У Миколаєві організовують конкурс для пошуку рішень з відновлення Будинку офіцерів флоту

За інформацією: Суспільне.

У Миколаєві планують відновити Будинок офіцерів флоту ("ДОФ") — пам’ятку архітектури національного значення, котра тривалий час не використовувалась за призначенням і потребує ремонту. Розпочали підготовку до відкритого архітектурного конкурсу.

Про це 14 квітня повідомив головний архітектор міста, директор департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради Євген Поляков у Facebook.

Важливість архітектурної пам'ятки

Будинок офіцерів флоту миколаївці за звичкою скорочено називають "ДОФ". Його збудували у 1824 році, а з 2019 року він перебуває у комунальній власності.

Будинок офіцерів флоту. Афіша Миколаїв

За словами Євгена Полякова, технічний стан будівлі вимагає втручання, адже без постійного функціонального використання споруда поступово руйнується.

"Лише протягом 2023-2024 років тут отримали допомогу понад 130 тисяч людей, серед яких внутрішньо переміщені особи з Херсонської та Миколаївської областей: люди віком 60+ років, діти, особи з інвалідністю, багатодітні родини, одинокі батьки".

У цьому просторі відбулося також понад 300 подій: фестивалі, вистави, кінопокази, майстеркласи, концерти, презентації книжок. Поляков наголосив, що використання історичних будівель без урахування сучасних функцій призводить до їхнього занепаду.

Головний архітектор Миколаєва Євген Поляков. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Відновлення будівлі

Виконком міськради ухвалив рішення№V-AX-077 про підготовку до відкритого архітектурного конкурсу, а у документі зазначено, що конкурс має допомогти знайти найкращу проєктну пропозицію з реставрації та пристосування комплексу Офіцерського зібрання.

Замовником визначили Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради. Там мають розробити програму конкурсу, сформувати склад журі та забезпечити всі необхідні організаційні процедури.

Ідея команди головного архітектора полягає у ревіталізаціїВідновлення міського простору простору Будинку офіцерів флоту — пристосування будівлі до сучасного міського життя з урахуванням її культурної, естетичної та духовної ролі.

"Місце, де свого часу були закладені перші метри миколаївського водогону, знову стає місцем початку розбудови і відновлення водної інфраструктури, вже пропонуючи не просто простір, але і важливу частину історії інженерного життя міста", — зазначив головний архітектор.

Будинок офіцерів флоту. Суспільне Миколаїв

У лютому 2025 року в приміщенні зустрілися представників дев’яти українських водоканалів. Вони обговорювали можливість створення у місті центру з відновлення водної інфраструктури. Під будівлею знаходиться частина історичного водогону міста, який збудували до 1833 року.

Реакція представників культури міста

Зі слів волонтера, голови наглядової ради Громадської організації "ДОФ" Володимира Алексєєва, саме це місце від 2022 року стало одним з символів волонтерського руху Миколаївщини.

Читати ще

Читати ще

«Від шкарпеток та ліків». Координатор Миколаївського волонтерського центру розповів про щоденну роботу

Він каже, що пам’ятка може бути втрачена через її технічний стан і руйнацію.

"Зберегти — не можна залишити. Мали діалог — в завданні будуть дві функції: культурне життя та центр водної компетенції".

Володимир Алексеєв. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Керівник Миколаївського академічного художнього драматичного театру Артем Свистун підтримав ідею конкурсу.

"Це чудова новина для усіх гостей та мешканців нашого міста. Миколаївський академічний художній драматичний театр повністю підтримує таку ініціативу і бажає успіху в подальших діях", — зазначив Свистун.

Директор Миколаївського академічного художнього театру Артем Свистун. Юлія Філімон/Суспільне Миколаїв

Місцева художниця Світлана Чебанова сподівається, що архітектурний конкурс стане оновленням життя цієї будівлі.

"Мені завжди "ДОФ" подобався. Атмосфера. Багато спогадів. Коли "Кіно під акацією" воскресило літній майданчик — стало очевидно, що він живий і може дати багато радості".

Світлана Чебанова. Національний музей Революції Гідності

Благодійний фонд "Сталеві" також долучився до ініціатив, що реалізуються у "ДОФ". За словами представників фонду, будівля стала "форпостом надії, місцем безпеки та підтримки".

"У стінах "ДОФ" за 200 років відбувалося багато важливих знакових подій для Миколаєва", — написали на сторінці БФ.

Читати ще

Читати ще

Волонтери миколаївського гуманітарного штабу вчергове роздавали продуктові набори та воду

Міжнародна ініціатива

Поляков зазначив, що на початку 2024 року асоціація Architects SwedenАрхітектори Швеції залучила фахівців 12 архітектурних команд від Національної спілки архітекторів України до програми з відновлення спадщини. Це перший подібний міжнародний консорціум, який об’єднує зусилля заради збереження української архітектури та культури.

У 2024 році Департамент архітектури за підтримки Посольства США та ГО «Агенція стійкості культури» отримав фінансування на технічну фіксацію будівлі. Здійснено 3D-фотографування та лазерне сканування інтер’єрів і фасадів. Це дозволяє фахівцям отримати точні виміри для подальшої підготовки конкурсних матеріалів.

Довідковий Миколаїв