За інформацією: Суспільне.
Ввечері 24 липня миколаївці вийшли на чергову акцію проти закону, що ліквідує незалежність Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За даними поліції діалогу, у заході взяли участь 70 людей.
Свою позицію та вимоги від влади кореспондентам Суспільного розповіли учасники акції.
За словами представниці молодіжної громадської організації "Культ держави" Поліни, акції протесту триватимуть, якщо влада не прийме новий законопроєкт.
"Якщо наша влада не прийме адекватний законопроєкт, який покладе край цьому свавіллю, акції триватимуть", — говорить дівчина.
Люди з плакатами під час акції проти закону 12414, Миколаїв, 24 липня 2025 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Жителька Миколаєва Каріна Пишненко вважає, що ліквідація незалежності НАБУ та САП є несправедливою.
"Я як і всі тут відчуваю відповідальність, тому що це несправедливо і хто, як не ми вийде? Якщо кожен подумає "не я, а хтось інший", то ніхто й не вийде. У нас є установа НАБУ, яка є незалежною. Але вирішили – замість того, щоб її реформувати, її ліквідувати. Я як і багато інших українців вважаю, що це несправедливо і так не має бути", — зазначає Каріна.
Люди з плакатами під час акції проти закону 12414, Миколаїв, 24 липня 2025 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
Учасниця акції Олена говорить, що була на Майдані у 2004 та 2013-2014 років, а з початку повномасштабної війни вперше вийшла на акцію протесту.
"Мене обурило, що у нас, на жаль, не так багато здобутків у сфері боротьби з корупцією. І навіть те, що нам все-таки вдалося зробити, намагаються зараз відкотити назад. Тобто, об’єктивно з корупцією в Україні великі проблеми — я як підприємець це точно знаю. І це дуже сумна історія, що ці невеликі рухи у сторону подолання цієї проблеми, намагаються бути припинені на корені", — каже Олена.
"Я думаю, що між народом України і поточною владою існувала така собі негласна домовленість, що під час війни народ намагається утримуватися від критики влади, але, мабуть, влада просто перейшла вже той кордон".
Житель Миколаєва Дмитро каже, буде ходити на такі акції стільки, скільки буде потрібно для відміни рішення парламентарів.
"Я прийшов сюди, тому що я відчуваю відповідальність за рішення, яке прийняла Верховна Рада. За цим стоїть підпорядкування НАБУ під Генпрокуратуру, так само як і антикорупційну прокуратуру. І це вбиває сенс цих структур, тому що вони були створені для того, щоб бути незалежними від інших органів влади. А тепер їх зробили залежними", — говорить Дмитро.
"Я відчуваю, що на мені відповідальність за майбутнє, яке стоїть за цим рішенням".
Люди з плакатами під час акції проти закону 12414, Миколаїв, 24 липня 2025 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
За інформацією поліції діалогу, до акції доєднатись близько 70 людей.
Що відомо про законопроєкт №12414
Згідно з документом у розпорядженні Суспільного про пропозиції до законопроєкту 12414, які внесли до другого читання, законопроєкт змінює наступні повноваження НАБУ та САП:
- генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
- скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.
Керівник САП тим часом втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме тільки генеральний прокурор.
Що відомо про обшуки СБУ у НАБУ та підозри від ДБР співробітникам НАБУ
Зранку 21 липня стало відомо, що Служба безпеки та Офіс генерального прокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників Національного антикорупційного бюро. Слідчі дії провели без ухвал суду. Про це йдеться у повідомленнях пресслужб СБУ, ОГП на НАБУ.
Раніше джерела Суспільного повідомляли, що відбулася серія обшуків у детективів бюро у різних регіонах. Їм інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Згодом у НАБУ інформацію підтвердили.
Офіс Генерального прокурора також повідомив, що разом зі Службою безпеки України викрили та затримали керівника одного з територіальних управлінь детективів Національного антикорупційного бюро Руслана Магамедрасулова. Високопосадовцю НАБУ готується повідомлення про підозру в пособництві державі-агресору за ст. 111-2 Кримінального кодексу України.
СБУ також оголосили про підозру нардепу Федору Христенку у державній зраді. СБУ стверджує, що Христенко був агентом російських спецслужб та нібито відповідав за посилення впливу на Національне антикорупційне бюро (НАБУ). За даними Служби безпеки, Христенко перебував в "тісних" стосунках із частиною керівників НАБУ. Серед них називають й затриманого Руслана Магамедрасулова. Нардеп втік з України після початку повномасштабного вторгнення Росії.
ДБР оголосила підозри трьом співробітникам НАБУ у скоєнні ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. У НАБУ підтвердили, що ДТП стались. За даними НАБУ, дві події відбулись у 2021 році, а третя — у 2023 році. Бюро повідомляє, що співробітники не використовували службове становище для уникнення відповідальності за свої вчинки.
Група семи (G7) повідомила, що уважно стежить за подіями навколо Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), зокрема за розслідуванням щодо кількох його співробітників, яких підозрюють у скоєнні кримінальних правопорушень.
22 липня СБУ повідомила, що викрила нові факти витоку інформації з обмеженим доступом в Національному антикорупційному бюро (НАБУ). Їх виявили під час обшуків за місцем проживання нардепа ОПЗЖ Федора Христенка.
СБУ заявила про документи негласного стеження за фігурантами кримінальних проваджень, котрі розслідує НАБУ, а також нібито десятки особових анкет кандидатів у детективи Бюро.
Позиція НАБУ та САП
Національне антикорупційне бюро у Facebook опублікувало свою позицію щодо правок, внесених до законопроєкту 12414.
"Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні", — йдеться у заяві НАБУ.
Керівники НАБУ та САП закликали президента Зеленського не підписувати законопроєкт про підпорядкування НАБУ й САП Генпрокурору. Про це директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко повідомили під час брифінгу 22 липня.
Під час наради 23 липня директор НАБУ Семен Кривонос та керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко повідомили Зеленському, що прийнятий 22 липня закон про скорочення повноважень САП обмежує роботу антикорупційних органів.