«Третій рік пішов, а ми його навіть не поховали» — батьки миколаївця Євгенія Логінова просять назвати вулицю іменем сина

За інформацією: Суспільне.

Миколаївська ОВА висунула свої пропозиції топонімів після громадського обговорення. Одну з вулиць міста — Крилова, за підрахунками, миколаївці підтримали назвати на честь полеглого бійця окремого загону спецпризначення "Азов" Євгенія Логінова. П'ятого травня 2022 року, за кілька днів до здачі у полон, він загинув від кульового поранення у шию. Йому було 27 років.

Власною історією боротьби за пам'ять сина батько Олександр Логінов розповів Суспільному.

Чи залишиться пам'ять про воїна

"Він не одружений, на першому місці — кар’єра. Досі його не знайшли, немає залишків. Третій рік пішов, а ми його навіть не поховали".

Аби увіковічити пам’ять про сина, батько Олександр отримав дозвіл від управління культури на розміщення меморіальної дошки на вулиці Крилова, де жив полеглий захисник.

"І почав добиватись по вулиці. Хлопець був дуже достойний, усі побратими про нього добре відгукуються. 15 квітня він провів свій підрозділ, він молодший сержант, але вже був командиром взводу, при форсуванні річки, коли кільце змикалось "Азовсталь" він провів свій підрозділ без втрат. Казали, що восени 2024 року він мав вже отримати звання — лейтенант", — говорить батько.

Орден «За мужність» III ступеня, нагорода Євгенія Логінова посмертно. З архіву Олександра Логінова

За цей вчинок Євгена Логінова нагородили орденом "За мужність"державна нагорода України, орден, який надається для відзначення військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та інших осіб за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей III ступеня. Отримати відзнаку при житті чоловікові не вдалося.

Зі слів батька, місцева влада Миколаєва відмовляла від ідеї перейменувати вулицю Крилова на Євгенія Логінова. Топонімічна комісія запропонувала дати їй ім'я Сергія Гуссіді. "Зіткнули лобами, таким же Героєм, як і мій син", — з сумом каже Олександр Логінов.

"Про Сергія Гуссіді я прочитав біографію, чув багато хорошого. Мені прийшлось боротися, звісно це було неприємно, адже людина багато віддала, загинув під Вугледаром у 2022 році. Він, як більш відома особа, він старше за Женю був. Мені сказали, що безглуздо боротись, адже є більш відомий кандидат".

Військовослужбовець Євгеній Логінов. З архіву Олександра Логінова

"Я все одно пішов на принцип, написав заяву, на ім'я Сєнкевича. Мене включили у ці громадські обговорення, що тривали два місяці. Ми про це нічого не знали. Я випадково зателефонував людині, і мені сказали, що вже місяць триває обговорення. Тому я просив людей, які знають Женю — голосувати", — додає батько.

В оприлюднених результатах пропозиція громадськості назвати вулицю на честь Євгенія Логінова набрала 354 голоси. У понад три рази кількість голосів перевищила пропозицію комісії.

Оприлюднені результати голосування. З архіву Олександра Логінова

Свою підтримку перейменувати Крилова на Євгенія Логінова висловили й побратими нацгвардійця.

Звернення військової частини Євгенія Логінова до Олександра Сєнкевича З архіву Олександра Логінова

Звернення благодійного фонду до Олександра Сєнкевича З архіву Олександра Логінова

Звернення громадської організації до Олександра Сєнкевича З архіву Олександра Логінова

Про додаткове опитування від ОВА Олександр нічого не знав. Тоді ж в адміністрації була вказана пропозиція перейменувати Крилова на Сергія Гуссіді. Натомість іменем Євгенія Логінова назвати вулицю у приватному секторі мікрорайону Ракетне Урочище.

"Я розумію, що можна сказати — непрестижна вулиця. Якби ми жили на цій вулиці, у Ракетному Урочищі, я б їм поклонився і сказав би: "Спасибі". Але ж наш син до тої вулиці ніякої прив’язки немає. Я ж чого за Крилова борюсь, ми тут живемо, він тут виріс — це пам’ять. Нікого не залишилось, ми помремо, а покоління буде знати, що був такий хороший чоловік", — каже батько миколаївця.

Звіт міськради від першого липня 2024 року. Суспільне Миколаїв

Під час міських обговорень Олександр Логінов запропонував для Сергія Гуссіді вулицю Карпенка, яка перетинається з Крилова. На думку чоловіка, вулиця більш пов'язана із загиблим, адже Гуссіді був викладачем у гімназії №6, що розташована поруч.

"Як мені кажуть, не вистачить вулиць у місті, щоб назвати загиблих. Зараз оце опитування. Все нишком, просувають свій адміністративний ресурс. Їхня думка вища за думку більшості громадян. Ну, я вважаю, це вирішує суспільство, а не чиновники. Я не розумію навіщо це робити повторно. Якби були рівні результати, але люди вже волевиявились", — розповідає Олександр.

