За інформацією: Суспільне.
Ветерани російсько-української війни Юрій та Олександр. Колаж Суспільне Миколаїв
Ветерани російсько-української війни беруть участь у демонтажі зруйнованих в ході бойових дій закладів цивільної інфраструктури. В одному з сіл Шевченківської громади, що на Миколаївщині почали розбір будівлі школи. Вцілілі будівельні матеріали для власних потреб зможуть використовувати жителі громад.
Про це кореспондентам Суспільного розповів голова Шевченківської громади Олег Пилипенко.
Школу у цьому селі (назва не вказана в цілях безпеки — ред.) побудували наприкінці 80-х років. До повномасштабного вторгнення тут навчались діти Шевченківської громади і з наближених населених пунктів Херсонщини, розповідає голова громади Олег Пилипенко.
Зруйнована школа у Шевченківській громаді, 6 березня 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
Із березня 2022 року заклад освіти почали руйнувати регулярні обстріли з боку російських військ. Нині будівля небезпечна для місцевих, говорить посадовець.
"Оскільки такі обʼєкти мають значне ураження і під час зимового періоду відбувається їх подальша руйнація, вони несуть потенційну загрозу для тих людей, які заходять в них, в тому числі для дітей. Тому дуже важливо провести максимально швидко цей демонтаж, аби не наражати людей на небезпеку", — говорить Олег Пилипенко.
"Позаду нас обвал бетонної плити — це нещодавно, ще рік назад вона була там де була спочатку".
Демонтаж будівлі, 6 березня 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
Учасник російсько-української війни Юрій комісований із Збройних сил після поранення. Нині чоловік допомагає розбирати зруйновані будівлі на Миколаївщині. Говорить, у ході роботи трапляються вибухонебезпечні предмети.
"Патрони, міни, все те, що принесла нам війна".
Ветеран російсько-української війни Юрій. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
"Тут теж розміновували вчора дві міни в цьому місці, де ми зараз стоїмо, піротехніки приїхали, спрацювали. Страх завжди є, але треба відбудовуватись. Страшно було там, на передку, а тут вже не так страшно", — говорить ветеран.
Фахівці у будівлі школи, 6 березня 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
Демобілізований в травні 2023 року Олександр розповідає, раніше у своїй роботі стикався із будівництвом та реконструкціями, але особисто ніколи не брав участь у демонтажі будівель.
"Розбираємо будівельне сміття. Окремо пластик, окремо азбест, окремо метал і потім звідси вивозимо. Бачимо, що несе з собою "руський мір", — розповів Олександр.
Ветеран російсько-української війни Олександр. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
До початку робіт по розбору завалів територію і будівлі перевіряють піротехніки ГУ ДСНС В Миколаївській області.
"Виявлено багато залишків реактивних снарядів та ракет, також було виявлено нерозірвані, некеровані авіаційні ракети, які було знищено на місці шляхом контрольованого підриву", — сказав заступник начальника групи піротехнічних робіт Олександр Антко.
Піротехніки оглядають територію, 6 березня 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
Проєкт з демонтажу зруйнованих будівель на Миколаївщині реалізовується за гроші іноземних донорів компанією "Mission East" у співпраці із компанією "Нео-Еко Україна". До робіт залучено 11 ветеранів ЗСУ.
"Працюємо по принципу міністерства ветеранів "рівний рівному".
"Вони свій вклад вносили при захисті батьківщини, але так трапилось, по тим чи іншим причинам були комісовані і наразі вони допомагають у відбудові власних громад і власної країни", — розповіла проєктна менеджерка "Mission East" Неллі Яровенко.
Зруйнований клас, 6 березня 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
Вартість демонтажу цієї школи — близько 6 мільйонів гривень, говорить проєктна менеджерка.
До 90 відсотків демонтованих матеріалів з будівлі можна використовувати повторно, говорить проєктний менеджер компанії "Нео Еко У країна" Артем Сумара. Для цього при розборі завалів всі матеріали сортують.
"Для прикладу, можна подрібнити цеглину і використовувати її як підсипку для доріг, бетон можна використовувати, але в залежності від якості і надалі після лабораторних аналізів, у виробництві нового бетону".
Діри у спортивній залі, 6 березня 2024 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
Після демонтажу будівлі школи всі матеріали залишатимуться у громаді.
Наразі проєктом передбачено демонтаж трьох зруйнованих будівель шкіл на Миколаївщині.