Суднобудівна галузь Миколаєва: які перспективи відновлення бачать експерти

Миколаївський суднобудівельний завод. Фото: Національний промисловий портал

У Миколаєві станом на 27 грудня працюють над відновленням одного із суднобудівних заводів. Місцева влада, за підтримки Програми розвитку ООН та донорів, розробляє концепцію, що передбачає не тільки збереження архітектурної форми споруди, але її насичення.

Про це розповіла в ефірі програми "Радіодень" директорка департаменту економічного розвитку Миколаївської міськради Тетяна Шуліченко.

З Миколаївських суднобудівних заводів станом на грудень 2023 року лише один залишається у власності держави та фактично лише ця територія може бути використана для трансформації та ревіталізації.

За словами директорки департаменту економічного розвитку міськради, Миколаїв ще до війни, у 2021 році став одним із двох пілотних міст в Україні, де за сприяння ПРООНПрограми розвитку ООН. впроваджували "портфельний" підхід у міському розвитку. Друге місто — Тернопіль.

"Портфельний" підхід передбачає економічний розвиток будь-якого типу населеного пункту шляхом формування портфеля певних опцій на підставі пробування короткострокових опцій і масштабування їх. Тобто аналізують певні переваги, проблемні питання кожного міста, визначають один напрямок розвитку і в рамках цього напрямку формують портфель проєктів", — каже Тетяна Шуліченко.

"Мета цього підходу — вибрати декілька опцій, які найефективніше будуть сприяти економічному розвитку в місті. У рамках "портфельного" підходу використовують динамічний менеджмент, що дозволяє оперативно змінювати ті чи інші проєкти", — додає Шуліченко.

Суднобудівний завод з точки зору історичної цінності є центром міста та хотілося б зробити його доступним для містян, щоб можна було користуватись, і використовувати інфраструктуру в рамках території для економічної діяльності суб'єктів господарювання. Проєкт стане складовою Стратегії розвитку Миколаєва та Майстер-плану міста.

На думку Виконавчого директора ВГОВсеукраїнська громадська організація. "Українська асоціація центрів підтримки бізнесу" Артема Ващиленка, який є партнером у реалізації даного проєкту, це не просто ревіталізація простору, а й розвиток всього міста, нове бачення для Миколаївського суднобудівного заводу.

За словами Ващиленка, у миколаївців є гарний шанс повернути територію Миколаївського суднобудівного заводу до повноцінного життя, відкрити її для людей та надати нового змісту.

"Держава не мала ані власного бачення суднобудівної галузі, ані розуміння потреб і перспектив. Держава, яка не захищає власні торговельні шляхи, може бути банкрутом. Тому Україні треба формувати власний флот. На жаль, на території заводу, який понад 200 років тому формувався, і технологічні шляхи на підприємстві змінювали протягом століть, вони вже були несучасними. І це все впливає на вартість будівництва", — розповідає Артем Ващиленко.

Експерти у галузі суднобудування оцінюють, продукцію, що можна було б теоретично виробляти, йдеться про велике суднобудування, не може бути конкурентоспроможною. До того ж вже зруйновано залізничне сполучення з зовнішнім світом, втрачено канал, що давав можливість великим кораблям заходити та виходити з території заводу.

Спеціалісти запропонували деякі напрямки. Один з них і є продовженням життя для суднобудівного заводу. Йдеться про те, що частина території, частина причальних споруд, виробничих потужностей можуть бути використані для розвитку і розташування підприємств маломірного суднобудування і судноремонту.

За словами фахівців, для того, щоб проєкт запровадити повною мірою, треба спочатку побудувати стосунки з державою щодо цього майнового комплексу. Для цього потрібно, щоб територія була відкритою для містян, стала частиною життя міста, було відкрито вільне судноплавство по річці Інгул і таким чином повернути цю територію у загальноміський простір.