За інформацією: Суспільне.
Три найбільші українські оператори мобільного зв’язку на Миколаївщині мають близько 400 базових станцій кожен, що розташовані на вежах або на дахах багатоповерхівок. Оператори співпрацюють між собою, так вежу одного на умовах оренди можуть використовувати два інші. Деякі базові станції залишаються на тимчасово окупованому Кінбурнському півострові.
Про те, наскільки станції забезпечені засобами безперебійного живлення та чи повністю відновлена мережа після активних бойових дій дізнавалися кореспонденти Суспільного.
На сайті Кабінету Міністрів України йдеться, що Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій 15 липня 2024 року зобов’язав операторів мобільного зв’язку України забезпечити автономну роботу базових станцій протягом десяти годин до першого лютого 2025 року.
Вежа мобільного зв’язку. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
За словами керівниці технічного центру "Vodafone" у Миколаєві Валентини Федяй-Підгорної, переобладнання почалося навесні 2024 року. Станом на дев’яте лютого 2025-го 77 відсотків базових станцій оператора в області готові працювати автономно від чотирьох до десяти годин.
Валентина Федяй-Підгорна. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Так, за грудень-січень працівники замінили понад 700 акумуляторів. Вони забезпечують від двох до восьми годин роботи, залежно від навантаження на базову станцію. Після окупації частини області та бойових дій відновлені та працюють майже всі станції, додає представниця "Vodafone".
"На жаль, не все деокуповано — там немає зв’язку. І наразі дуже важка ситуація в Очакові, у колишньому Очаківському районі. Навіть зараз там ведуться відновлювальні роботи", — розповідає жінка.
На тимчасово окупованому російськими військами Кінбурні залишилися базові станції інших операторів. Начальник сектору технічного відділу ПрАТПриватне акціонерне товариство. "Київстар" Сергій Слободяников каже, на решті території регіону вже відновили усі вежі, що постраждали від обстрілів.
Сергій Слободяников. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
З його слів, усі базові станції оператора забезпечені акумуляторами, стаціонарними або мобільними дизель-генераторами. Більшість станцій здатні працювати автономно до десяти годин, а критично важливі для економіки та оборони — до трьох діб.
"За останні два роки війни ми замінили та встановили 1700 нових літій-іонних батарей. Бо стара технологія АГМСкловолоконний матеріал, який виконує подвійне завдання: вмістища для електроліту та одночасно сепаратора, електрично розділяє позитивну (+) і негативну (-) пластини. вже віджила своє і не дозволяє тримати базові станції той час, який потрібний для забезпечення вимог РНБОРада національної безпеки і оборони України. і держави", — говорить Сергій.
Фахівець говорить, у першому півріччі 2025 року в області мають замінити ще 500 батарей.
Обладнання мобільного оператора. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Якщо обладнання базової станції працює справно, рівень сигналу не може слабшати, каже представник компанії "Lifecell" у Миколаївській області Кирило Жиров. Наразі 100 відсотків мобільної мережі оператора забезпечено автономними елементами живлення.
"Понад 80 відсотків мають працювати більш ніж десять годин. Найближчим часом цей показник досягне 100 відсотків. Дизель-генераторами у нас забезпечено 30 відсотків мобільної мережі", — розповідає чоловік.
За два роки в регіоні встановили понад дві з половиною тисячі нових акумуляторів. До початку березня планують обладнати літієвими батареями решту станцій, додає фахівець.
Кирило Жиров. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
У селі Коштовому Доманівської селищної громади мобільний зв’язок та інтернет відсутні повністю. Голова селищної ради Віктор Власюк говорить, мобільні оператори допомагають підтримувати зв’язок при блекаутах.
"У тимчасове використання передали нам дизель-генератори. На їхнє прохання ми знайшли людей, яким дали генератори. У разі необхідності ці люди будуть під’їжджати туди (теж завдяки операторам — ред.) і будуть вмикати дизель-генератори", — каже чоловік.
Віктор Власюк. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
У Первомайській селищній громаді — три вежі мобільного зв’язку. Заступник начальника селищної військової адміністрації Валерій Ліщук розповідає, одразу після завершення активних бойових дій на території громади доводилося чергувати біля базових станцій, щоб забезпечити зв’язок.
"Під час блекаутів, слава Богу, все це відбувається самостійно. Автоматично перемикається на генератор і завдяки цьому громада майже постійно залишається з мобільним зв’язком та інтернетом", — додає він.
Валерій Ліщук говорить по телефону. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
За словами Ліщука, нині система повністю автономна.
Читати ще
Читати ще Обмін полоненими, перша жінка-водійка автобуса, «тризуб» на мапі Очакова: яким був тиждень на Миколаївщині — у фото
Читати ще «Кричи зараз, бо потім буде пізно!»: у Миколаєві люди вчергове нагадали про полонених і зниклих безвісти воїнів