«В любові та взаєморозумінні». Як миколаївцям підготуватись до вагітності та батьківства — поради харківської лікарки

За інформацією: Суспільне.

Вагітність — це природний процес, до якого варто готуватись заздалегідь, адже тіло матері на довгий час стане прихистком для малюка. Важливим у цьому процесі є як стан здоров'я обох батьків, так і взаємопідтримка між ними. Лікарі радять парам обговорювати всі аспекти батьківства на етапі планування. А також заздалегідь перевірити генетику, резус-фактор та пройти профілактичні огляди.

Про підготовку до появи малюка та батьківських обов’язків журналістам Суспільного розповіла сімейна лікарка, консультантка з грудного вигодовування та керівниця медичної практики "Рідні" у Харкові Анастасія Спасібо.

Психологічна підготовка

За словами фахівчині, підготовку варто почати з відвертої розмови з партнером або партнеркою про страхи та очікування щодо періоду вагітності та отримання статусу батьків.

"Дуже важливо, чи готові емоційно партнери до того, що вони скоро стануть батьками. Можливо, поки ви ще вагітні й у вас є час одне на одного, просто спокійно подумати та проговорити голосом свої страхи й потреби одне одного", — розповідає Анастасія.

Зокрема важливо зосереджуватись на сучасних реаліях, аби попередити можливі виклики та знайти способи дати їм раду.

"Народити дитину до війни й у війну — це різний рівень стресу та турботи за майбутнє малюка".

"Під час таких розмов ви багато зрозумієте про свого партнера: наскільки він надійна людина, наскільки готовий до того, щоб змінювати місце проживання або підлаштовуватися під умови", — говорить фахівчиня.

Чоловік звертається до жінки. Getty Images

Готовність до змін та регулярне спілкування у відносинах є важливими в підтримці одне одного. Відверті розмови допоможуть уникнути накопичення невдоволення та відкритих питань.

За словами фахівчині, курси про батьківство сприяють підготовці до появи малюка. Такі заняття допоможуть жінкам зрозуміти тонкощі пологів та грудного вигодовування.

"Також важливим в наших реаліях є курси з надання невідкладної допомоги, тому що у вагітних є особливість, як їм її надавати", — говорить лікарка.

А фізична та емоційна підготовка допоможуть майбутнім батькам пройти шлях в любові, взаєморозумінні та зберегти гармонію в сім’ї, каже Анастасія.

Акушерка передає новонароджену дитину батькам. Getty Images

Батьківські ролі

Наступний крок — обговорити розподіл ролей у батьківстві. Адже в Україні досі поширена патріархальна модель відносин: чоловіки заробляють гроші, жінки піклуються про побут, каже Анастасія.

Проте сучасні підходи у догляді та піклуванні за дитиною передбачають рівномірний розподіл обов'язків. Серед основних питань, які можна поставити партнеру:

  • якими ти бачиш свої обов'язки й участь у вихованні дитини?
  • як ти уявляєш наші ролі, коли народиться дитина?
  • що для тебе буде важливим у перші місяці після народження?
  • як ми будемо розподіляти обов'язки вдома?
  • як ти відчуваєш свою готовність до цих змін?

"Життя дуже зміниться. Варто обговорити, як буде виглядати щоденна рутина. А також, на які поступки ви можете піти одне одному. Наприклад, чи окей для вас замовляти готову їжу або просити, щоб хтось допоміг по господарству з прибиранням", — розповідає лікарка.

Чоловік та жінка прибирають. Getty Images

Майбутнім батькам слід з’ясувати, як кожен планує поєднувати роботу, догляд за дитиною та особистий час. А також чітко визначити конкретні завдання, аби зменшити напругу та уникнути конфліктів на фоні втоми.

"Наприклад, хто змінює підгузки, готує їжу, купає дитину, ходить на медичні огляди тощо".

"Попри те, що дитина — це людина, яку ви будете дуже сильно любити та віддавати їй душу і серце, вам, як особистості, потрібен час на те, щоб бути собою. Мати годинку вийти прогулятись, просто посидіти в тиші, погортати стрічку", — говорить фахівчиня.

За словами лікарки, таке дозвілля має бути регулярним. Адже його відсутність може призвести до післяпологової депресії або медикаментозного лікування тривожності.

Основи здоров’я

Лікарка Анастасія наголошує, першочергово слід перевірити родинні медичні історії, наявність спадкових захворювань та попередній досвід з іншими партнерами.

