«Тут страшно жити: падають дроти, каміння». У Миколаєві мешканці будинку скаржаться на його стан

Мешканець будинку Даніїл Ніколайчук, Миколаїв. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Його бабуся Оксана каже, була у цей момент на роботі.

"Дякувати Богу, що він живий. Я не знаю, до кого звертатися. Це вже крик душі. Стільки років живемо в таких умовах. Куди не зверталися, писали, але ніхто нам нічим не допомагає", — говорить мешканка будинку Оксана Ніколайчук.

Отвір у стелі гуртожитку, Миколаїв. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Скаржиться на умови будівлі й багатодітна мати Вікторія.

"Вже втретє падає і тече (стеля — ред.). Ми все зашиваємо. Каміння падали в іншій кімнаті. Відсували ліжко з дітьми. Ну, мені немає, де з трьома дітьми подітися. Тут страшно жити. Падають дроти, вже було двічі замикання. У сусідів, і у мене. Бо те, що тече — тече прям на лампочку", — розповідає Вікторія Мягка.

Мешканка будинку Вікторія з дітьми, Миколаїв. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Думка юриста

Юрист Андрій Саченко розповідає, за обвал стелі відповідає балансоутримувач.

"Відповідальність за підтримання будинку в належному стані покладається безпосередньо на балансоутримувача за загальним правилом, якщо це не спростовано іншим", — зазначає юрист.

Що говорять мешканці про загальний стан будинку

Окрім покрівлі, у неналежному стані й підвал, каже мешканка Ольга.

"Він постійно у воді. З мешканцями ми купили помпу, тому що ДСНСДержавна служба з надзвичайних ситуацій. до нас вже відмовляється їхати. Єдине, що директорка "Житлобуду"Державне підприємство "Житлобуд" — це одна з найбільших будівельних організацій України, яка відповідає за експлуатацію будинків. Балансоутримувач будинку, що розташований на 3 Слобідській. за ті роботи, які ми оплачуємо, дозволяє нам списувати з комуналки. Наразі корпорація дає відмах, що ми у Фонді держмайна. Держмайно не відповідає на запити", — говорить Ольга.

Будинок, на стан якого скаржаться мешканці, Миколаїв. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Зі слів Ольги, у корпорації "Житлобуд" говорили, що не проти передачі будинку на баланс міста. Однак перепоною була відсутність необхідних документів.

Мешканка будинку Ольга демонструє технічну документацію в БТІ від 2020 року, Миколаїв. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Під час однієї із зустрічей, ще до повномасштабної війни, каже мешканка Анжеліка, директорка ДП “Житлобуд” Діана Савчук не погодилась на передачу гуртожитку місту.

"Вона казала, у будинку є дві прибудови. Типу самозабудови. І поки не вирішиться питання з ними в законній формі, на цей будинок вона документацію нікому не передасть. Хоча в самому плані, який ми робили в БТІБюро технічної інвентаризації. 2020 року, ці прибудови вже накреслені", — каже Анжеліка.

Позиція директорки державного підприємства "Житлобуд"

Керівниця "Житлобуду" Діана Савчук розповіла про перепони передачі гуртожитку на баланс міста.

"Коли я звернулась перед самою війною, здала документи, реєстратор їх повернула, тому що пакет документів був оформлений неналежним чином. Тепер цей пакет документів переглядає Фонд держмайна, корпорація ("Житлобуд" — ред.) його передає Фонду, щоб можна було передати місту. У двох підприємствах однакові адреси. Такого не може бути. Недостатньо рішення Кабінету Міністрів та Акту прийому-передачі й наказу №505, який скасували", — говорить Діана Савчук.

Під’їзд будинку, на стан якого скаржаться мешканці, Миколаїв. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Посадовиця розповідає, що шукає тих, хто зміг би зробити покрівельні роботи.

"Зараз я можу закупити матеріали коштом квартплати, й те тому, що це аварійна ситуація. А роботи мешканці самі будуть оплачувати, я сказала", — зазначає Діана Савчук.

Облущена фарба, Миколаїв. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Гроші на ремонт будинку не закладені у кошторисі, зокрема це пов’язано із заборгованістю за квартплату деяких мешканців, яких обслуговує “Житлобуд”, каже Савчук. Сума заборгованості — майже 90 тисяч гривень.

Думка влади

Директор Департаменту житлово-комунального господарства Дмитро Бездольний каже, коли сталась руйнація стелі в гуртожитку, направляв туди спеціалістів з технагляду.

"Ми можемо тільки подати пропозиції й виходити на комісію з техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій, щоб вони приймали рішення про аварійність і розселення його мешканців. Відправити туди комунальників або якусь підрядну організацію в Департаменту не має можливості юридично. Ми не можемо витрачати кошти не на міську власність", — говорить Дмитро Бездольний.

Директор Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради Дмитро Бездольний. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Водночас жителі будинку сподіваються на допомогу і завершення процедури з передачею гуртожитку на баланс міста. За словами Дмитра Бездольного, є відповідне рішення сесії ще з 2010 року про готовність взяти гуртожиток на баланс.