У Миколаєві на вулиці Соборній обрізають платани: екоінспектори заявили про порушення

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві працівники комунального підприємства "Миколаївські парки" обрізають платаниПлатани — високі листопадні дерева з густою широкою кроною. Такий вид дерев висаджений на вулиці Соборній. на вулиці Соборній. Санітарна обрізка має на меті запобігти падінню гілок під час вітрів та зберегти декоративну цінність дерев. Проте інспектори екологічної інспекції заявили про порушення процедури.

Про подробиці ситуації сьомого січня дізнавалися кореспонденти Суспільного.

У КП "Миколаївські парки" пояснюють, що обрізка спрямована на видалення сухих та пошкоджених гілок. Це дозволяє уникати пошкодження майна, запобігати перешкодам для роботи освітлення та дорожніх знаків, а також покращувати стан дерев.

"Дерева не втратять своєї декоративної якості, навпаки після видалення сухих та гнилих гілок, дерева зможуть повноцінно розкритися та пустити нові, свіжі зелені пагони".

Позиція екоінспекції

На місце приїхали інспектори Державної екологічної інспекції Південно-західного округу. Інспекторка Наталія Барчук повідомила, що дерева піддаються значному обрізанню, що може призвести до їхньої загибелі.

Працівники КП «Миколаївські парки» обрізають дерева на вулиці Соборній. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

У 2024 році подібна ситуація вже траплялася. Тоді працівники КП "Миколаївські парки" здійснили обрізання платанів на цій же вулиці.

"Минулого року по цьому факту було відкрито кримінальну справу за статтею 247, було проведено слідчі дії відповідні, було залучено експерта Одеського інституту судової експертизи по природоохоронному напрямку. Є висновок експерта, що таке глибоке омолоджувальне обрізання робити неможливо, тому що дерево може просто загинути", — каже Барчук.

За її словами, обрізку молодих гілок слід проводити поступово, щоб уникнути пошкодження дерева.

Інспектори склали протокол за статтеюКодекс України про адміністративні правопорушення, стаття 153. "Знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об’єктів озеленення".

Інспекторка Державної екологічної інспекції Південно-західного округу Наталія Барчук. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Барчук подала заяву до поліції, а також повідомила, що на майстра дільниці Центрального району КП "Миколаївські парки" було складено адміністративний протокол. Після розгляду справи буде визначено штраф, розмір якого коливається від 510 гривень і вище, залежно від ступеня завданих збитків.

Барчук додала, що дії працівників КП "Миколаївські парки" можуть кваліфікуватися як пошкодження дерев до ступеня припинення їхнього росту. Після завершення робіт буде розраховано завдані збитки.

Позиція комунального підприємства

Начальниця відділу садово-паркового господарства КП "Миколаївські парки" Тетяна Скибицька заперечила слова екологів.

Начальниця відділу садово-паркового господарства КП «Миколаївські парки» Тетяна Скибицька. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Вона наголосила, що працівники не перевищують допустимих норм обрізки та виконують роботи задля збереження здоров’я дерев і безпеки містян.

"Обрізано лише 15–20 відсотків загальної маси дерев, тоді як законодавчо дозволено до 30 відсотків".

Представники КП подали зустрічну заяву до поліції щодо перешкоджання їхній діяльності зі сторони екологічної інспекції.

Реакція місцевої влади

Голова постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань екології Алла Ряжських заявила, що обрізка дерев у нинішніх умовах є недоцільною.

"Екологічні обставини в місті дуже небезпечні. Зрізаючи таку кількість гілок на платанах, ми зрізаємо велику кількість біомаси, яка дозволяє нам дихати, бути здоровими, фільтрувати повітря, пил і яка захищає нас від екстремально високих температур", — сказала вона.

Голова постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань екології Алла Ряжських. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Посадовиця зазначила, що обласна рада у 2024 році доставила до Миколаєва близько трьох тисяч саджанців для озеленення. Однак через різні обставини під час війни було вирубано приблизно стільки ж дерев.

"Нам і погрожували, це дуже неприємно, коли підприємство яке має захищати зелене господарство, його знищує. Я написала заяву до начальника Миколаївської ГУНП про те, щоб сприяв зупинці цього свавілля, бо жодного документу нам так і не показали".

Працівники КП «Миколаївські парки» обрізають дерева на вулиці Соборній. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Ряжських також звернулася до міського голови Олександра Сєнкевича з проханням підтримати введення мораторію на омолоджувальну обрізку дерев. Вона отримала лист від керівника департаменту ЖКГ про підтримку цієї ініціативи, однак роботи тривають.

"За свої слова люди не відповідають. Зараз ми бачимо, що все продовжується далі. Тобто спилюються живі дерева, хоча в місті знаходиться біля 1000, а може навіть трохи більше, це представники ДЕІ скажуть, сухих дерев. І містяни потребують того, щоб спилювали сухі, хворі дерева, щоб сухі гілки на голову не падали", — додала Ряжських.

Старший інспектор пресслужби управління патрульної поліції Миколаївської області Віталій Душко. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Старший інспектор пресслужби управління патрульної поліції Миколаївської області Віталій Душко повідомив, що патрульні передали пояснення учасників конфлікту до Головного управління Національної поліції для подальшого розгляду.

Довідковий Миколаїв