Вплив «митних воєн» на Україну буде мінімальним — економіст

Наслідки ймовірної економічної кризи, спровокованої митами США, будуть для України не такими болісними, як удари попередніх криз у 2008-2009 і 2014-2015 роках.

Таку думку під час панельної дискусії на тему: «Нові мита США: економічні наслідки для України та стратегії реагування» висловив економіст, викладач фінансів у Києво-Могилянській бізнес-школі Олексій Геращенко, передає кореспондент Укрінформу.

Експерт нагадав, що під час попередніх економічних криз (глобальної 2008-2009 років та спровокованої гібридною агресією РФ у 2014-2015 роках) найбільше з-поміж експортоорієнтованих галузей потерпіла українська металургія. Тепер же через значні руйнування виробничих потужностей, зокрема втрату у 2022 році «Азовсталі» та МК ім. Ілліча, і значні проблеми з логістикою частка металургійної й залізорудної продукції у вітчизняному експорті істотно зменшилася. 60% постачань товарів з України – агротовари, які менш чутливі до світової кон’юнктури.

«А якщо пригадати попередні кризи, з агропродукцією тоді було все більш-менш нормально. Також в умовах повномасштабної агресії одним з ключових чинників макростабільності для нас є міжнародна фінансова допомога у вигляді кредитів і грантів, щодо надходження якої – принаймні цього року — маємо чіткі домовленості. Тому, думаю, в цей період, навіть якщо буде вкрай негативна світова кон'юнктура, спад, рецесія, на економіку України вони впливатимуть менше, ніж у попередні кризові періоди», — прогнозує Геращенко.

І навіть незважаючи на те, що ситуація з надходженням грошей від міжнародних партнерів у 2026 році наразі невизначена, підстав очікувати чергової катастрофи для української економіки немає.

«З іншого боку, для України можуть відкритися додаткові можливості. Зараз світ мілітаризується. А у нас оборонна галузь, Defense Tech, досить розвинута. Потенційно вона може стати новим лідером експорту. Плюс в умовах, коли великі країни накладатимуть одна на одну мита, ми можемо бути такою зоною, де ці мита менші. І, сподіваюся, зможемо цим скористатися», — вважає економіст.

З огляду на це, а також на незначні обсяги українського експорту до США (трохи понад 800 млн дол. за підсумками минулого року), учасники панельної дискусії застерегли владу України від будь-яких «каральних» кроків у відповідь на впровадження Сполученими Штатами Америки додаткових митних тарифів. Предметом перемовин може бути лише взаємне послаблення тарифних обмежень.

Читайте також: Євросоюз призупиняє запровадження тарифів щодо США на 90 днів

Як повідомлялося, напередодні заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка запевнив, що країна готова до переговорів зі США про скасування мит на американську продукцію. Посадовець наголосив, що Україна прагне уникнути загострення відносин зі США та не планує заходів у відповідь на американські тарифи.

Фото: hromadske.radio

Джерело

Довідковий Миколаїв