За інформацією: Суспільне.
На початку 2025 року ціни на водопостачання в Очакові, що на Миколаївщині, мали зрости майже у чотири рази. Проте запровадили їх з першого квітня. Основні причини — зростання цін на енергоносії та скорочення обсягів водопостачання. Також відбулися пориви на каналізаційних мережах.
Про це журналістам Суспільного розповів заступник міського голови Олексій Васьков.
Заступник міського голови зазначив, що кількість спожитих послуг скоротилася більше ніж удвічі. Також вартість енергоносіїв та інших витрат зросла більш ніж на 600 відсотків з моменту прийняття тарифу у 2018 році. Через це вони змушені підняти ціни.
"Підвищення у чотири рази, але цей тариф був прорахований ще в позаминулому році, коли ми вже очікували, що буде вилучене військове ПДФО і ми не зможемо фінансувати наше підприємство. З того моменту ціни на електроенергію, заробітні плати, матеріали, паливо та інші витрати зросли, але тариф не перераховувався", — розповідає Васьков.
Заступник міського голови Олексій Васьков. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова
З його слів, підприємство все одно працюватиме у збиток. Основна причина — це зростання цін на енергоносії, адже для підприємства ціни майже щомісяця зростають. Крім того, з початку війни значно скоротилося споживання послуг водопостачання та водовідведення, що автоматично призводить до необхідності підвищення тарифу.
"Кількість поривів збільшилася, особливо зросли проблеми з водовідведенням у зв’язку з тим, що відбулися певні струси землі та ґрунту. Наразі маємо багато обвалів на каналізаційних мережах, численні відкриті ділянки й багато пошкоджених частин, які потребують заміни. На сьогодні ми все це виконуємо власним коштом і власними силами", — говорить Олексій Васьков.
Він також зазначив, що місту допомагають благодійні організації. Зокрема, Червоний Хрест надає фінансування, але переважно на нове будівництво та прокладання каналізаційних мереж. Що ж до поточних ремонтів, то їх комунальне підприємство виконує власними силами, що створює навантаження на місцевий бюджет.
Головна площа міста Очаків. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова
За інформацією Очаківськової міськради, з першого квітня 2025 року набули чинності нові тарифи:
• централізоване водопостачання — 90,40 гривень за 1 кубічний метр;
• централізоване водовідведення — 101,30 гривень за 1 кубічний метр.
Реакція місцевих на підняття тарифа
Наталія проживає в Очакові вісім років. До міста переїхала у 2017 році з чоловіком. За її словами, тариф у 200 гривень за водопостачання та водовідведення є непосильним для міста, особливо з огляду на те, що триває війна, місто перебуває під постійними обстрілами.
"До цього в нас був тариф (за водопостачання та водовідведення — ред.) 47 гривень 88 копійок. Тариф у 200 гривень, який піднявся з першого січня 2025 року — це занадто багато", — говорить Наталія.
З її слів, в Очакові наразі проживає небагато людей.
"У місті залишилися переважно пенсіонери, малозабезпечені та переселенці — тобто люди з низьким рівнем доходу. І вони не зможуть сплачувати такий тариф. Навіть я, маючи більш-менш середній достаток, не потягну його", — розповідає жінка.
Місцева жителька Наталія. З особистого архіву Наталії
Наталія каже, що наразі живе одна, оскільки її чоловік — військовий. За місяць вона витрачає близько трьох кубів води.
"Якщо брати три куби, це вже 600 гривень. Це дуже багато. Я не знаю, як платитимуть ті, хто живе на 2-3 тисячі гривень, це ті ж пенсіонери. Взагалі непідйомний тариф. У нас є поруч Куцурубська громада і Чорноморська громада, де тарифи зовсім інші. Також з крана тече вода, непридатна для споживання. Люди постійно купують її", — говорить Наталія.
Місцева жителька Юлія Борова каже, що теж незадоволена тарифом на воду.
"Це дуже дорого. Це найвища ціна на воду, мабуть, по всій Україні. Тобто таких високих тарифів, ми перевірили в інтернеті, ніде немає. Навіть у Миколаєві, де відсутнє нормальне водопостачання, там все одно дешевше, ніж у нас", — говорить Юлія.
З її слів, планує економити. Каже, влітку витрати зростуть, адже живе у приватному секторі та має город.
"Ми платимо стабільно. У нас немає водовідведення, бо у нас вигрібні ями, тому тариф лише за постачання води. Тобто без водовідведення у нас виходило близько 20 гривень за куб води. А зараз понад 90 гривень. У нас виходить десь близько 10 кубів, ну, плюс-мінус, а взимку може бути трохи менше", — розповідає Юлія Борова.
Вода тече з крану . Суспільне Миколаїв/Марія Соболь
Суспільне Миколаїв надіслало інформаційний запит до КП ОМР "Очаків-сервіс". У відповіді підприємства йдеться, протягом 2018-2024 років "значно зросли фактичні витрати на надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення".
"Ціна на матеріали, необхідні для аварійного ремонту мереж, зросла на 250-500 відсотків. Основний водозабір здійснюється з артезіанських свердловин, які розташовані за 20-25 кілометрів від міста, що обумовлює значні витрати на їх утримання та сам процес подачі води. Ступінь зношеності водопровідних і каналізаційних мереж сягає близько 60 відсотків", — йдеться в повідомленні.
За даними "Очаків-сервіс", за останні три роки стан самопливних каналізаційних мереж міста погіршився на 80 відсотків. Наразі пошкоджено три каналізаційні колектори, загальна довжина пошкоджених ділянок становить 1500 метрів, що спричиняє додаткові витрати на перекачку стоків.
"За час введення в країні військового стану кількість населення в місті скоротилася приблизно на 50 відсотків, що призвело до значного зменшення обсягу споживання, і як наслідок збільшення собівартості послуг".
Відповідь на інформаційний запит. Суспільне Миколаїв
Відповідь на інформаційний запит. Суспільне Миколаїв
Відповідь на інформаційний запит. Суспільне Миколаїв
Фінансове навантаження на виробництво одного кубічного метра послуги з централізованого водопостачання та водовідведення значно збільшилося, додали у відповідді на запит.
"Підприємство належить до критичної інфраструктури "Системи життєзабезпечення", що гарантує безперебійне водопостачання та водовідведення для споживачів Очаківської громади. Через зменшення фінансування з місцевого бюджету постало питання про покладання частини фінансового навантаження на споживачів".