За інформацією: Суспільне.
Понад 200 років тому болгари оселилися на території сучасної Миколаївщини, зокрема у мікрорайоні Тернівка. Тут етнічні болгари й досі дотримуються національних традицій — готують баницю, вивчають мову та виконують народні танці.
Про те, як живе громада кореспондентам Суспільного розповів етнічний болгарин Владислав Ганчо.
До початку повномасшабного вторгнення у громаді проживали близько 16 тисяч болгар. Тут досі зберігають національні традиції — готують страви рідного краю та виконують народні танці.
Етнічний болгарин Владислав Ганчо народився у мікрорайоні Тернівка. Його предки оселилися тут у 1802 році.
"Родина приїхала велика, на кожного давали по дві сотки землі. Спробували воду — від неї залежало багато чого. Колодязі ще досі стоять, у центрі селища один відреставрували — люди ним користуються понад 20 років", — каже Владислав.
Владислав Ганчо набирає воду в колодязі. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
За його словами, болгарська громада швидко розросталась і мала статус колонії — перші десять років тут не сплачували податків, згодом — менші, ніж в інших регіонах. Люди обробляли землю та власноруч виготовляли інструменти.
За словами Владислава, у Тернівці болгари донині зберігають кулінарні традиції.
"На свята намагаємося обов’язково готувати баницю. Цю страву обов’язково подають на великі свята та весілля".
"Продукти прості — кисле мляко, сіріне, тобто сир, яйця, тісто. Але головне — готувати з любов’ю і не економити на продуктах", — ділиться Владислав.
Традиційна болгарська страва баниця . Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
На свята жителі громади носять традиційний вишитий одяг.
"Кожен орнамент, як і в українських національних костюмах, має власне значення. Нашивки можуть бути різними у жителів одного району, але з різних сіл", — розповідає чоловік.
Владислав Ганчо у традиційному вбранні. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
У миколаївській гімназії та у недільній школі вивчають болгарську мову як другу іноземну, говорить директорка гімназії Тетяна Варвянська.
"Вивчаємо на цих уроках не тільки мову, а й історію, географію та традиції і культуру болгар".
"Ми зробили опитування перед початком повномасштабної війни у 2021 році, чи хочуть батьки, аби їх діти вчили болгарську мову і 98 відсотків бажали цього", — розповідає Тетяна Варвянська.
Інформаційний стенд. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
У 2025 році, говорить директорка, кількість охочих зменшилася — 78 відсотків.
У болгарській недільній школі імені Тодора Мінкова навчається 300 учнів. Приблизно 150 випускників вступили до університетів Болгарії, каже вчителька Кіра Яно.
"Болгарську мову вивчає на цей момент вся початкова школа. Одна година на тиждень є в кожному класі. Дуже багато слів співзвучних з українськими. Алфавіт взагалі дуже схожий, лише деякі букви відрізняються, але, переважно, дітям подобається розмовляти та вивчати вірші й пісні", — розповіла Кіра Яно.
Шкільний клас. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
Художня керівниця місцевого будинку культури Ганна Вавілова говорить, що під час концертів співають національні болгарські пісні та виконують традиційні танці.
"Моменти, які об'єднують нас — це запальні тексти і танці. Їх дуже приємно співати і зручно, так, як і українські", — розповідає Ганна.
"Співаємо їх пісні, танцюємо танці, підтримуючи культурну спадщину Миколаївщини".
Співачка у традиційному вбранні Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
Виступ із національним танцем «Хоро» Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
Від початку повномасштабної війни до Болгарії виїхали від 20 до 30 відсотків етнічних болгар, додає Владислав Ганчо.