"Проте, перш ніж іти до якогось лікаря, варто почати зі свого здорового способу життя і зробити все можливе для того, щоб підняти свій імунітет, знизити зайву вагу та покращити загалом свій стан", — розповідає консультантка.

Фахівчиня додає, збалансоване харчування і фізична активність, в практиці сімейного лікаря допомагають від 50 відсотків недуг. Здоровий спосіб життя допомагає зміцнити імунну систему, підтримувати нормальний рівень енергії та сприяє кращому фізичному та психічному стану під час вагітності.

"Вагітним дуже важливо не залежуватися, варто ходити та постійно бути в русі, тоді краще проходить процес пологів. Ви тренуєте свій організм, під час пологів у вас буде колосальне навантаження на серцево-судинну систему. Тому потрібно регулярне, невеличке навантаження", — каже Анастасія Спасібо.

Вагітна жінка прогулюється. Getty Images

Зокрема Анастасія рекомендує відмовитись від шкідливих звичок, а саме паління та вживання алкоголю, оскільки вони впливають на фертильністьЗдатність статевозрілої людини виробляти життєздатне потомство..

У випадку жінок, паління призводить до зниження яйцеклітин, погіршення їхньої якості та може призвести до ранньої менопаузи. А також збільшує ризик викиднів та ускладнень під час вагітності. Споживання алкоголю — порушує овуляцію та зменшує шанси на зачаття.

Тоді як у чоловіків-курців, що вживають алкоголь, знижується рівень тестостерону та кількість сперматозоїдів, погіршується їхня рухливість і структура. Крім того, збільшується ризик еректильних розладів.

"Якщо ви підходите до зачаття з наукового погляду, то хоча б три місяці до зачаття чоловік не має вживати алкоголь та не палити. Це покращить шанси на успішне зачаття. Під час вагітності це впливає вже не тільки на жінку, а й на сам плід", — розповідає лікарка.

Так алкоголь сприяє появі фетального алкогольного синдрому (ФАС), що включає когнітивні, поведінкові й фізичні вади. Куріння під час вагітності провокує малої ваги новонароджених, передчасні пологи, респіраторні проблеми та підвищує ризик розвитку синдрому раптової дитячої смертіСмерть здорової на вигляд дитини першого року життя, найчастіше під час сну, причину якої не можна пояснити будь-якими даними, включаючи результати патологоанатомічного дослідження (автопсії). Найчастіше такі випадки смерті реєструють у дітей віком від 1 до 6 місяців..

Майбутні батьки займаються йогою. Getty Images

Лікарські настанови

Фахівчиня радить жінкам до зачаття проконсультуватися з сімейним лікарем, який допоможе виявити проблеми зі здоров’ям до початку вагітності.

"Він збирає анамнезСукупність відомостей про пацієнта і розвиток захворювання, що отримують при опитуванні самого хворого й осіб, які його знають, та використовують для встановлення діагнозу і прогнозу хвороби, а також вибору оптимальних методів лікування і профілактики. життя і хвороб, (здійснює — ред.) загальний огляд та базові аналізи для пацієнта. Як от безоплатний аналіз крові на глюкозу, тому що в нас дуже помолодшав діабет, — говорить консультантка.

Також варто перевірити стан усіх зубів у стоматолога, тобто зробити панорамний рентгенПанорамний знімок зубів, який так само часто називають ортопантомограмма, охоплює обидві щелепи, таким чином, лікар-стоматолог може побачити стан всіх зубів. Завдяки такому знімку, фахівець робить більш точну оцінку специфіки щелепної будови, а також стану зубів.. Зокрема один раз на три місяці під час вагітності відвідувати профілактичні огляди в гігієністаФахівець, який проводить професійні стоматологічні чистки чищення зубів, проводить видалення зубного нальоту, зубного каменю, зміцнення емалі., додає Анастасія.

Жінкам із хронічними захворюваннями, що потребують постійного приймання препаратів, важливо проконсультуватися з лікарем щодо їхнього вживання.

"При плануванні вагітності (з’ясувати — ред.), чи немає загрози для дитини. (Приймання — ред.) деяких препаратів не можна раптово скасовувати. Тому вже з лікарем варто узгоджувати, що саме і як замінити", — каже лікарка.

Лікарка консультує вагітну. Getty Images

Зі слів Анастасії, нині більшість українців хворіють на артеріальну гіпертензію — підвищений тиск.

"Якщо раніше це була хвороба наших бабусь і дідусів, то зараз, на жаль, хлопці й дівчата в молодому віці часто мають підвищений артеріальний тиск. Тому до настання вагітності варто його вимірювати й знати, який він є", — розповідає фахівчиня.