Рідна вулиця у Миколаєві, де жив Логінов

Олександр та Ірина Логінови переїхали з Білорусі до Миколаєва у 1995 році. Оселилися у будинку на вулиці Крилова. Тоді Жені був тільки рік.

"Він тут виріс, ходив у садочок. Він виріс на цій вулиці. Ходив у 22 школу з першого класу, провчився до дев'ятого класу з поглибленим вивченням англійської. А потім він перевівся у 31 школу, ще три класи закінчив", — говорить батько Олександр.

Меморіал присвячений Євгенію Логінову. З архіву Олександра Логінова

Талановитий та готовий до пригод Євгеній обожнював море. У 31-й школі навчався у морському класі. А паралельно з цим ходив двічі на тиждень до так званої "Миколаївської морехідки". Після одинадцяти шкільних років продовжив навчання у Національному університеті кораблебудування.

"У нього є атестати, грамоти. Він був мотористом, ми йому радили, бо не міг обрати. Дуже любив море, добре плавав. Пішов по цій спеціальності — має диплом".

Деякий час у сина було "туго" з роботою, розповідає батько. Тому у 2018 році Євгеній Логінов став до лав українських захисників, попри плоскостопість. Лікарі дивувалися наполегливості хлопця, каже батько, втім пішли йому на зустріч.

Військовослужбовець Євгеній Логінов. З архіву Олександра Логінова

"Він добровільно, тому запропонували або прикордонником в Очаків, або у Нацгвардію. Він обрав Нацгвардію і потрапив у Маріуполь. Декілька місяців прослужив, йому не сподобалось: чергування, без навчань, патрулювали місто разом з поліцією", — додає Логінов старший.

А вже влітку того ж року Євген попередив батька, що представники окремого загону спецпризначення "Азов" запропонували пройти курс "молодого бійця". Восени 2018 року миколаївець підписав контракт.

"У 2019 році вже взимку-влітку брав участь у боях. Сидів в окопах на Світлодарській дузі. Він розповідав, супротивник, тоді це був "Л/ДНР", був у 300 метрах. Він отримав відзнаку "Ветеран війни", — говорить батько загиблого.

Військовослужбовець Євгеній Логінов. З архіву Олександра Логінова

Перед початком повномасштабного вторгнення Росії Євгеній був на навчаннях у Львівській області. За два дні після наступу, 26 лютого, хлопці вже були в Маріуполі, аби захисти місто від російської навали.

"З 26 (лютого — ред.) він вже брав участь у боях. Про нього навіть у книзі написали "Маріуполь. Книга хоробрих". Ви самі розумієте, люди різні: боялись, ламались психологічно. Наш Женя був спокійним", — говорить батько.

Що відомо про пропозиції ОВА щодо перейменування вулиць у Миколаєві

  • У Миколаєві два місяці тривали громадські обговорення щодо зміни назв 189 топонімів, які підлягають перейменуванню на виконання Закону України про деколонізацію. Підсумки підбили першого липня 2024 року.
  • Миколаївська обласна військова адміністрація запропонувала до перейменування 20 топонімів, на які висунуті назви, що не збігаються із результатами голосування у рамках міста.
  • Очільник ОВА Віталій Кім прокоментував рішення про перейменування вулиць у Миколаєві, зазначивши, що "робитиме, як вважає за потрібне".
  • Зі слів представниці ОВА Олени Іваненко, усі пропозиції, які надало місто, а також запропоновані ОВА нові назви залишилися: "Загалом пропозиції міста враховані, ну, практично на 90-95 відсотків". При створенні власного опитувальника ОВА консультувалася з військовими, родинами загиблих та представниками громадських організацій, каже посадовиця.
  • Під час двомісячних обговорень найбільшу кількість голосів миколаївців — 465 отримала пропозиція громадськості щодо перейменування вулиці Декабристів на вулицю імені Гліба Бабіча, поета, пісняра, військового і волонтера, який загинув  на сході країни.ОВА пропонує іменем Гліба Бабіча назвати вулицю у Корабельному районі в приватному секторі. А Декабристів — перейменувати у Героїв Миколаєва.
  • Схожа ситуація сталась і з вулицею Крилова, що розташована у мікрорайоні Ліски. 354 голосами люди підтримали ім'я Євгенія Логінова — молодшого сержанта, бійця полку "Азов", який загинув у Маріуполі у травні 2022 року. ОВА пропонує назвати іменем воїна вулицю у приватному секторі мікрорайону Ракетне Урочище, а саме — Генерала Бєлова. Натомість Крилова, за пропозицією ОВА, буде вулицею Сергія Гуссіді.
  • Представниця ОВА Олена Іваненко додає, що певні центральні вулиці, що підлягають перейменуванню, на думку представників адміністрації, мають бути зі збірною назвою.

Читати ще

Читати ще На Миколаївщині перейменували Руський маяк: що відомо

Читати ще «Буде зроблено так, як вважаю за потрібне»: Кім про перейменування вулиць у Миколаєві

Читати ще Перейменування в Миколаєві: ОВА запропонувала власні варіанти топонімів попри голосування містян

Довідковий Миколаїв