Відрубати голову гідри: посилені санкції проти російської металургії поможуть Україні виграти цю війну

Санкції проти металургії РФ вводяться надто поступово – з винятками, відтермінуваннями та дискусіями

Після нафти і газу гірничо-металургійний комплекс – найбільше джерело валютних надходжень до бюджету Російської Федерації. І запроваджуючи санкції, маємо приділяти йому потрібну увагу – тому що це дасть змогу не тільки скоротити військовий бюджет Кремля на мільярди доларів, а й зруйнує цілий ряд інших галузей.  

У Росії виробляється 70 мільйонів тонн сталі. Для порівняння: всі країни Європейського союзу спільно виробляють 130 мільйонів тонн. Гірничо-металургійний комплекс складає більше 5% всього ВВП росії. І має величезний мультиплікативний ефект: за оцінками європейської металургійної асоціації EUROFER, одне робоче місце в металургії створює 8,5 місця в інших галузях. Тож, якщо ми хочемо зруйнувати російську економіку, посилення санкцій проти металургії – саме те, що потрібно зробити вже давно.

Більше того. Військовий комплекс РФ невіддільний від металургії – тому що ці заводи виробляють спеціалізовані сталі для зброї. Російські металургійні компанії, зокрема НЛМК, неодноразово хизувалися тим, що постачають продукцію для військових. І ми не можемо уявити собі функціонуючий успішний військовий комплекс РФ без функціонуючої металургії.

Звісно, після початку великої війни російські компанії вже не хваляться так відверто, що спонсорують воєнну машину Кремля. Але це вже не працює: з березня 2022 року Сполучені Штати, Британія, Європейський Союз ввели санкції проти російської сталі, і ми дуже дякуємо за це нашим партнерам.

Фото: NIloy Tanvirul / unsplash

Втім, є й проблема. Санкції проти металургії вводяться надто поступово. З винятками, відтермінуваннями та дискусіями.

Коли були введені санкції, Російська Федерація поставляла до Європейського Союзу своєї продукції на більш як 7,5 мільярда євро. Після запровадження санкцій обсяги експорту зменшилися, але Росія все ще заробляє на металі 3 мільярди євро щороку. І це – величезна сума, з якої фінансується війна.

Чому так вийшло? Тому що для запровадження санкцій країни ЄС мають виступити єдиним фронтом. Але російське лобі теж не спить: за допомогою шантажу та маніпуляцій росіяни змусили уряди окремих європейських країн запровадити відтермінування по деяких санкціях. Так були відтерміновані санкції стосовно російських слябів, чавуну та продукції залізорудної сировини.

Найбільше своєї продукції Росія зараз експортує до Бельгії, Данії, Чехії та Італії. Ці країни – друзі України і дуже роблять багато для того, щоб Україна боролася. Але саме в цих країнах російські компанії та олігархи мають свої підприємства. А відтак – можливість лобіювати відтермінування деяких санкцій, і тримати європейські підприємства в заручниках своїх маніпуляцій.

Наприклад, Чехія пролобіювала відтермінування заборони російських слябів до 2028-го року. Так сталося тому, що чеське Міністерство економіки отримало інформацію від російських підприємств, котрі працюють у країні, що без цих слябів неможливе виробництво сталевого листа для автомобільної промисловості, яка для країни є дуже важливою.   

Звісно ж, ця інформація не відповідає дійсності, і російські сляби нічим не відрізняються від слябів, які виробляються у інших країнах ЄС. Крім хіба що ціни – адже РФ має можливість демпінгувати і продавати свою продукцію на 50-100 євро дешевше. Просто тому, що жодна європейська країна не може похвалитися такими дешевими енергоресурсами та робочою силою. 

Такий демпінг паплюжить конкурентний ринок Європейського Союзу. Саме тому головна відповідальність уряду України і профільних асоціацій – проводити роз'яснювальну роботу і доносити європейцям, що росіяни брешуть завжди. Спільно ми зможемо знайти шлях для того, щоб компанії, якими володіють російські олігархи, наближені до Путіна, не брали в заручники колективи європейських компаній та не шантажували європейські уряди зупинками підприємств.

Варто також зауважити, що від посилення санкцій проти російського металу виграє не тільки ЄС, а й Україна. Адже ми не просто змусимо кремлівські компанії вийти з європейського ринку і втратити мільярди, а й отримаємо цей ринок для українських компаній зі справедливою конкуренцією.

Якщо у 19-му пакеті санкцій буде запроваджено повне вето на сляби, чавун та залізорудну сировину з РФ, Кремль утратить більше 10 мільярдів євро. Кумулятивний ефект буде набагато серйозніший: збитки отримають і енергетичний, і логістичний сектори агресора. Але найважливіше – що це дасть змогу європейському ринку повернути собі стабільність. 

Олександр Каленков, президент ОП «Укрметалургпром», з виступу на міжнародній конференції «Fair Play», яку організував Офіс Президента України

Джерело

Довідковий Миколаїв