«Своїми силами робимо все». Як миколаївці відновлюють своє житло після атаки дронами

За інформацією: Суспільне.

Після російської атаки "шахедами" 21 січня 2025 року люди відновлюють свої пошкоджені будинки. Станом на 25 січня миколаївці подали вісім заяв за програмою "єВідновлення" та чекають на компенсацію.

Про це кореспондентам Суспільного розповів заступник директора Департаменту ЖКГ Ігор Набатов.

За його словами, люди, у яких пошкоджені будинки, можуть отримати місце в гуртожитку.

"Можна звертатися до адміністрації районів, які спільно з квартирним відділом опрацьовують ці питання. Вони надають відповідні кімнати до вирішення питання, або по ремонту житла, або до отримання компенсації та житлових сертифікатів", — говорить посадовець.

Заступник директора Департаменту ЖКГ Ігор Набатов. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Набатов каже, внаслідок російської атаки 21 січня було пошкоджено 52 багатоквартирні будинки, ще до 10 приватних. Після цього комунальники та благодійні організації допомагали з будівельними матеріалами першої потреби та зашивали вікна. Але, він додає, про компенсації або видачу сертифікатів на нове житло може йтися тільки після комісійних обстежень і відповідних складених актів.

"Цей акт вже є підставою, щоб отримати в рамках послуги "єВідновлення" конкретну послугу, тому що в цьому акті зафіксовані конкретні пошкодження. Люди на сьогодні ще не дуже активно зверталися за послугою "єВідновлення". На сьогодні маємо всього вісім заяв", — розповідає Ігор Набатов.

Пошкоджена внаслідок атаки 21 січня будівля. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За його словами, загальна кількість заяв щодо послуги "єВідновлення" за весь час її існування становить 3724.

Жителька Миколаєва Олена Сіряченко показала свій пошкоджений будинок внаслідок російської атаки шахедами ввечері 21 січня. За словами жінки, наступного дня працівники благодійних організацій та комунальники надали допомогу.

"Дали нам матрац, подушки, ковдри, посуд, набір першої потреби. Привезли дошки, дали нам піну, дали ось ці ДСП", — говорить Олена.

Жителька Миколаєва Олена Сіряченко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Також зашили OSB-плитами вікна. Все інше, жінка каже, відновлювати доводиться своїми силами. Поки з чоловіком накрили дах брезентом та поставили нові замки. Одна з найголовніших проблем зараз — відсутність газопостачання.

"Ми просимо: "Включіть нам газ". Ми не можемо нічого приготувати, ми не можемо покупатися. У нас опалення немає, тому що в нас усе на газу", — розповідає місцева жителька.

Дах, який Олена з чоловіком накрили брезентом. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Начальниця пресцентру Миколаївської філії "Газмережі" Ірина Крісанова повідомила, що газопостачання можливе лише після відновлення покрівель, обстеження димовентиляційних каналів та отримання відповідних про це документів. Після цього людям потрібно звернутися до центру обслуговування клієнтів підприємства.

Внаслідок російської атаки був пошкоджений і будинок миколаївця Ігоря.

"Оце бачите, тільки двері поставили. Оце що від старих дверей лишилося. Якось своїми силами робимо це все. Стеля впала повністю. Наскрізна дірка. Треба це робити з нуля", — говорить місцевий житель.

Миколаївець Ігор. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

З відновленням будинку чоловіку допомагає родич Віталій. Ігор каже, теж отримав дошки та OSB-плити. Однак йому разом з дружиною та чотиримісячною дитиною доводиться жити у родичів, адже тимчасове житло їм ніхто від влади чи організацій не пропонував.

Пошкоджений будинок Ігоря. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Також у місті через програму "Віднови дім" завдяки Фонду енергоефективності розглядають можливість відновлення одного найбільш пошкодженого багатоквартирного будинку.

"Для цього людям потрібно буде отримати акт комісійного обстеження, він вже у процесі оформлення. Далі потрібно замовити технічний звіт і зібрати відповідний пакет документів до Фонду енергоефективності. Всі процеси, на жаль, не завжди залежать від нас. Якщо ми говоримо про Фонд енергоефективності, пакети документів надаємо, далі – розгляд. Розгляд зазвичай триває два-три тижні з боку фонду. Якщо все добре з пакетом документів, є погодження, і ми рухаємося далі", — говорить заступник директора Департаменту ЖКГ.

Про конкретні терміни відновлення поки не йдеться, каже Ігор Набатов.

Що відомо про атаку "шахедів" на Миколаїв 21 січня

  • Ввечері 21 січня російська армія атакувала Миколаїв ударними дронами, у місті пролунало сім вибухів. Внаслідок обстрілів травмувались люди, на шістьох локаціях двох районів обласного центру є руйнування, також зайнялись пожежі.
  • Внаслідок російської атаки безпілотниками частково зруйновано мансардний поверх багатоквартирного будинку, рятувальники ліквідували пожежу квартири на шостому поверсі площею 100 квадратних метрів.
  • В управлінні охорони здоров'я повідомили, що поранення отримала 75-річна жінка, її госпіталізували. Стан жінки оцінюють, як середньої тяжкості. Також серед травмованих 59-річний чоловік, він від госпіталізації відмовився.
  • Вибухова хвиля пошкодила скління вікон у чотирьох багатоквартирних будинках та приватному житловому будинку. Також пошкоджено двері сімейної амбулаторії, двері та вікна у човниковому кооперативі, скління вікон адмінбудівлі транспортного підприємства, залізничне полотно, а також знищено автомобіль.
  • Під час російських обстрілів пошкоджень зазнало комунальне підприємство "Миколаївелектротранс". Там пошкоджено будівлі, декілька одиниць електротранспорту та транспорт інших структурних підрозділів підприємства.

Читати ще

Читати ще

«Побачив спалах. Шоковий стан»: очевидці розповіли про атаку «шахедів» та наслідки у Миколаєві

Читати ще

«Не знаю, як ми вижили взагалі». У Миколаєві ліквідовують наслідки обстрілу

Довідковий Миколаїв