Тиск вище 140 на 90 міліметрів ртутного стовпчика вважається приводом звернутися до сімейного лікаря та кардіолога. Адже такі показники властиві гіпертонічній хворобі, що небезпечна через підвищений розвиток прееклампсіїРозвиток артеріальної гіпертензії після 20-го тижня вагітності у жінки, артеріальний тиск якої до цього часу був у нормі, або посилення артеріальної гіпертензії, яка існувала до 20-го тижня вагітності з супутньою протеїнурією і/або ознаками ушкодження інших органів/систем..

"Це тяжке ускладнення вагітності, яке проявляється судомами, набряками й воно дуже небезпечно для малюків. У хлопців, які мають гіпертонічну хворобу, підвищується ризик інсультів", — говорить консультантка.

Генетичний скриніг

Генетичне тестування дає змогу майбутнім батькам визначити ризик народження дитини з генетичними патологіями. За направленням сімейного лікаря можна безоплатно скористатись послугами центрів генетичного консультування.

"Це потрібно не всім, але парам, в родинах яких є анамнез генетичних захворювань. Ці центри не дадуть вам стовідсоткової гарантії, що все буде окей чи не окей. Якщо є певні ризики, то під час скринінгівСистема первинного обстеження груп клінічно безсимптомних осіб з метою виявлення випадків захворювання. лікар буде звертати на певні моменти більше уваги", — розповідає лікарка.

Фахівчиня зазначає, одним з найпоширеніших генетичних захворювань в Україні є синдром Дауна. Його діагностують в одного з 700 до 1000 новонароджених. Це хромосомне захворювання, коли в людини наявна додаткова копія 21 хромосоми, що призводить до порушень фізичного та інтелектуального розвитку.

Муковісцидоз — захворювання, яке діагностують приблизно в одного з двох-трьох тисяч новонароджених. Він впливає на дихальну та травну системи через надмірне утворення густого слизу.

"Це захворювання, з яким дитина може довго жити, воно потребує певного доглядового аспекту. Багато слизу утворюється в дихальній системі та органах травлення, що заважає дихати. У дитини можуть бути часті кашлі, пневмонії, бронхіти", — каже Анастасія.

ФенілкетонуріюГенетичне захворювання, при якому організм не може правильно переробляти амінокислоту фенілаланін, що міститься в їжі. у дітей виявляють рідше — в одного з восьми тисяч новонароджених. Це захворювання спричинене порушенням метаболізму, що призводить до серйозних порушень розвитку. Діти можуть нормально жити з таким діагнозом, проте потребують спеціальної дієти.

"Варто про це знати, досліджувати й попереджати своєчасно".

Вагітна жінка та лікар з моделлю ДНК. Getty Images

Зокрема з 24 квітня 2023 року українських дітей обстежують на 21 захворювання, повідомляє фахівчиня.

"Після пологів будуть пропонувати з п'яточки взяти кров. Це дослідження допомагає виявити захворювання на ранніх стадіях. Воно не виліковує, але коректує ті симптоми, які у дитини можуть виробитись. Результат повідомляють тільки, якщо він позитивний на якусь хворобу", — розповідає консультантка Анастасія.

Планові медобстеження

На етапі планування вагітності, зазначає Анастасія, варто зробити клінічний аналіз крові та обстежетись на феритин, аби своєчасно виявити ознаки залізодефіциту та анемії.

"Анемія — це знижений гемоглобін, вона часто є причиною того, що не відбувається запліднення або поганого самопочуття жінки. Анемія може бути одним із симптомів інших захворювань, як то хвороби органів шлунково-кишкового тракту, щитоподібної залози тощо", — каже Анастасія Спасібо.

Також важливим є аналіз на визначення групи крові й резус-факторВластивість крові, яка показує, чи є в ній певний білок. Якщо цей білок є, то людина має резус-позитивну кров (Rh+), а якщо його немає — резус-негативну (Rh-). обох батьків.

"Причина – резус-конфлікт, може протікати легко або важко, тому важливо розробити стратегію профілактики. В Україні вона існує – це введення специфічних резусних антитіл. Для того, щоб організм жінки, в якої їх ніколи не було, звикав до цього резусу. Аби не виникло конфлікту, коли дитинка в утробі буде резус-позитивна", — говорить консультантка.

Зокрема аналіз крові може виявити наступні інфекції: ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс, що є особливо небезпечними для здоров’я майбутньої дитини, додає Анастасія.

