Відкриття ринку землі для юросіб не призвело до масової купівлі великими гравцями — Коваль

З моменту запуску другого етапу земельного реформи було придбано за договором купівлі-продажу 148 тисяч земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 442,7 тис. га.

Про це розповів міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, передає Укрінформ з посиланням на Мінагрополітики.

«Враховуючи, що загальна площа земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в Україні складає 24,9 млн га, то з моменту відкриття ринку землі для юридичних осіб ними було викуплено лише 1,77% від загальної площі таких земель. Тобто застереження, що підняття ліміту на купівлю землі в одні руки призведе до масованої купівлі землі великими гравцями, і малі аграрії не матимуть доступу до ринку, не підтвердилося», – зазначив Коваль.

За словами міністра, із відчужених за договором купівлі-продажу земель, починаючи з 1 січня 2024 року, лише 39,2 тисячі ділянок загальною площею 120,05 тис. га були придбані юридичними особами. Відтак частка юридичних осіб від загальної площі відчужених за договором купівлі-продажу товарних земель склала 27,1%.

Коваль зауважив, що в Україні лише одна юридична особа наблизилася до обмеження 10 тис. га «в одні руки». (ТОВ «Земельний край» викупила земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва близько 9 тис. га).

Крім того, зазначив міністр, відкриття ринку для юросіб мало позитивний вплив на ціну землі. Якщо у грудні 2023 року середня вартість одного гектара складала 38,8 тис. грн, то у березні 2025 року вона зросла до 53,1 тис. грн, тобто – майже на 37%.

Читайте також: Після відкриття ринку землі для бізнесу компанії продали 2,5 тисячі ділянок — Опендатабот

«Таким чином, можна стверджувати, що обраний підхід до відкриття ринку землі виявився вдалим і збалансованим. За понад рік лише 0,48% земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва перейшли у власність компаній, і близько двох тисяч юросіб взяли участь у ринку. Це означає, що механізм працює – і відкриття ринку не закрило шлях до землі для малих та середніх аграріїв, створивши нові можливості для масштабування їх діяльності», – наголосив очільник Мінагрополітики.

Як повідомлялося, ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні запрацював з 1 липня 2021 року. До 31 грудня 2023-го купувати землю могли винятково фізособи-громадяни України в розмірі не більше 100 га на одну людину. З початку 2024 року таке право отримали й юридичні особи, а дозволений розмір зріс до 10 000 га.

Джерело

Довідковий Миколаїв