Відновлення, економіка та міжнародна допомога: начальник Миколаївської ОВА прозвітував про роботу за 2024 рік

За інформацією: Суспільне.

У 2024 році на Миколаївщині було використано понад 1,5 мільярда гривень з держбюджету. В області відремонтували п'ять мостів, реалізували понад 41 проєкт та відновили 38 відсотків зруйнованих або пошкоджених об'єктів. Реставрувати регіон допомагають міжнародні партнери.

Про це під час публічного звіту 30 грудня розповів очільник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім. Ознайомитися зі звітом можна за посиланням.

Відновлення інфраструктури та державна підтримка

У 2024 році на Миколаївщині було відремонтовано п'ять мостів, деякі з яких переведені з тимчасових у постійні. Всі заплановані роботи з ремонту доріг на цей рік повністю виконані, каже Кім.

"По дорогах ми закінчили вчора весь план виконання — на цей рік 100 відсотків. У грошах це місцевого, а ще є державного значення, які виконувались Агенцією відновлення — ми їх не включали в цей звіт", — розповів очільник ОВА.

Відремонтований міст на Снігурівщині. Скриншот з відео на сторінці очільника Снігурівської міської військової адміністрації Івана Кухти в Telegram

Відновлено 38 відсотків зруйнованих або пошкоджених об'єктів в області.

"Ми прогресуємо, але далі об'єкти важчі. Тобто, є об'єкти великі, на які треба час — понад рік".

За словами Віталія Кіма, серед державної підтримки діє програма "єВідновлення". Говорить, у цьому році виплати "пішли більш жваво".

"Ще маємо багато роботи для того, щоб закрити всю потребу, але, на мою думку, це успішна реалізація державної програми підтримки. Вийшли зміни до постанови по пільгах, по електриці, там де негазифіковані та немає опалення у будинках. У нас негазифікована Снігурівка. Там приблизно 100-150 багатоквартирних будинків", — перелічив Кім.

У Снігурівській МВА працюють над тим, щоб пільгу отримали мешканці одразу понад 150 багатоквартирних житлових будинків, заявив посадовець.

Розмінування

На Миколаївщині працюють 160 піротехнічних груп, включаючи шість міжнародних та п'ять українських операторів. У цих групах працюють понад 1100 людей.

"Ми збільшили темп розмінування, але при цьому у нас ще роботи багато. Є специфіка по морю та по річках. І це дуже важливо для нашого бізнесу. Маю надію, що ми у 2025 році по водогосподарствах, по акваторіях дуже сильно ще підсилимося. І нам треба прискорити цей процес для того, щоб бізнес запрацював у 2025 році на наших морях. Це обов'язкова умова для того, щоб ми могли запустити наш курортний сезон", — каже Кім.

Крім того, на території області обстежили 142 тисячі гектарів земель, з яких 16 тисяч — розміновано.

Освіта

Станом на 30 грудня 2024 року 64 відсотки учнів навчаються очно або змішано. Це майже вдвічі більше, ніж у 2023 році, інформує очільник області.

"На наступний рік ми ще хочемо підняти відсоток, щоб ще більше наших учнів могли скористатися очним навчанням. Завдання — довести до 80 відсотків. Але це все залежить від дітей та їхніх батьків", — розповів він.

Облаштоване укриття в одному із миколаївських ліцеїв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За словами Кіма, аби перевозити учнів, в області школи забезпечують транспортом.

"Наше завдання — створити умови для того, щоб все діяло. Окремо скажу, що ми приділили час для забезпечення шкільними автобусами заклади, тому що змінилася система безпекова", — говорить посадовець.

За 2023-2024 роки повернулося 18,5 тисяч дітей з-за кордону, що складає 66 відсотків з тих, хто виїхав.

"Це важливий показник. Це означає, що люди хочуть, вірять і повертаються для того, щоб продовжувати жити, навчатися саме в Україні.

Соціальна підтримка населення

Департамент соціального захисту Миколаївської області працює над підтримкою населення. Приблизно 681 тисяча людей отримали допомогу цього року, каже Кім.

"Ми, на жаль, на зараз не маємо достатньо коштів, скільки я хотів би виділяти на соціальну підтримку. Тому працюємо з державними програмами, з міжнародними донорами. Ці донори, наші партнери й держава перекриває в рази те, що ми можемо дозволити собі самі. 681 тисяча — це більше ніж половина області, тому показник дуже серйозний", — сказав очільник ОВА.

Енергетична ситуація

У регіоні збільшили кількість генераторів завдяки партнерам та спонсорам.

