«Війна одна на всіх». Керівник однієї з громад Миколаївщини пропонує фінансувати ЗСУ з місцевих бюджетів

За інформацією: Суспільне.

Ілюстративне фото. Getty Images.

Керівник Веснянської громади, що на Миколаївщині, Леонід Мухарський пропонує на законодавчому рівні встановити відсоток грошей з конкретної статті видатків кожної громади. Відповідно до такої програми гроші будуть виділятися на потреби українських військових.

Про причини та мету ініціативи голова Веснянської сільради розповів кореспондентам Суспільного.

Леонід Мухарський розповідає, як громада допомагає Збройним Силам України.

"У той час, коли наші хлопці захищають нашу країну, минулого року ми зробили набагато більше. Я маю на увазі, робіт по нашій громаді, ніж ми робили до початку війни. І цьому сприяло надходження додаткових видатків до нас від саме ЗСУ", — каже він.

Голова Веснянської сільради Леонід Мухарський, 9 січня 2024 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

У 2023-му році у Веснянській громаді понад 15 мільйонів гривень пішло на ремонт доріг, розповіла начальниця фінансового відділу сільської ради Оксана Ткаченко.

Водночас у 2022 році бюджет громади отримав податком на доходи фізичних осіб від військових 15 мільйонів – до жовтня, пізніше ці платежі були переспрямовані до держбюджету. 2022-го, каже посадовиця, не мали грошей на порядок чи ремонт доріг.

На кінець року у громади був залишок – близько 30 мільйонів гривень. Оксана Ткаченко говорить. вперше за її 20-річний досвід роботи у фінансовій системі держава у законі про держбюджет  визначила напрями використання цих вільних залишків.

"Розвиток могли здійснювати коштом вільних залишків або перевиконання дохідної частини, то в цьому році вільні залишки ми можемо спрямувати тільки на оплату праці, придбання медикаментів, харчові продукти, соціальне забезпечення, підтримку Сил Безпеки та Оборони, проєктування, будівництво, ремонт захисних споруд і платежі, пов’язані з виконанням гарантійних зобов’язань місцевого боргу", — розповідає Оксана Ткаченко.

Оксана Ткаченко, 9 січня 2024 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Але, каже начальниця фінансового відділу сільської ради, можливості для фінансування потреб Збройних сил в органів місцевого самоврядування дуже обмежені. Наприклад, гроші  громад на придбання елементів дронів, що складають місцеві школярі та надсилають на передову, вдалося спрямувати на цю справу лише створивши гурток з моделювання – саме за цією статтею здійснювалося фінансування.

Подібні платежі, каже Оксана Ткаченко, Держказначейство здійснює за третьою чергою.

"Війна одна на всіх – всі під'єдналися, держава нам повинна в цьому допомогти, прийняти закон, який: перше — дозволить нам це робити – напряму допомагати військовим частинам; друге – для того, щоб це було справедливо стосовно всіх громад, до жителів громад – прийняти якесь співвідношення процента", — говорить Ткаченко.

"До якого бюджету, я не знаю – чи це розвитку бюджет, чи іншого – це потрібно сідати за стіл і розмовляти, розв'язувати це питання", — додає жінка.

Водночас каже Леонід Мухарський, не варто витрачати гроші на те, що не є першочерговим. Наприклад, у Веснянській громаді діти навчаються онлайн і місцеві жителі, за результатами опитування, віддають перевагу фінансуванню Збройних сил України, а не будівництва укриттів у кожній школі.

Школярі збирають дрон, 9 січня 2024 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Довідковий Миколаїв