
Існуючі тарифи по Миколаєву
З начала нового року вартість одного кубічного метра холодної води, подорожчала майже на 10% по всіх містах Україні. Наприклад у Миколаєві вона становить 25,79 грн за 1 кбм, тут важливо розуміти, що в цю суму включено не тільки постачання питної води, а і послуги по відводу використаної води. Через це у різних містах вартість води може різниться, в деяких містах воду важко відводити и ціна за цю послугу може бути вище, ніж вартість самої води.
Таким чином, на даний момент ціна на воду по місті Миколаєву становить:
- Ціна за 1кбм холодної води – 25,79;
- Ціна за 1кбм гарячої води – 75, 35;
- Ціна за 1кбм з відключеною сушаркою рушників – 69, 80;
Але існуючий тариф навряд-чи довго протримається, з началом літа кабінет міністрів планує підняти тариф на електроенергію, а це зразу-ж відобразиться на цінах за воду. Основою водопостачання є потужні насоси, які потребляють велику кількість електрики, так що, скоріш за все вже до кінця літа, мі побачимо збільшення тарифів ще на 5-10%.
Причини наступного збільшення тарифів на холодну воду
Подача питної води населенню, це цілий комплекс складних заходів, де подорожання одного з факторів приводить до підвищення загальної ціни. Нижче мі розглянемо перелік необхідних заходів для постачання населенню холодної питної води.
- Водозабір. Необхідно провести забір води з водосховища, для цього існують насосні станції, які качають воду до місця призначення.
- Очистка води від мусору, піску та землі. Для цього необхідна складна система фільтрації води, за якою треба постійно слідкувати и надавати їй своєчасний ремонт.
- Очистка води від шкідливих мікроорганізмів. Вода обробляється спеціальними речовинами, які знешкоджують небезпечні бактерії та не чинять шкоди людському організму.
- Підтримання в робочому стані трубопроводи, по яким вода йде з водосховища до станцій очистки, та труб, по яким вода постачається людям. Це дуже важлива робота, адже кожна помилка означає великий об’єм води, просто вилитий на землю.
- Не варто забувати і про систему каналізації, воду потрібно своєчасно відводити з під будівель, інакше продукті людських відходів отруять все місто. Для відведення води, теж приймаються потужні насоси, фільтраційна система та багато хімікатів, які розчиняють відходи.
Як видно з цього переліку, постачання води населенню не така проста справа. Зміна цін лише на один з компонентів системи, може привести до значного підвищення тарифів на воду. Наприклад може піднятися ціна на прокат, з якого роблять труби, може підскочити ціна на хімікати, без яких не вдасться очистити воду до потрібного рівня.
В даному випадку таким фактором є підвищення цін на електроенергію. Як вже було сказано вище, підприємства водопостачання використовують її в великої кількості. Однак не стоїть забувати про ріст курсу долара, багату частину необхідних хімікатів Україна закупає за кордоном, розраховуючись іноземними валютами.
Причини збільшення тарифів на гарячу воду.
З доставкою населенню гарячої води, складнощів ще більше, тому її ціна, в рази вище ніж розцінки на холодну воду. Ось перелік заходів, необхідних для постачання гарячої води.
- Підігрів холодної води до потрібної температури. Для цього необхідна велика кількість палева, наприклад природного газу, або кам’яного вугілля. Є можливість топити мазутом, але його вартість надто велика.
- Додаткова термоизоляція. Труби з гарячою водою обгортають мінеральною ватою, яка не дає теплу розсіюватися у просторі. Якби не цей засіб, вода просто остигла б не потрапив до громадян.
Це невеликий перелік, але виконання його дорого коштує бюджету країни. Ціни на кам’яне вугілля сильно зросли, а не всі котельні розраховані на роботу на природньому газі. Тому в деяких містах гаряча вода пропала зовсім, а в деяких значно зросла її ціна. Адже окрім покупки відповідного палева, потрібно ще заплатити за його доставку до місця призначення, а це по карману не всім містам.
Висновки
Послуги водопостачання дорожчають кожен рік у середньому на 10%, на це впливають, як економічні фактори, так і політичні. Окрім того, система трубопроводів потребує капетального та системного ремонту. Але державі, на це доведеться виділити великі суми грошей одночасно, а бюджет може не витримати такого навантаження.
Тому єдиний спосіб підтримувати роботу підприємств водопостачання, постійно збільшувати тарифи і за ці гроші проводити хоч якийсь ремонт, та придбати обладнання з матеріалами, без яких ця система не буде працювати зовсім. Не варто забувати і про інфляцію, яка збільшується з кожним роком, окрім всього, на економіку України надав вплив карантин, через ці захисні заходи, державна казна не змогла отримати очікуваних і прогнозованих сум грошей. Всі ці фактори обов’язково позначаться на формуванні майбутніх тарифів на водопостачання.