«Тату, я хочу, щоб ти жив довго»: як миколаївець подолав шкідливі звички, ставши спортсменом-веганом

За інформацією: Суспільне.

Житель Миколаєва Сергій Ян декілька разів на тиждень пробігає по 10 кілометрів. У 2019 році чоловік здобув третє місце з дводобового бігу на чемпіонаті України, подолавши 282 кілометри. Успіхи пояснює відмовою від тваринного білка та власною соціальною активністю. Зараз йому 44 роки, він займається спортом й волонтерить у вегетаріанській кухні, роздаючи їжу нужденним.

Власною історією, навичками у спорті та деталями харчування журналістам Суспільного розповів миколаївець Сергій Ян.

*Застереження! Публікація несе виключно інформаційний характер на прикладі історії та не закликає до голодування й змін у харчовій поведінці.

Сергій навчався у 51 школі, в Миколаєві. Здобув кандидата майстра спорту з волейболу.

"Одружився рано. А коли одружуються, то люди стають "солідні". Відразу зайва вага. Потім я почав займатися бізнесами й не мав можливості займатися (спортом — ред.). У матеріальний світ поринув сильно", — розповідає Сергій.

Вага чоловіка досягла майже 100 кілограмів: алкоголь, цигарки, пасивний спосіб життя. Переломний момент у житті настав в 37 років. Тоді його п'ятирічна дитина сказала: "Тату, ти кажеш, пиво та цигарки погано — можна померти. Я з тобою хочу прожити довго та щасливо".

"У той момент я зрозумів, що я брешу постійно дитині і почав змінювати своє життя".

Миколаївець Сергій Ян милується краєвидом. З архіву Сергія Яна

"У мене брат приїхав саме в Миколаїв. Каже: "Я ось почав бігати, як уже чотири роки. Допомогло, кинув палити, вагу скинув". Я кажу: "Давай спробуємо”. Вийшли побігати у парку Перемоги, пробіг кілометр — впав, кажу: "Ні, біг це не моє. Це дуже важко", — згадує Сергій.

Чоловік вирішив кинути собі виклик. На той момент він покинув бізнес, адже через постійні відрядження майже не бачився із сім'єю. Почав бігати щодня, доки не добігав до 10 кілометрів на день.

Біг, як одна зі складових успіху здорового способу життя, розповідає чоловік. З архіву Сергія Яна

"Незрозуміло, навіщо ти живеш? Заробляєш гроші, навіщо? І в певний момент, все так склалося, дякувати Богу, що я припинив бізнес. Пішов у творчість. Почав писати музику та грати як діджей", — каже Сергій.

"І ось добігав я до 10 кілометрів і в мене прийшов такий стан, що в мене організм відмовився від м'яса".

Його організм відмовився від м'яса

В один день Сергій раптом перестав вживати м'ясо. А сам почав цікавитись профільною літературою про біг та вегетаріанство.

"Читаю і думаю, вони там на сироїдінні бігають, а я тут сиджу, про м’ясо думаю. Молочні продукти особливо не вживав все життя. Я думаю, ну треба якийсь білок. Стереотип білка нав'язаний дуже. І я ж такий думаю, ну йогурти хоч питиму", — розповідає Сергій.

У раціоні Сергія стало більше овочів та фруктів. З архіву Сергія Яна

Відтак чоловік став вегетаріанцем, потім веганом і згодом перейшов до сироїдіння. Етапи адаптації тривали по 3-4 місяці, а на сироїдінні спортсмен пробув три роки.

"Просто дуже швидко ефекти отримувати почав. Бігав щодня по 10, потім 15, по 20 кілометрів. Коли у людини дуже велике навантаження, вона не може їсти важку їжу — організм не сприймає. Мені потрібно відновлюватись пів дня", — каже Сергій.

"І для того, щоб відновитись, мені потрібне те харчування, яке саме відновить мене, а не ще гірше докислить мене. Тому що харчування: м'ясне, молочне, смажене, мучне — збуджує запальні процеси в організмі".

Як я став сироїдом

"У вегетаріанстві йде психологічна прив'язка до їжі".

Зі слів чоловіка, під час вегетаріанства все одно хочеться насолоджуватися їжею. Відчуття — наче ти відмовився від чогось, втім ти бажаєш розмаїття, говорить миколаївець.

"Ну, тобто ми навіть беремо відмову від м'яса, ми розуміємо, що це нездорова їжа, як би ми від неї відмовляємося, припустимо, тобто вона не підходить людині навіть, ось я так вирішив. Ти відмовився від м'яса, але ти їж булки, інше щось, все підряд, але здоровим теж не назвеш це харчування", — додає Сергій Ян.

З раціону — прибране м'ясо. Тепер у харчуванні стало більше бобових: квасоля, горох, сочевиця, нут.

