Туреччина отримала чотири основні вигоди від припинення транзиту російського газу через Україну, зокрема лишилася єдиною лінією транзиту, має нагоду стати глобальним енергетичним хабом, посилити свої геополітичні та економічні позиції, а також визначати ціну на енергоносії.
Про це в коментарі турецькому виданню Milliyet сказав член правління Асоціації незалежних промисловців і бізнесменів (MÜSİAD) Алтуг Караташ.
“Тут можна говорити про чотири різні досягнення Туреччини. По-перше, географічно Туреччина зараз є єдиною точкою виходу в Європі з точки зору фізичних трубопроводів. Іншого сполучення не залишилося, всі лінії з Росією закриті”, — сказав Караташ.
Другою вигодою він назвав те, що це рухає Туреччину до того, щоб стати енергетичним хабом. Це дасть їй можливість отримувати частку від торгівлі енергією.
Третя — кожен трубопровід, що проходить через Туреччину, або термінали СПГ на її території, збільшують політичну силу та стабільність Туреччини.
“Чим більше енергетичних шляхів проходитиме через Туреччину і чим більше зростатиме торгівля енергоносіями, тим більше це сприятиме економічному зростанню Туреччини, посилить її політично та підвищить її стабільність”, — сказав Караташ.
Четвертою вигодою є можливість встановлювати ціни на енергоносії.
“По-четверте, Туреччина хоче створити свою фондову біржу. Таким чином, вона стає однією з країн світу, де визначаються ціни на енергоносії”, — додав експерт.
Читайте також: Перші дні без газового транзиту: жодні «жахалки» не справдилися
За його словами, припинення транзиту через Україну не становить великої проблеми, зокрема з огляду на довгострокові угоди про СПГ, укладені ЄС, існуючі трубопроводи, той факт, що зима зараз не дуже холодна і низький рівень промислового виробництва в Німеччині та Європі.
Як повідомляв Укрінформ, очільник МЗС України Андрій Сибіга заявив, що Європа та світ будуть безпечнішими без російського газу, нафти та інших залежностей, а також без самої Росії.