, підтримувати, давати раду зі своєю тривогою. Мати хороше коло рідних, друзів, до кого можна прийти і поговорити. Також важливо підтримувати себе, адже ми ті, на кому тримається сім'я, стосунки. Давати відчуття того, що є місце, де чекають і куди можна повертатись, заради чого бути, воювати", — каже Олійник.

Фахівчиня зазначає, у Центрі підготували ще одну програму, але для обох партнерів.

"Часто на відстані є багато претензій одне до одного. Але спільний ворог — війна, росіяни. І збереження родини — це ще одна перемога над ворогами. Тут дуже допомагає спілкування, контакт, звичайно, він специфічний. Можна записати повідомлення, придумати ритуали на ранок, на вечір, гарні кодові слова. Тобто не лише писати: "Як ти там, живий" — "Як там діти?", але пам'ятати, що ви пара", — пояснює психотерапевтка.

Зберегти стосунки на відстані, каже Олійник, допомагають спільні ініціативи.

"У мене була пара, які збирали гроші на спільні мрії: відкрили банку і кожен потрохи відкладав. Можна планувати спільне життя після перемоги, мати оце "ми". Коли є можливість, зустрітись. Спогади дуже помагають, фотографії. Звичайно спільні звички треба переглядати і виробляти нові ритуали, що будуть найкраще відповідати тому варіанту життя, який є зараз", — сказала співавторка програми.

Читати ще

Читати ще Залучили понад 30 вогнеборців: на Миколаївщині за добу спалахнуло п’ять пожеж

Довідковий Миколаїв