В УКК Америки угоду про копалини назвали перемогою обох сторін

Угода між Україною та Сполученими Штатами про співпрацю в галузі критичних мінералів є важливою для обох країн.

Про це в коментарі Укрінформу заявив керівник Українського конгресового комітету Америки у Нью-Йорку Андрій Добрянський.

«Я погоджуюся з усіма, хто стверджує, що це перемога для обох сторін – і для Сполучених Штатів, і для України», – зазначив він.

На думку Добрянського, особливо важливою є частина угоди, яка стосується військової допомоги Україні в майбутньому. Цей аспект чітко зафіксовано у тексті документа, що, за словами представника української діаспори, знімає будь-які підозри щодо «відплати» за вже надану допомогу.

«Український конгресовий комітет Америки особливо задоволений положеннями щодо перспектив військової допомоги, – зазначив він. – Ми чітко бачимо, що в угоді підкреслюється: вона жодним чином не буде використана, аби, цитую, «відплатити» Сполученим Штатам за будь-яку зброю чи допомогу, надану Україні до цього моменту».

Водночас документ відкриває нову формулу фінансування подальшої військової допомоги. Нові постачання озброєння США можуть враховуватися як внесок у створення інвестиційного фонду у форматі 50 на 50.

Читайте також: Рада ратифікувала угоду про надра між Україною та США

Це положення вигідне для України з фінансового погляду, оскільки воно не базується на попередній системі обліку вартості озброєння, прийнятій за адміністрації Байдена.

У цьому зв’язку Добрянський нагадав: «Більшість техніки, яка надходила в Україну була застарілою. Проте фінансування, що виділялося Конгресом, базувалося на вартості нової техніки, а не тієї, що фактично відправлялася».

За новою угодою, Україна, як і раніше, отримуватиме зброю зі складів США, однак її вартість у рамках фонду визначатиметься за ринковою ціною наявного обладнання, а не замінного.

«У межах цієї угоди Україна все ще отримуватиме той самий тип озброєння, тобто старі зразки зі складів США, але їхня вартість буде врахована як поточна ринкова вартість цієї техніки», – пояснив представник УКК. За його словами, це набагато вигідніше для України в перспективі для врахування цієї вартості як внеску до фонду з боку США.

Читайте також: Такої перспективної домовленості ще не було: Зеленський чекає на підпис угоду про надра

Окрім того, угода передбачає ще один важливий рівень співпраці між двома державами – на рівні економічних відомств.

Добрянський вказав, що досі між Україною та США підтримувалися дипломатичні контакти між МЗС і Держдепом, між оборонними відомствами й навіть між генпрокуратурами, щодо воєнних злочинів Росії. А тепер з’явився новий напрямок співпраці – на рівні міністерств, які займаються питаннями економіки та торгівлі.

«Це означає, що в Україну приїжджатимуть нові люди, а щоразу коли таке відбувається, ми знаходимо нових партнерів», – додав очільник нью-йоркського підрозділу УКК.

Він також схвально відгукнувся про офіційний дозвіл Україні закуповувати американське озброєння: «Ми вже бачили протягом перших 24 годин після підписання угоди оголошення від Державного департаменту, що Україна тепер має дозвіл на закупівлю озброєнь. Побачимо, коли ця зброя фактично буде доставлена в Україну».

Читайте також: Свириденко: Нам вдалося зробити угоду про копалини збалансованою і рівноправною

Підсумовуючи, Добрянський повторив, що підписана урядовцями й ратифікована Верховною Радою угода – «безпрограшний варіант для України».

Як повідомляв Укрінформ, Україна та США 30 квітня підписали угоду про створення інвестиційного фонду відбудови.

Невдовзі на розгляд уряду мають надійти ще щонайменше дві угоди, які регулюватимуть запуск фонду. Передбачається, що фонд повноцінно запрацює впродовж кількох тижнів.

Джерело

Довідковий Миколаїв