Три роки на дні Чорного моря: миколаївські кораблебудівники розповіли про створення та знищення крейсера «Москва»

За інформацією: Суспільне.

Три роки тому, 13 квітня 2022 року, українські військові поцілили ракетами "Нептун" у російський крейсер "Москва". Корабель є флагманом Чорноморського флоту РФ. Його створювали інженери-кораблебудівники Миколаївського суднобудівного заводу (колишній завод імені 61-го комунара).

До третьої річниці потоплення крейсера кореспонденти Суспільного поспілкувалися з тими, хто брав участь у створенні та служив на цьому кораблі.

Будівництво та архітектура крейсера

Проєкт корабля розробляли інженери ленінградського конструкторського бюро "Північне" за участі миколаївських фахівців. Інженер-кораблебудівельник Сергій Кривко долучився до будівництва у 1977 році, тоді йому було 26 років.

Інженер-кораблебудівельник Сергій Кривко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

За його словами, загалом у роботі над крейсером брали участь близько 500 конструкторів.

"Цистерна носова, дев’ятий шпангоутДерев'яний або металевий поперечний елемент силового набору корпусу корабля або літального апарата, що забезпечує жорсткість обшивки і зберігає її форму.. А потім трохи далі — фундамент, достатньо складний під носову башту 130-міліметрової гармати. Ось з цього починався мій контакт з цим проєктом", — пригадує чоловік.

Гармата на борту крейсера «Москва». Getty Images

Перший ударний ракетний крейсер був спущений на воду у 1979 році. Корабель хоча й був досить потужним, але побудований із запізненням через те, що його не встигали оснастити необхідним озброєнням, розповів Сергій. До того ж конструктивно крейсер виявився занадто помітним на тлі західних аналогів, в яких вже тоді застосовувалися "стелс" Стелс — сукупність технологій що дозволяють військовій техніці бути малопомітною або невидимою для систем виявлення опонента — передусім радарів, тепловізорів, сонарів та інших засобів розвідки.елементи.

Що відбувалося на крейсері у момент удару

"Ось ця архітектура корабля, де пила із пускових установок, по суті, і підвела головний корабель, у який влучила наша ракета "Нептун". Хаотичне нагромадження конструкцій в радіолокації називається "велика блискуча точка". І ракета наша "Нептун" з радіолокаційною голівкою наведення у цю точку і поцілила".

Крейсер «Москва», квітень 2022 року. Mike Right / Twitter

Тобто, каже інженер-кораблебудівник, ракета влучила у лівий борт безпосередньо під пусковими установками.

"За стінкою зовнішньої обшивки розміщується носова електростанція та головний розподільний щит, пост керування енергетикою та живучістю, а трохи ближче до носа — головний командний пункт", — пояснює інженер.

Читати ще

Читати ще

Підбитий російський крейсер «Москва» збудували на миколаївському заводі. Історія корабля

На думку Сергія Кривка, після вибуху бойової частини першої ракети вже не було кому оголошувати тривогу. Друга ракета влучила у кормову частину.

"Я так думаю, що це "російський "авось". Якщо дивитися на антенні пости радіолокаційних станцій — вони й не рухалися. Тобто всі стоять у положенні "по похідному" — не працювали", — додає Сергій.

Макет російського крейсера «Москва» у Миколаївському суднобудівному музеї. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Макет російського крейсера «Москва» у Миколаївському суднобудівному музеї. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Макет російського крейсера «Москва» у Миколаївському суднобудівному музеї. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

"Радості не було меж": член екіпажу та розробник корабля про потоплення

Капітан третього рангу у відставці Сергій Лавріненко будував крейсер "Москва" і мріяв на ньому перебувати. Після навчання у Вищому училищі імені Нахімова у Севастополі чоловік служив на крейсері з 1984 до 1988 років.

"Я ще з курсантських часів на дискотеки ходив у вишиванці українській. Я не вірив ще сильно в це, але ще тоді я своїм товаришам по службі говорив, що колись Україна буде самостійною країною".

Капітан третього рангу у відставці Сергій Лавріненко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

У 1995 році у Росії не вистачало грошей для ремонту корабля. Шефство над крейсером взяла російська столиця, за умови перейменування. Те, що крейсер "Слава" перейменували на "Москву" — образило Сергія Лавріненка.

"Мені це не сподобалося ще тоді. Але після того, як у 2014 році РФ захопила Крим і цей крейсер блокував вихід наших кораблів… Я до того часу набагато раніше прийняв присягу українську", — розповів Лавріненко.

Для Сергія Лавріненка затоплення крейсера стало радісною подією, попри те, що багато речей пов’язувало його з кораблем.

"Праця моїх земляків, батька, моя праця. Сам по собі гарний, потужний корабель пішов на дно — цього було шкода. Але від того, що він пішов на дно, як представник тієї армії, котра воює проти нас — радості не було меж", — висловлюється Сергій Лавріненко.

Російський ракетний крейсер «Москва» прямує до Середземного моря, проходячи через протоку Босфор, повз Стамбул. Туреччина, 7 вересня 2014 року. Getty Images

Сергій Кривко теж із радістю відреагував на потоплення корабля.

"Жінка моя брала участь у випробуваннях та будівництві цього корабля. Ми потім за потоплення тієї "Москви" випили "по п’ять крапель" — це обов’язково. Як казав той наш опонент: "Вона потонула". Ото й воно потонуло", — з посмішкою сказав інженер.

Ударний ракетний крейсер "Москва" був першим у серії з чотирьох. Три кораблі, що призначалися для протидії авіаносним з’єднанням потенційного противника, служили у російських ВМС. Останній корабель цього класу, спущений на воду 1990 року — до 2010 року його називали "Україна". Крейсер не добудований та жодного разу не виходив з акваторії заводу.

Що відомо про знищення крейсера "Москва" 13 квітня 2022 року

  • З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України, крейсер діяв в районі острова Зміїний. Після 2 березня 2022 року його бачили недалеко від узбережжя Одеси. Також корабель періодично повертався у порт Севастополя.
  • 13 квітня 2022 року українські військові заявили, що поцілили ракетами у російський крейсер "Москва", який погрожував захисникам Зміїного. Після влучання ракет на флагмані Чорноморського флоту Росії сталася пожежа, він почав тонути.
  • 14 квітня Росія визнала, що судно затонуло у Чорному морі.
  • 23 квітня Росія офіційно заявила, що через затоплення флагмана Чорноморського флоту РФ "Москва" загинув один військовослужбовець на ім’я Іван Вахрушев, ще 27 моряків вважаються зниклими безвісти. Російська сторона стверджує, що решта 396 членів екіпажу були евакуйовані з крейсера на інші кораблі Чорноморського флоту, які доправили їх в окупований Севастополь.
  • "Москва" стала найдорожчою втратою Росії у війні проти України — за оцінками, вартість ракетного крейсера становить близько 750 мільйонів доларів. За даними Forbes, при цьому загалом станом на 24 травня РФ втратила військової техніки на 13 мільярдів доларів.

Довідковий Миколаїв