У Будапешті відкрили виставку «Татуювання війни» миколаївського фотографа Сергія Мельниченка

За інформацією: Суспільне.

У Будапешті (Угорщина) презентували серію світлин "Татуювання війни" фотографа з Миколаєва Сергія Мельниченка. Автор об'єднав художню фотографію та історії людей, котрі перебувають в епіцентрі повномасштабної війни, аби показати їх закордонному глядачеві. Виставку підтримало посольство України в Угорщині.

Про це журналістам Суспільного 23 квітня розповів автор світлин.

Сергій Мельниченко почав працювати над серією робіт "Татуювання війни" у квітні 2023 року. Ідея організувати виставку про війну з цими світлинами у Будапешті надійшла від Української асоціації професійних фотографів (UAPP).

"Мені написали з UAPP, що є запит на проєкт про війну, але не документальний, без зруйнованих будівель. Мій проєкт якраз під це підходив", — пояснив фотограф.

Сергій Мельниченко на виставці у Будапешт. Budapest Photo Festival/Bence Lenart

У Будапешті 10 квітня було представлено 40 робіт. За словами автора, це різноформатні світлини — від великих принтів до компактних зображень. Знімки створено за допомогою аналогової камери та проєктора, який накладає обрані символічні образи на тіла людей.

Відвідувачі виставки оглядають фотографії. Budapest Photo Festival/Bence Lenart

Усі герої фото — знайомі Сергія. Знімання відбувалися у Івано-Франківську, Миколаєві, Одесі. Кожна людина самостійно обирала зображення для проєкції — часто це були предмети чи символи, що мали особисте значення для них.

"Це мої друзі, знайомі, товариші. Вони самі обирали, що саме хочуть, щоб було нашароване на їх тіло. У кожного — своя історія, своя причина", — сказав Мельниченко.

Відвідувач виставки оглядає фотографії. Budapest Photo Festival/Bence Lenart

Мета виставки — привернути увагу міжнародної спільноти до війни в Україні.

"Для мене важливо показувати, що війна ще не завершилася. Особливо у такій специфічній країні для нас, як Угорщина".

На відкриття завітали представники медіа, дипломати та місцеві угорці, переселенці з України.

"Посольство сказало, що це була одна з найбільш відвідуваних українських виставок, організованих посольством за останні роки. Дуже багато людей і журналістів, щирі розмови, щирі очі", — розповів Мельниченко.

Учасники, гості та організатори виставки. Budapest Photo Festival/Bence Lenart

Назва "Татуювання війни" має символічне значення — проєкт візуалізує те, як війна залишає слід: на тілі, у свідомості, у пам’яті, каже Мельниченко.

"Це про нашарування спогадів, які залишаються з нами назавжди".

Однією з найемоційніших фотографій фотограф вважає спільний портрет своїх друзів, Марини та Сергія, на тлі зруйнованої будівлі Миколаївської обласної ради.

"Це була трагедія не лише для міста — 37 загиблих. Я часто показую це фото закордонним глядачам", — розповів він.

Відвідувачі оглядають портрети Марини і Сергія. Budapest Photo Festival/Bence Lenart

Проєкт вже експонувався на кількох міжнародних виставках та увійшов до колекцій Kiyosato Museum of Photographic Arts (Японія) і німецького фонду Alexander Tutsek-Stiftung. Вийшов також артбук, опублікований українським видавництвом Creative Publishing.

Сергій також розповів про нову ініціативу — фотопроєкт з українськими військовослужбовцями, які отримали одноразові камери для знімання власного життя.

"Ці матеріали я планую об'єднати у фотокнигу. Вони (бійці — ред.) також надсилають уламки, шеврони, записки. Це дуже особисте", — каже Мельниченко.

Люди на виставці «Татуювання війни». Budapest Photo Festival/Bence Lenart

Виставка експонувалася в Будапешті до 23 квітня, організатори шукають можливості для її подальшого показу в інших країнах.

"У виставках головне — живе сприйняття. Це зовсім інше, ніж просто подивитися в інтернеті".

Частину фотографій можна побачити онлайн на сайті Мельниченка, однак автор наголошує на важливості "живого" ознайомлення з роботами.

Організували виставку за підтримки Будапештського фотофестивалю, галереї "Három Hét" та Мистецького товариства відкритих структур, за фінансування консульства України у місті Шіофок.

Довідковий Миколаїв