"Якщо ви ніколи не хворіли на кір і вітряну віспу, то важливо вакцинуватись до початку планування вагітності. TORCH-інфекціїГрупа інфекцій, які можуть бути небезпечними для вагітних жінок та їхніх майбутніх дітей. До них належать токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус та герпес. можуть викликати викидні, мертвонародження або вроджені аномалії у дитини", — розповідає консультантка.

Лікар бере зразок крові у вагітної жінки. Getty Images

Фахівчиня додає, низку обстежень можна зробити безоплатно у сімейного лікаря, зокрема ряд обстежень покривається Національною службою здоров'я України. Перелік закладів, що мають укладені контракти на лабораторну діагностику, можна знайти на офіційному сайті служби.

"Є ще приватні лабораторії. Також можуть бути місцеві лабораторії, які розташовані в поліклініках. Всі поліклініки в Україні, де працюють вузькі спеціалісти, мають законтрактовану лабораторну діагностику", — повідомляє лікарка.

"Як і всі жителі України, миколаївці мають право на те, щоб скористатись програмою медичної гарантії. Зараз не так багато людей, які хочуть стати батьками, і гріх їм не допомогти. Нам потрібно нашу країну зберігати, щоб у нас народжувались діти".

Немовля. Getty Images

Дослідження функції щитоподібної залози допомагає визначити ризики для вагітності.

"Можна по НСЗУ чи в приватному порядку перевірити рівні гормонів щитоподібної залози. Тиреотропний гормон (ТТГ) — це найголовніший гормон, і гормони Т3 і Т4. Знижена функція щитоподібної залози (гіпотиреоз) може бути причиною анемії, уповільненості, зниженого лібідо та стану настрою", — говорить фахівчиня.

Анастасія каже, до вагітності необхідно з’ясувати історію щеплень протягом останніх десяти років, задля того, щоб упевнитись в наявності антитіл до небезпечних інфекцій.

"Всім дорослим важливо раз на десять років здійснювати щеплення проти дифтеріїНебезпечне інфекційне захворювання, яке вражає дихальні шляхи (горло і ніс) і може викликати серйозні ускладнення для серця, нервової системи та інших органів., правцюІнфекційне захворювання, яке вражає нервову систему і викликає сильні спазми та судоми м’язів, зокрема м’язів обличчя, шиї, спини. та кашлюкуІнфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликає сильні, тривалі напади кашлю, через які стає важко дихати.. Жінкам варто вацинуватись до зачаття або ж у період 27–36 тижня вагітності, адже живі вакциниТип вакцини, яка містить ослаблені, але активні віруси чи бактерії, які не здатні викликати хворобу. Їх вводять у невеликій кількості, щоб стимулювати імунну систему людини, навчити її розпізнавати інфекцію та захищатися від неї в майбутньому. не рекомендовані”, — каже лікарка.

Жінки, що хворіють на ВІЛ, можуть виносити й народити здорову дитину, завдяки антиретровірусній терапії (АРТ). Тоді ймовірність передачі захворювання від матері до дитини можна звести до мінімуму.

"Єдине, що ці жінки під час приймання АРТ не годують грудьми і як правило, (під час пологів — ред.) здійснюється кесарів розтин", — повідомляє консультантка Анастасія.

Лікар робить вагітній щеплення. Getty Images

Підтримка відкладеного батьківства

В Україні діють програми допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), що включають заморожування сперми, яйцеклітин або ембріонів. Це дає можливість зберегти біологічний матеріал, коли пара чи людина будуть готові до народження дитини.

Процедури передбачають підготовку, медичний моніторинг і подальше зберігання біоматеріалу, що забезпечує можливість пізнього зачаття. Забір та зберігання репродуктивного матеріалу для військовослужбовців безоплатні.

З першого січня 2024 року діє Програма медичних гарантій, що включає 44 пакети послуг для лікування безпліддя, зокрема запліднення in vitro (IVF). Щорічно завдяки таким технологіям народжується до 11 тисяч дітей.

Читати ще

Читати ще

«Побачив дим і кинувся на допомогу»: як 70-річний житель Миколаївщини врятував односельця під час пожежі

Читати ще

Прем’єра трагікомедії «Молочайник» у Миколаєві: історія жіночого опору в окупації на Херсонщині

Читати ще

На Миколаївщині до програми «Національний кешбек» загалом долучилося 19 місцевих виробників

Довідковий Миколаїв