"Почав із рослинних продуктів комбінувати: запікати, тушкувати тощо. Я зрозумів, що виявляється з рослинної їжі скільки можна різного приготувати. Коли ти, за стандартом, зазвичай там борщ, макарони, котлета — ну, це не харчування", — пояснює чоловік.

Одна зі страв вегетаріанської кухні. З архіву Сергія Яна

Веганство — це процес, коли людина відмовляється від тваринних білків, говорить Сергій. Нині для веганів існує ціла індустрія харчування, де не використовують продукти тваринного походження.

"Те, що в хорошому плані, звичайно веганство воно все одно чистіше, ніж вегетаріанство. Ну у будь-якому випадку. Ти прибираєш складніші продукти, ну такі як молочні продукти. Зрозуміло, що молочні продукти можна в якихось невеликих дозах вживати, і добре впливатиме на організм", — додає він.

Сергій Ян. З архіву Сергія Яна

Вищим за попередні два етапи є сироїдіння. Практично один із найвищих етапів харчування, тому що воно прирівнюється до голодування, каже Сергій.

"Я був три роки на голодуванні. Відповідно, рівень свідомості підлітає так, що ти просто знаходишся на такій висоті, що в принципі тобі взагалі не цікавий цей світ. Ну по суті, про що говорити з людьми. Інтереси змінюються зовсім".

Їжа та вода — це те, що нас формує, каже Сергій. Вилікував свої хвороби, але це якщо ще підключити фізичні вправи, додає чоловік.

А що скажуть люди?

"Ти сектант, ти помреш, що ти з собою робиш?"

Здивування та реакція від оточення не змусили себе довго чекати. Сергій дуже сильно схуд та змінив свій світогляд.

"Вони ж внутрішнього стану не бачать, бачать лише зовнішній. Зрозуміло, що друзів уже немає, ні з ким спілкуватися".

Колаж з фотографій, де видно, що Сергій схуднув. З архіву Сергія Яна

У 2019 році миколаївець посів третє місце на чемпіонаті України з дводобового бігу у Вінниці. Сергій Ян пробіг 282 кілометри на полі по колу протяжністю 1200 метрів.

"Цього було достатньо. І потім люди так подивились і зрозуміли, щось не сходиться, що він хворий і бігає стільки. Стереотипи людям стер. І вони зрозуміли, що людина здорова. Робить, мабуть, якісь реальні речі, коли таке відбувається. І в мене почали консультуватись. Просто зі мною почали люди бігати, почали цікавитись", — додає він.

Миколаївець з прапором України. З архіву Сергія Яна

Чоловік почав тренувати й розповідати людям про свій шлях з перевтілення. Він засновник бігового клубу "Vegan Run". Тисячі людей, з його слів, були у русі, втім до результатів доходили одиниці — ті, хто дійсно прагнув.

Благодійна місія "Їжа Життя"

З 1974 року по світу почав розповсюджуватися благодійний проєкт "Їжа Життя", каже Сергій Ян. Ця міжнародна місія заснована в Індії духовним вчителем Абгай Чаранаравінда Бгактіведанта Свамі Прабгупада.

"По 60 країнах світу ми розповсюджуємо вегетаріанську їжу понад мільйон порцій на день. Кожен день. У Миколаєві 300-400 порцій щодня", — говорить Сергій Ян.

Чоловік стоїть на роздачі порцій вегетаріанської їжі нужденним. З архіву Сергія Яна

Осередок у Миколаєві з'явився приблизно у 1990 році, а його керівником є Сергій Ян. Після початку повномасштабного вторгнення на деякий час діяльність фонду в обласному центрі призупинилась.

"На третій день я попросив запустити цю місію. Мені сказали, якщо хочеш, запускай, тільки нікого не долучай. Адже тут бомби летять, ти привернеш людей, вони ходитимуть, ну як би небезпека", — згадує Ян.

Чоловік закупив продукти у крамницях, які не закрилися на початку великої війни та продовжив нести благодійну справу.

"Почав із того моменту щодня готувати. В мене не було машини, як би вивезти не можу, людям відвезти нічого. І я почав писати, дзвонити, в соцмережі, ну і в соціальні трошки, в соцмережі. Волонтери, почали приїжджати, почали військових годувати", — пояснює чоловік.

Сергій Ян готує їжу. З архіву Сергія Яна

І хоча на початок повномасштабного вторгнення Сергій Ян перестав активно займатися спортом, власну енергію він направив на благодійну місію. Нині він продовжує волонтерити та допомагати людям.

Читати ще

Читати ще Місце жінки (НЕ) на кухні: правозахисниця та миколаївська феміністка про рух, жінок в армії і фемінітиви — інтерв’ю

Довідковий Миколаїв