"Ми працюємо на єдину систему. Але є програма для того, щоб створити "батарейки", які дозволять запускати альтернативну енергію для того, щоб ми мали власну генерацію".

"Мережі розраховані на інший спосіб електропостачання, але, думаю, вдасться за 2025 рік підрівняти цю ситуацію і більш стабільно себе відчувати якщо буде блекаут. Хоча в нас було відключення в цьому році майже на дві доби, і це було пов'язано першочергово з перевантаження системи споживачами", — сказав чоловік.

Генератор. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Аби уникнути довготривалих відключень світла, у 2025 році у Миколаївській ОВА планують змінити структуру електропостачання та забезпечити стабільність у випадку блекаутів.

Економіка та працевлаштування

Економіка починає поступово відновлюватися після падіння у 2022 році, розповідає Віталій Кім.

"Ми по податках, по підприємствах, по торгівлі починаємо відновлюватись. На жаль, понад 600 підприємств у 2022 році були релоковані з Миколаївщини, чи припинили діяльність тимчасово, або з причини, що розбомбили. Але динаміка, яку ми бачимо, дає нам впевненість в тому, що 2025 рік буде ще кращим", — сказав Кім.

Щодо промисловості начальник ОВА каже, темпи зростання є, проте не дуже високі. Про аграрний комплекс говорить, що державна підтримка зросла майже в 10 разів. Приблизно 80 відсотків земель оброблюють аграрії.

"В принципі майже всі поля запахані, окрім самих складних щодо близькості до лінії фронту".

Основне завдання — повернутися до показників, які були у 2021 році, додав очільник ОВА.

"Що робити після того, як все завершиться нашою перемогою? Як відновлюватиметься регіон? Ставки ми робимо на технопарк. У нас зареєстровані: один великий, ще один в стадії реалізації. По них пройшли вже серйозні перемовини і є план, що будуть створено 60 підприємств великих на території області коштом міжнародного бізнесу. У них у всіх одна умова — закінчення війни", — пояснює Віталій Кім.

Українські купюри у тисячу гривень. Суспільне Луцьк

Для того, аби підприємства могли якісно функціонувати, в області облаштовуватимуть відповідні ділянки. Щодо ринку праці, то в ОВА готуються працевлаштовувати військових, які повертаються з фронту.

"Центр зайнятості офіційно працевлаштував 5400 людей. Але я гадаю, що ця цифра має бути в 10 разів більше. Перемовини і підготовка в тому числі для перекваліфікування кадрів з міжнародними партнерами — це одна з основних проблем, з якою ми стикнемося в майбутньому", — говорить посадовець.

За словами Кіма, наразі підписано вже низку документів для того, щоб була змога перенавчати й працевлаштовувати жителів області.

Міжнародна допомога

Загальна сума, яку виділили партнери для допомоги Миколаївщині — 300 мільйонів євро. Серед основних країн-донорів: Королівство Данія, Німеччина, Японія, Польща та Чехія. Надана допомога: транспорт (самоскиди, екскаватори тощо), підтримка 52 громад області, міжнародна взаємодія.

"Останні три місяці ми вже перейшли не тільки від громад, які постраждали та були окуповані й були пріоритетом у 2023 році, а зараз ми допомагаємо громадам, які і не були під окупацією для того, щоб вони могли розвиватися", — пояснив керівник ОВА.

У 2025 році планують сконцентруватися на розширенні можливостей всіх громад, пояснив Кім.

"Не є завданням підписати папірець. Є завдання — знайти гарного партнера для того, щоб це було вигідно не лише в соціальному плані в допомогу нам, а і в взаємовигідних стосунках. Першочергово, це США, Європа та країни Азії. Але проєкт ми лише обговорюємо, тому я не виносив сюди результати нашої взаємодії", — пояснив Віталій Кім.

Прапори України, Данії, ООН в Офісі відновлення та розвитку в Первомайську. Миколаївська ОВА

Лідером у допомозі Кім виокремив Данію, яка продовжуватиме підтримувати регіон до 2029 року. Також серед основних завдань — робота з громадами регіону. Раніше було запропоновано новий вид співпраці — конкретна громада з Миколаївщини надалі співпрацюватиме з конкретною комуною Данії.

Читати ще

Читати ще

Пошкоджено ЛЕП, авто та будинок: армія РФ атакувала дроном та артилерією громади на Миколаївщині

Читати ще

Хмарно й без істотних опадів: погода на Миколаївщині 31 грудня

Читати ще

На Миколаївщині поліцейські затримали чоловіка, який кинув вибухівку у двір будинку в Коблевому

Довідковий Миколаїв